Gdzie zrobić test na koronawirusa bez skierowania?

27 października 2020, 12:00
Ewa Palińska
Najnowszy artukuł na ten temat

Koronawirus: jak długo trwa odporność po zakażeniu?

Test na koronawirusa (COVID-19) - aby go zrobić, należy udać się do punktu poboru wymazu. Możliwości jest tu kilka - możesz wybrać punkt pobrań przy szpitalu powiatowym czy prowadzony przez laboratorium komercyjne (tu potrzebujesz skierowania od lekarza POZ) bądź punkt mobilny obsługiwany przez UCK (tu możesz się zgłaszać nawet bez skierowania). Możesz też zrobić badanie prywatnie, jeśli np. podstaw do podejrzewania zakażenia nie masz, ale jedziesz za granicę i nie chcesz spędzić dwóch tygodni na kwarantannie. Wtedy jednak zapłacisz za nie od 399 zł wzwyż.Testów wykonuje się coraz więcej, systematycznie zwiększana jest też liczba punktów poboru wymazu - obecnie w Trójmieście działa ich już 14. Można tam wykonać badanie bezpłatnie, jeśli spełnia się wymagane kryteria. Różnica tkwi natomiast w organizacji pracy i sposobie rejestracji.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w TrójmieścieMobilny punkt testów na koronawirusa - mobilne punkty UCKW punktach mobilnych drive-thru i walk-thru obsługiwanych przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne możesz wykonać darmowy test nawet wówczas, jeśli nie posiadasz skierowania od lekarza POZ. Przypominamy, że UCK obsługuje:

Aby zarejestrować się na badanie, należy zadzwonić na rejestrację telefoniczną UCK. Po połączeniu z konsultantem są dwie możliwości - albo zapis na badanie na podstawie skierowania, albo przejście przez ankietę kwalifikacyjną. Ankieta to szereg pytań zamkniętych, każda odpowiedź ma swoją wagę punktową. Końcowy wynik albo pozwala zarejestrować pacjenta, albo nie. Ankieta została opracowana we współpracy WSSE i wojewódzkiego konsultanta ds. chorób zakaźnych. Niezależnie od wybranej drogi w przypadku rejestracji ustalany jest dogodny termin, miejsce i godzina badania. Punkty testowe UCK nie obsługują osób, które zgłaszają się bez wcześniejszej rejestracji!

Punkty przy szpitalach i obsługiwane przez laboratoria komercyjne - za darmo, ale ze skierowaniemJeśli posiadamy skierowanie, możemy udać się na badanie też do pozostałych punktów testowych, w tym prowadzonych przez laboratoria prywatne (jeśli mają umowę z NFZ). Tam również należy się jednak wcześniej zarejestrować i na badanie zaczekać - dla przykładu: 7. Szpital Marynarki Wojennej osoby rejestrujące się we wtorek, 27 października, umawiał na piątek, 30 października. Nie było jednak problemu z dodzwonieniem się do rejestracji - udało nam się to za trzecim razem.

Dzwonić do rejestracji należy w godzinach pracy laboratoriów - podane są przy danych teleadresowych. W przeciwnym razie może się okazać, że stracimy czas i nerwy na zrealizowanie połączenia wtedy, kiedy faktycznie nikt nie obsługuje infolinii.

Prywatny test na koronawirusa. Dla tych, którzy potrzebują testu choć się nie kwalifikująNa początku pandemii było głośno o oszustach oferujących wątpliwej jakości testy. Teraz ma je w swojej ofercie wiele laboratoriów komercyjnych i są to jak najbardziej wiarygodne badania, choć drogie - kosztują od 399 zł wzwyż.

Z badań komercyjnych korzystają najczęściej osoby, które jadą za granicę (np. do Niemiec) i nie chcą tam odbywać dwutygodniowej kwarantanny (po okazaniu negatywnego wyniku testu są z niej zwalniane), bądź działające na zlecenie pracodawców (np. zanim dołączą do współpracowników po powrocie z zagranicznej podróży).

Prywatne punkty pobrań w Trójmieście

Czy próbowałe(a)ś w ostatnim czasie dodzwonić się do rejestracji jakiegoś centrum testowego?
21%

tak, bezskutecznie

15%

tak, ale dodzwonienie się zajęło mi sporo czasu

4%

tak, udało mi się uzyskać połączenie niemal natychmiast

60%

nie, ponieważ nie było takiej potrzeby

zakończona

łącznie głosów: 673