Trwają szczepienia uczniów. Kwarantanna w gdańskiej szkole

13 września 2021, 16:30
Wioleta Stolarska

Trwa akcja szczepień przeciw COVID-19 w gdańskich szkołach. Z kolei już po pierwszym tygodniu nauki stacjonarnej doszło do kolejnego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród uczniów. Część dzieci i nauczycieli, która miała kontakt z zakażonymi uczniami, trafiła na kwarantannę.Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Od poniedziałku ruszyła akcja szczepień przeciw COVID-19 w gdańskich szkołach. Od 13 września (I dawka szczepionki) do 21 października (II dawka szczepionki) Mobilny Punkt Szczepień będzie pojawiał się przed gdańskimi placówkami edukacyjnymi, jako pierwszą odwiedził Szkołę Podstawową nr 86.

Czytaj też: Mobilny Punkt Szczepień przed gdańskimi szkołami od poniedziałku, 13.09

Kwarantanna i nauka zdalna w gdańskiej szkoleTymczasem już po tygodniu nauki stacjonarnej w szkole na kwarantannę trafili uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Gdańsku.

- Stacjonarna nauka nie trwała zbyt długo, już po tygodniu wystarczyła jedna lekcja wychowania fizycznego i mamy pierwsze zakażenie. Niestety wracamy na naukę zdalną. Rozumiem, że dzieci w naszej klasie są za małe na szczepienie przeciw COVID-19, jednak rodzice już na pewno za młodzi na to nie są, a z tego co wiemy, to niestety nie wszyscy dorośli zdecydowali się na taką profilaktykę i teraz każdy z nas ponosi tego konsekwencje - pisze jedna z mam.
Jak się okazuje, w tej placówce dwoje uczniów - z klasy drugiej i klasy czwartej - otrzymało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Po kontakcie szkoły z sanepidem uczniowie oraz nauczyciele, którzy mieli kontakt z zakażonymi dziećmi, skierowano na kwarantannę. Zajęcia tych osób odbywają się zdalnie.

Pierwszym potwierdzonym przypadkiem koronawirusa w gdańskiej szkole doszło w II Podstawowo - Gimnazjalnym Zespole Szkół Społecznych STO w ubiegłym tygodniu. Wówczas również dwie klasy zostały skierowane na nauczanie zdalne.

- Jeżeli chodzi o liczbę decyzji, to w chwili obecnej PPIS w całym województwie pomorskim wydały 10 decyzji o zmianie trybu nauczania. Zaznaczam, że liczba decyzji nie oznacza liczby zamkniętych szkól - mówi Anna Obuchowska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. - Decyzja jest swoistą zgodą na wprowadzenie nauczania zdalnego lub hybrydowego, co jednak pozostaje ostatecznie w gestii dyrekcji szkoły - dodaje.
Czytaj też: Od września ruszą szczepienia w trójmiejskich szkołach. Apel do rodziców i dzieci

O nauce zdalnej decyduje dyrektorO tym, czy uczniowie przechodzą na naukę hybrydową, czy zdalną, decyduje dyrektor placówki edukacyjnej.

- Wzorem roku poprzedniego Minister Edukacji i Nauki we współpracy z Ministrem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym opracował i podał do publicznej wiadomości wszystkich dyrektorów szkół i placówek w dniu 2 sierpnia 2021 r. wytyczne (zbiór zaleceń i rekomendacji na nowy rok szkolny). Na ich podstawie dyrektorzy przygotowywali placówki do rozpoczęcia roku szkolnego. W uzasadnionych przypadkach jeśli zajdzie taka potrzeba, dyrektor szkoły może zawiesić zajęcia dla grupy uczniów lub całej szkoły i przejść na naukę zdalną po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz zgody organu prowadzącego - informuje Beata Wolak z Kuratorium Oświaty w Gdańsku.
Uważasz, że nauka zdalna wróci do szkół?
45%

zdecydowanie tak, myślę, że to przed nami

27%

tak, pewnie nie dla wszystkich jednocześnie ale wielu uczniów będzie wciąż uczyło się zdalnie

28%

myślę, że nie w takiej skali co wcześniej, to tylko pojedyncze przypadki

zakończona

łącznie głosów: 909

Opinie wybrane


wszystkie opinie (212)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.