Szpital polowy na Pomorzu. Jeśli powstanie, to w Amber Expo

19 października 2020, 12:55
ws
Najnowszy artukuł na ten temat

Premier Mateusz Morawiecki: wdrażamy tarczę 2.0. To 35 mld zł dla firm

Minister Zdrowia poinformował, że trwają prace nad utworzeniem szpitali polowych dla pacjentów z Covid w siedmiu największych miastach, w tym w Gdańsku. Jako lokalizację brana jest pod uwagę hala wystawowa Amber Expo w Letnicy. Pierwszy taki obiekt w Polsce powstaje we wnętrzach Stadionu Narodowego w Warszawie.Na Stadionie Narodowym trwają przygotowania do przekształcenia go w szpital. W salach konferencyjnych stadionu ustawionych ma być łącznie 500 łóżek dla chorych z COVID-19, a pierwsze z nich wojsko zaczęło instalować już w sobotę.

Jak i gdzie wykonać badania na obecność koronawirusa?

Koronawirus w Trójmieście: wszystkie informacje

Szpitale polowe w każdym mieście wojewódzkimW poniedziałek rano minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w Programie Trzecim Polskiego Radia:

- Chcemy przygotować szpitale tymczasowe w każdym mieście wojewódzkim.
Poinformował, że w przypadku siedmiu największych miast, w tym Gdańska, prace są już bardziej zaawansowane.

Z kolei Radio RMF FM podało, że jako tymczasowy szpital dla Pomorza rozważana jest jedna z hal wystawienniczych Amber Expo MTG w Gdańsku. Z założenia mogłoby się tam znaleźć sto łóżek szpitalnych.

Władze MTG przyznają, że rozmowy na ten temat prowadzono, ale żadna oficjalna propozycja nie padła.

Jak informuje Pomorski Urząd Wojewódzki, na Pomorzu dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 920 łóżek, z czego 436 jest aktualnie zajętych. Mamy też 35 respiratorów, z czego 28 respiratorów zajętych jest przez pacjentów COVID-19.

Szpitale dla pacjentów COVID-19Dodatkowo wojewoda zdecydował o przekształceniu szpitala w Pucku w szpital jednoimienny, przyjmujący tylko pacjentów z COVID-19.

- Polecam podmiotowi leczniczemu pn. Szpital Pucki Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością realizację świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 poprzez zapewnienie w podmiocie leczniczym 69 łóżek, w tym 3 łóżek z respiratorem dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 - czytamy w decyzji wojewody.
Czytaj też: Wykaz mobilnych punktów pobrań wymazów dla pacjentów ze skierowaniem

W związku z rosnącą liczbą zachorowań Ministerstwo Zdrowia informowało o powstaniu 16 szpitali koordynacyjnych - na Pomorzu to 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku.
Gdyby powstał polowy szpital na Pomorzu, to czuł(a)byś się:
52%

bezpieczniej, że jest więcej miejsc dla zakażonych pacjentów

48%

mniej pewnie, że sytuacja jest tak trudna, że aż trzeba szukać nowych miejsc dla chorych

zakończona

łącznie głosów: 2358

ws