Szpitale na Pomorzu powoli odmrażają planowe zabiegi

11 maja 2020, 8:00
ws

Dobra informacja dla pacjentów: w pomorskich szpitalach powracają planowe zabiegi i operacje. Korzystać można już z rehabilitacji, a także konsultacji w poradniach przyszpitalnych.Z powodu pandemii koronawirusa Ministerstwo Zdrowia narzuciło ograniczenia w wielu dziedzinach życia, w tym także w działalności szpitali, przychodni, poradni specjalistycznych czy zakładów rehabilitacyjnych. Część świadczeń decyzjami została całkowicie wstrzymana. Przełożono tysiące zabiegów i operacji. Ograniczenia dotyczyły też leczenia onkologicznego - zwłaszcza w zakresie badań kontrolnych. Problemem okazał się również brak personelu medycznego oraz środków ochrony osobistej.

W miarę znoszenia ograniczeń podmioty lecznicze Samorządu Województwa Pomorskiego odmrażają systematycznie działalność. Nadal ze względów bezpieczeństwa ograniczana będzie liczba pacjentów, którzy będą mogli w ciągu dnia skorzystać z poradni lub zakładu diagnostycznego.

- To niezwykle ważne, by działalność podmiotów leczniczych, podobnie jak i innych gałęzi usług skierowanych do mieszkańców, była stopniowo przywracana. Powinno się to jednak odbywać z zachowaniem absolutnie wzmożonej czujności i przy przestrzeganiu wszelkich zasad ostrożności, bezpieczeństwa. Już wiemy, że musimy przyzwyczaić się do życia z epidemią, ale inni pacjenci także wymagają pomocy medycznej - mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego. - Światowa epidemia nie spowodowała jednak, że ludzie przestali cierpieć na inne choroby i wciąż wymagają takiej pomocy medycznej, z jakiej korzystali przed pojawieniem się COVID-19, np. kardiologicznej, onkologicznej, neurologicznej. Nie możemy pozostawić pacjentów bez fachowej opieki, diagnostyki i leczenia, zwłaszcza że w leczeniu czy rehabilitacji wielu chorób kluczową rolę odgrywa czas - dodaje.

Pierwsze mobilne punkty pobrań dla osób na kwarantannieJak wyjaśnia, w każdym podmiocie leczniczym, na każdym z oddziałów, w poradniach czy zakładach diagnostycznych sytuacja jest inna. Zróżnicowane są także możliwości lokalowe i sprzętowe poszczególnych podmiotów.

Warto też pamiętać, że Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zakaz pracy dla personelu medycznego w dwóch miejscach jednocześnie, co może ograniczać dostępność do lekarzy i pielęgniarek w systemie.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w TrójmieścieJak przebiegać będzie odmrażanie szpitali "marszałkowskich"?Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.

Co ważne, pacjenci w stanach nagłych i onkologiczni są zaopatrywani i hospitalizowani na bieżąco. Natomiast zabiegi u pacjentów pilnych i niestabilnych (z list oczekujących) oraz onkologicznych (DiLO) zostaną wznowione od 11 maja. Z uwagi na epidemię i aby zachować bezpieczeństwo, liczba pacjentów w poczekalniach i na salach chorych będzie ograniczana o ok. 50 proc. w stosunku do standardowej. Obsługa ambulatoryjna działa od 6 maja i we wszystkich poradniach odbywa się z zachowaniem czasowych odstępów między pacjentami albo w formie teleporad. Badania diagnostyczne (endoskopia i radiologia) ruszyły 8 maja. Chemioterapia onkologiczna działa bez zakłóceń przy zachowaniu dystansu czasowego i ankietowaniu. Ponadto w Szpitalu św. Wojciecha od 30 kwietnia wznowiono porody rodzinne.

Szpitale Pomorskie

Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku przyjmuje pacjentów zakażonych koronawirusem lub z podejrzeniem COVID-19. Od 11 maja planowane jest uruchomienie poradni hepatologicznej, chorób zakaźnych i profilaktyczno-leczniczej, a poradnia chorób zakaźnych dla dzieci ma być otwarta od czerwca. W Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni oraz Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni oddziały zabiegowe m.in. chirurgii ogólnej i dziecięcej, urazowo-ortopedycznej, naczyniowej, ginekologii, a także neurologia, interna, kardiologia, udarowy i pediatria przyjmują tylko pacjentów (w tym osoby onkologiczne) w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Mają być dostępne dla pacjentów od czerwca. Podobna sytuacja dotyczy poradni specjalistycznych i badań diagnostycznych. Natomiast Szpital Specjalistyczny w Wejherowie od 6 maja wykonuje zabiegi okulistyczne, a w drugiej dekadzie miesiąca planuje odmrożenie chirurgii i chirurgii dziecięcej oraz urologii. Poradnia kardiologiczna działa od 7 maja, a badania diagnostyczne będą wykonywane od 18 maja. Również od 18 maja będzie można skorzystać z poradni rehabilitacyjnej i fizjoterapii ambulatoryjnej.

Czytaj też: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne stopniowo wznawia zabiegi planowe

Szpital Dziecięcy Polanki im. M. Płażyńskiego w Gdańsku

Już od 20 kwietnia Przyszpitalna Przychodnia Specjalistyczna przyjmuje pacjentów w ramach wizyt pierwszorazowych. Hospitalizacje planowane w Oddziale Alergologii, Immunologii i Chorób Płuc rozpoczęły się 4 maja, a dzień później w Oddziale Pediatrycznym. W ramach opieki ambulatoryjnej działa od 6 maja poradnia rehabilitacyjna i wykonywane są zabiegi. Wszystkie realizowane porady, zabiegi i hospitalizacje wymagają zgody pacjenta.

Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie PCR nie zawiesiło realizacji świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych z zakresu reumatologii i reumatologii dzieci oraz geriatrii. Cały czas funkcjonowały też rehabilitacja ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych oraz programy lekowe (leczenie: reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) o przebiegu agresywnym; ciężkiej, aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów (ZZSK); aktywnej postaci ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń (GPA) lub mikroskopowego zapalenia stawów; leczenie Certolizumab Pegol pacjentów z ciężką aktywną postacią spondyloartropatii osiowej (SPA) bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK. Wykonywane są też badania diagnostyczne, jak tomografia komputerowa. Od 4 maja wznowiono lekarską ambulatoryjną opiekę rehabilitacyjną, fizjoterapię ambulatoryjną oraz ośrodek rehabilitacji dziennej. A od 11 maja zacznie działać dzienny Oddział Psychogeriatryczny (umowa podpisana 1 kwietnia).
Czy od chwili ogłoszenia pandemii koronawirusa korzystałe(a)ś z porady lekarza specjalisty?
21%

tak, zgłosiłe(a)m się na wizytę

36%

tak, korzystałe(a)m z teleporady/konsultacji online

30%

nie, ale jeśli zajdzie potrzeba, to na pewno to zrobię

13%

nie i nie zamierzam

zakończona

łącznie głosów: 481

ws