Terapeuci od uzależnień będą dyżurować w weekendowe noce na Monciaku

18 lipca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Wioleta Stolarska

"Jasna strona nocy" - to program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach Sopotu dyżurują terapeuci uzależnień. To od nich osoby, które nadużyją substancji psychoaktywnych dostaną pierwszą pomoc, wsparcie i szybkie terminy na oddziały detoksykacji. - Nie zaczepiają nikogo, ale wkraczają do akcji, kiedy widzą, że komuś grozi niebezpieczeństwo - mówi Małgorzata Pobłocka, specjalistka ds. profilaktyki uzależnień.Nocne mobilne dyżury interwencji kryzysowej pełnią specjaliści psychoterapii uzależnień w każdy wakacyjny weekend z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę w godzinach 22-3.

- Każdej nocy pracuje ośmiu terapeutów. Dwóch w stacjonarnym punkcie, a pozostali w parach spacerują po dolnym tarasie Sopotu, w tym ulicy Monte Cassino, plaży i nadmorskim parku - mówi Małgorzata Pobłocka, koordynująca akcję specjalistka ds. profilaktyki uzależnień.
Jak wyjaśnia, terapeuci wybierają miejsca, gdzie najczęściej wieczory i noce spędzają turyści oraz mieszkańcy Trójmiasta.

Terapeuci z Monaru i poradni uzależnień- Dyżury pełnią bardzo doświadczeni specjaliści, w tym psycholodzy mający za sobą lata pracy w Monarze, poradniach leczenia uzależnień i innych tego typu ośrodkach. Kiedy spotkają osobę, która ich zdaniem może wymagać pomocy, spróbują z nią porozmawiać. Nie będą zaczepiać, ale wkroczą do akcji, kiedy zobaczą, że komuś grozi niebezpieczeństwo. Nie mówimy tu o osobach, które są pod wpływem alkoholu, ale raczej takich, po których widać, że nadużyły substancji psychoaktywnych - mówi Pobłocka.
Osoby poszukujące pomocy bądź poszkodowane w wyniku nadużycia substancji psychoaktywnych otrzymają od nich pierwszą pomoc, wsparcie i ewentualne szybkie terminy na oddziały detoksykacji. Terapeuci zaproponują im też różne formy pomocy, w tym kontakt z organizacjami zajmującymi się wspomaganiem osób uzależnionych bądź zagrożonych nałogiem.

Ze względu na to, że niektóre osoby spotkane przez terapeutów mogą być agresywne, w każdym z dwuosobowych "patroli", będzie przynajmniej jeden mężczyzna.

- Każde spotkanie i rozmowa mają własny przebieg. W razie konieczności udzielenia komuś pomocy medycznej, terapeuci skontaktują się ze służbą zdrowia. Z raportów, które dostaliśmy do tej pory wynika, że ludzie są zainteresowani akcją, chcemy też współpracować z klubami, informujemy ich menadżerów, że mogą liczyć na nasze wsparcie - zapewnia.

Stacjonarny punkt pomocy w każdy weekendOsoby szukające profesjonalnej pomocy psychologicznej, wsparcia, porady czy informacji, mogą też samodzielnie udać się do stacjonarnego punktu (przy Teatrze Atelier - pomieszczenie WOPR) lub skontaktować się z dyżurującymi w nim specjalistami telefonicznie pod numerem 506 564 879.

Poza nocnymi weekendowymi dyżurami specjalistów na akcję "Sopot. Jasna strona nocy" złożą się też warsztaty artystyczne i relaksacyjne adresowane do młodzieży i dorosłych. Spotkania takie odbywać się będą dwa razy w miesiącu w parku Północnym. Zaplanowano też koncerty w muszli koncertowej przy sopockim molo.

Projekt prowadzony będzie przez całe wakacje. Jeśli zda egzamin, niewykluczone, że będzie kontynuowany w kolejnych letnich sezonach.
Czy pomoc terapeutów w Sopocie jest potrzebna?
52%

tak, mają większe doświadczenie w kwestii środków psychoaktywnych niż policja czy straż miejska i potrafią lepiej pomóc

11%

tak, ale wystarczyłby jeden stacjonarny punkt, a nie piesze "patrole"

37%

nie, na pewno nikt nie skorzysta z ich pomocy, to niepotrzebnie wydane pieniądze

zakończona

łącznie głosów: 266