Tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19 jednak w Sopocie

30 października 2020, 9:15
Szymon Zięba
aktualizacja:19:50 (30 października 2020)

Jeśli szpital tymczasowy dla osób zakażonych koronawirusem powstanie na Pomorzu, to nie w Amber Expo, lecz w sanatorium MSWiA Helios w SopocieMapka. Lokalizację placówki potwierdzili właśnie przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To oznacza 200 dodatkowych łóżek dla pacjentów zmagających się z zakażeniem.Przypomnijmy: 29 października swoją działalność związaną z leczeniem pacjentów chorych na COVID-19 rozpoczął pierwszy w kraju szpital tymczasowy. Obiekt powstał na terenie Stadionu Narodowego i jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Jak i gdzie wykonać badania na obecność koronawirusa?

Koronawirus w Trójmieście: wszystkie informacje

Resort zdrowia zapowiedział także powstanie kolejnych szpitali tymczasowych w całej Polsce, co łącznie da 5,5 tys. dodatkowych miejsc dla pacjentów zmagających się z COVID-19. Na Pomorzu funkcję tę pełnić będzie sanatorium MSWiA Helios w Sopocie. Wcześniej pod uwagę brana była hala wystawowa Amber Expo w Letnicy.

Przenoszenie chorych ze szpitali do izolatoriówTo istotna informacja w kontekście zapowiedzi ministra zdrowia - Adama Niedzielskiego, który poinformował, że podejmowane są prace nad zarządzaniem ruchem pacjentów - m.in. weryfikowana jest możliwość przenoszenia chorych ze szpitali do izolatoriów. W tej chwili w sopockiej placówce MSWiA działa już izolatorium dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

- Przygotowaliśmy nowe rozwiązanie dotyczące poszerzenia bazy izolatoriów. Razem z wojewodami i MSWiA planujemy powiększyć istniejącą bazę z 4 tys. miejsc do 10 tys. miejsc - powiedział szef resortu zdrowia. Dodał też, że to nie infrastruktura liczy się najbardziej, ale przede wszystkim personel, który będzie zachęcany do większej współpracy. - Rozwiązania z ustawy mają dać gwarancję bezpieczeństwa, jak np. klauzula dobrego samarytanina - powiedział minister.

200 łóżek w ciągu dwóch tygodniJak usłyszeliśmy od Marcina Tymińskiego z biura prasowego wojewody pomorskiego, w ciągu dwóch tygodni urzędnicy są w stanie zorganizować w sopockiej placówce nawet 200 łóżek dla pacjentów zmagających się z koronawirusem.

Izolatoria będą w innych miejscachPrzedstawiciele resortu spraw wewnętrznych w odpowiedzi na nasze pytania przekazali, że wojewoda pomorski zwrócił się do ministra zdrowia o wydanie polecenia na tworzenie szpitala tymczasowego w Sopocie (w budynku Sanatorium MSWiA).

- Prowadzenie szpitala zostanie polecone Szpitalowi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Gdańsku. Izolatoria zostaną utworze w innych lokalizacjach - przekazali urzędnicy.
Jak oceniasz powołanie szpitali polowych w zw. z koronawirusem?
46%

to dobry ruch, żeby się zabezpieczyć, potrzeba jak najwięcej szpitalnych łóżek

36%

to nic nie da - bo przede wszystkim brakuje lekarzy

18%

za wcześnie, żeby to ocenić - trzeba poczekać, aż zaczną działać

zakończona

łącznie głosów: 1893