Trójmiejskie szpitale przywróciły porody rodzinne

18 maja 2020, 16:00
Ewa Palińska
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowy punkt testów na SARS-CoV-2. 13. w Trójmieście

Od poniedziałku, 18 maja, porody rodzinne wznawia Klinika Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Jest to ostatnia porodówka w Trójmieście, która zdecydowała się na taki krok. Możliwość udziału osoby towarzyszącej podczas porodu wznowiły już wcześniej szpitale spółki Copernicus i Szpital Morski im. PCK w Redłowie.W połowie marca, w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, wstrzymano porody rodzinne we wszystkich trójmiejskich oddziałach położniczych. Identyczne restrykcje wprowadzono wkrótce także w innych tego rodzaju oddziałach w całym kraju.

Pierwszą placówką w Polsce, która odważyła się przywrócić porody rodzinne, był Szpital św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie - na udział osoby towarzyszącej podczas porodu zezwala się tam już od 30 kwietnia. Od 12 maja porody rodzinne przywrócił Szpital Morski im. PCK w Redłowie, a dwa dni później, 14 maja, Szpital im. Mikołaja Kopernika.

Szpitale na Pomorzu powoli odmrażają planowe zabiegi


Od 18 maja porody rodzinne odbywają się na wszystkich trójmiejskich porodówkach - jako ostatnia wznowiła je Klinika Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Aby jednak móc z tej opcji skorzystać, należy zastosować się do kilku zasad.

  1. Pierwsza weryfikacja osoby towarzyszącej odbywa się w punkcie pomiaru temperatury przy wejściu głównym do UCK lub w KOR Ginekologiczno-Położniczym.
  2. Osoba towarzysząca musi rzetelnie i wiarygodnie wypełnić "Ankietę" weryfikacji epidemiologicznej na KOR Ginekologiczno-Położniczym, która następnie zostanie dołączona do dokumentacji pacjentki i stanowić będzie integralną część dokumentacji medycznej.
  3. Niezbędne jest, aby osoba towarzysząca przez cały czas pobytu na Trakcie Porodowym nosiła poprawnie założoną maseczkę ochronną na nos i usta, rękawiczki jednorazowe, była przebrana w strój umożliwiający ochronę epidemiologiczną (fartuch ochronny) oraz dezynfekowała ręce. Szpital udostępni osobie towarzyszącej środki ochrony osobistej.
  4. Osoba bliska, w przypadku podjęcia decyzji o porodzie rodzinnym, zostaje wpuszczona na Trakt Porodowy w momencie rozpoczęcia porodu. Osoba bliska powinna opuścić oddział po zakończonym porodzie w sali porodowej i na każde polecenie personelu medycznego.
  5. Rodząca w towarzystwie osoby bliskiej przebywa w pojedynczej, indywidualnej sali porodowej wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny.
  6. Osoba towarzysząca zostaje poinformowana przez personel o zasadach organizacyjnych wdrożonych na Trakcie Porodowym i jest zobowiązana przez cały okres pobytu stosować się do zaleceń personelu medycznego. Osoba towarzysząca porusza się po wyznaczonych ciągach komunikacyjnych oraz przebywa w pomieszczeniach wskazanych przez personel w obszarze Traktu Porodowego.
  7. Podczas pobytu na Trakcie Porodowym osoba bliska nie opuszcza samowolnie wyznaczonej sali porodowej, a w przypadku rezygnacji z uczestnictwa w porodzie rodzinnym informuje personel medyczny.
  8. Osoby pozostające na kwarantannie lub w trakcie izolacji, nawet w przypadku posiadanych ujemnych wyników badań w kierunku SARS-CoV-2, nie mogą uczestniczyć w porodzie i wchodzić na teren szpitala.

Ginekolodzy w Trójmieście


Każdy z trójmiejskich oddziałów położniczych, w trosce o bezpieczeństwo personelu i pacjentów, ustalił własne - zgodne z wytycznymi resortu zdrowia - zasady przeprowadzania porodów rodzinnych, dlatego jeszcze zanim rozpocznie się akcja porodowa, warto zapoznać się ze szczegółami, które zamieszone są na stronach internetowych placówek.
Czy podczas porodu towarzyszyła ci bliska osoba?
52%

tak i było to cenne wsparcie

4%

tak i nie zdecydowałabym się na to ponownie

10%

nie, ale bardzo bym tego chciała

15%

nie i nie biorę takiej opcji pod uwagę

19%

nie rodziłam dzieci

zakończona

łącznie głosów: 508