Transplantacje w dobie pandemii. Ponad 200 przeszczepów w tym roku

29 lipca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
ws
W UCK przeszczepiane są: nerki, serca, wątroby, płuca, rogówki, szpik i wyspy trzustkowe. Więcej zdjęć (1)

W UCK przeszczepiane są: nerki, serca, wątroby, płuca, rogówki, szpik i wyspy trzustkowe.

mat. prasowe

W UCK przeszczepiane są: nerki, serca, wątroby, płuca, rogówki, szpik i wyspy trzustkowe.

mat. prasowe

Pandemia nie przeszkodziła działać największemu ośrodkowi transplantacyjnemu na Pomorzu. Od początku marca, mimo że zanotowano widoczny spadek, przeszczepiono łącznie 120 organów, natomiast od początku tego roku 201. Z kolei poprzedni rok przyniósł rekordową liczbę 366 przeszczepień.Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to wieloprofilowy ośrodek transplantacyjny. Przeszczepiane są tutaj: nerki, serca, wątroby, płuca, rogówki, szpik i wyspy trzustkowe.

- Transplantacje to bardzo istotny kierunek zarówno w sensie badawczym, jak i w sensie klinicznym, dlatego jest niezmiernie ważny dla naszej uczelni, dla Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest to jedna z najbardziej innowacyjnych dziedzin medycyny - podkreśla prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
W 2019 roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym wykonano 113 przeszczepów nerek.

- Transplantacje nerek odbywają się w gdańskim ośrodku już od 40 lat. Zeszły rok był bardzo dobry - wykonaliśmy najwięcej transplantacji w Polsce. Natomiast ten rok, jest rokiem wyjątkowym, pandemia wstrząsnęła całym światem. Kiedy dostaliśmy zalecenia konsultanta krajowego, zalecenia Poltransplantu, musieliśmy się w tym wszystkim odnaleźć. Najważniejsze dla naszego zespołu było, żeby utrzymać program. Dzięki zaangażowaniu szpitala, stworzeniu bezpiecznego otoczenia dla procesu transplantacji mogliśmy program kontynuować. Oczywiście doszło do spadku przeszczepionych nerek w kwietniu, maju, ale już czerwcu się odbudowaliśmy - tłumaczy prof. Alicja Dębska-Ślizień, ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych.
Ze względu na pandemię wstrzymane zostały przeszczepy nerek od dawców żywych oraz transplantacje wysp trzustkowych.

Czytaj też: Maleją zapasy banku krwi. "Wakacje to trudny czas"

Utrudniona logistykaUniwersyteckie Centrum Kliniczne to czwarty ośrodek w kraju, jeśli chodzi o przeszczepy szpiku.

- W zeszłym roku obchodziliśmy 25. rocznicę pierwszej allogenicznej transplantacji szpiku w naszym ośrodku. Większość chorób, z powodu których wykonuje się transplantacje komórek krwiotwórczych, nazywa się ostrymi. Okno na wykonanie transplantacji jest zwykle bardzo krótkie, w związku z tym jakiekolwiek opóźnienie, utrudnienie, jakim niewątpliwie był okres pandemii, może oznaczać dla chorego stratę jednej jedynej szansy. Jeśli chodzi o przeszczepienia allogeniczne, czyli przeszczepiania od dawców dla biorców - nie odnotowaliśmy żadnego spadku, a wręcz przeciwnie - przeszczepiliśmy komórek krwiotwórczych od dawców więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Spadek około 20 proc. liczby transplantacji odbił się głównie na przeszczepieniach autologicznych - zaznacza prof. Maria Bieniaszewska, koordynator programu transplantacji szpiku w UCK.
Działania te były zgodne z rekomendacjami Europejskiej Grupy ds. Transplantacji Krwi i Szpiku, która sprawuje pieczę nad transplantacjami w Europie i wydaje zalecenia w sytuacjach takich jak pandemia Covid-19. Ze względu na sytuację epidemiologiczną utrudniona została logistyka przeszczepu, dostępność dawców z zagranicy zdecydowanie się zmniejszyła.

Czytaj też: "Tu dostałem drugie życie". 25-lecie pierwszego przeszczepu szpiku w Gdańsku

Ograniczone dawstwoJednym z nowych, zapoczątkowanym w 2018 roku, programów przeszczepowych w UCK są transplantacje wątroby.

- Od października 2019 roku dołączył do naszego zespołu dr Piotr Remiszewski z ośrodka warszawskiego. Z jego udziałem liczba transplantacji wątroby zdecydowanie wzrosła. Przeszczepiamy średnio pięć-sześć wątrób miesięcznie, co plasuje nas w chwili obecnej na drugim miejscu w Polsce. W pandemii odnotowaliśmy nieznaczny spadek ilości przeszczepień, do trzech w marcu i dwóch w kwietniu, ale nie wynikało to z gotowości naszego zespołu czy też z możliwości, które dawał nam szpital, ale z organicznego dawstwa - mówi dr Anna Drobińska z Oddziału Transplantacji Wątroby Klinki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej UCK.
W UCK wątrobę przeszczepia się głównie w trybie planowym, u pacjentów ze schyłkową niewydolnością wątroby, chorych z marskością wątroby w skrajnej dekompensacji.

Dziewięć przeszczepień płuc i dziewięć transplantacji sercaInnym prężnie rozwijającym się programem przeszczepowym w UCK, kierowanym przez dr. Jacka Wojarskiego z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK, są transplantacje płuc. Pierwszy przeszczep wykonano, podobnie jak w przypadku wątroby, w 2018 roku. Rok później odnotowano 12 przeszczepień, natomiast w tym roku już dziewięć. Łącznie liczba wykonanych przeszczepień zamyka się w 25. W zeszłym roku dynamiczny wzrost zaobserwowano również w transplantacjach serca, które koordynuje dr Maciej Duda. W 2019 roku przeszczepiono 16, natomiast w roku bieżącym już dziewięć.

Czytaj też: Dziesiąty przeszczep płuc w UCK. Podsumowano pierwszy rok programu

Wstrzymane przeszczepy wysp trzustkowychOd wielu lat w Klinice Okulistyki wykonywane są przeszczepy rogówki. Liczba transplantacji w 2019 roku wynosi tutaj 41, mimo pandemii już w lipcu 2020 roku ta liczba jest taka sama. W UCK wykonywane są także, wstrzymane ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, przeszczepy wsyp trzustkowych, których w 2019 roku zrealizowano pięć.

- W całej Polsce w kwietniu i maju spadła liczba przeszczepień, natomiast czerwiec był chyba rekordowy w ogóle, jeśli chodzi o nasz szpital, nadrabiając zaległości za te słabsze miesiące. Bardzo cieszę się, że anestezjolodzy i lekarze, którzy zgłaszają dawców, nie zaprzestali tych zgłoszeń - dodaje mgr Anna Milecka, kierownik Regionalnego Centrum Transplantacji UCK.
Czy jesteś zarejestrowany(a) jako dawca szpiku?
34%

tak

3%

tak, oddałe(a)m już szpik innej osobie

6%

nie, ale zamierzam się zarejestrować

11%

nie i nie zamierzam się rejestrować

46%

nie mogę być dawcą ze względów zdrowotnych

zakończona

łącznie głosów: 157

ws

Opinie (14) 2 zablokowane

 • (3)

  Paradoksalnie wirus uśmiercił i uśmierci więcej osób, ktore nie byly zakażone a przestały być leczone na inne ciężkie choroby z powodu wirusowej histerii i bezrozumnego zamykania szpitali jak i całej służby zdrowia.

  • 20 4

  • Za dużo paradoksów w tej całej pandemii.

   • 5 0

  • (1)

   Problem ze stwierdzeniami tego typu jest taki, że nie wiesz jak by wyglądała śmiertelność gdyby takich ograniczeń nie nałożono i jak by się w takim wypadku rozprzestrzeniła epidemia.

   • 5 6

   • jaka epidemia.....bydło wierzy we wszystko

    • 2 1

 • Gdanski Uniwersytet Medycznny (1)

  Gdybym dysponowal dużym zasobem finansowym wszystko przeznaczy bym Gdańskiemu Uniwersytetowi Medycznemu!!!!!

  • 8 8

  • a ja nie

   • 3 1

 • (1)

  Matka 10 lat czekała na implanty biodra .....
  Ale się doczekała

  • 5 1

  • Beka

   W jakim szpitalu robiła? I czy poleca?

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.