UCK dostało nowoczesny aparat do pobierania materiału od dawców szpiku

14 marca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioleta Stolarska

Sprzęt do pobierania komórek macierzystych z krwi obwodowej wart ćwierć miliona złotych Klinice Hematologii i Transplantologii UCK przekazała Fundacja DKMS. Tego typu urządzenia służą do odseparowania z krwi pacjenta lub dawcy szpiku jej wybranych składników.Nowoczesne urządzenie służy do przeprowadzania procedur aferezy. To właśnie z niego korzysta personel medyczny, kiedy dawca (po uprzednim zatwierdzeniu zgodności tkankowej) dzieli się szpikiem z chorującym na białaczkę pacjentem. Dzięki urządzeniu możliwe jest odseparowanie z krwi pacjenta lub dawcy szpiku jej wybranych składników: osocza, krwinek czerwonych, płytek czy też krwiotwórczych komórek macierzystych.

W przypadku niezgodności grup głównych krwi pomiędzy dawcą i biorcą oczyszczanie szpiku kostnego odbywa się właśnie przy użyciu separatora komórkowego Spectra Optia.

- To urządzenie daje znacznie większe możliwości w pobieraniu krwi z elementów, na których rzeczywiście nam zależy, możemy przystosować parametry aparatu do naszych wymagań. Zapewnia większą czystość preparatu przy jednoczesnym zachowaniu mniejszej objętości, co jest istotne przy długoletnim przechowywaniu pobranych komórek - mówi prof. dr hab. n. med. Maria Bieniaszewska, z-ca ordynatora Kliniki Hematologii i Transplantologii UCK. - Warto też podkreślić jego mobilność, co ułatwia nam transport urządzenia na różne oddziały - dodaje.

Wsparcie dla dawcówDo tej pory (od początku roku) z aparatu skorzystało 40 dawców szpiku z Fundacji DKMS oraz pacjentów chorujących na szpiczaka mnogiego.

- W gdańskim ośrodku odbywa się bardzo dużo pobrań od dawców rodzinnych i dawców niespokrewnionych, którym chcemy zapewnić wsparcie. W tej chwili już większość klinik prowadzi procedury na tym urządzeniu - mówi Iwona Tomanek, kierownik Działu Medycznego Fundacji DKMS. - Najważniejsze jest to, że na tym aparacie zbiera się komórki szybciej i ma on większy wachlarz możliwości zbiórek różnych elementów krwi, co powoduje, że może go wykorzystać dla różnych pacjentów - dodaje.
Średnio w gdańskiej klinice odbywają się 2-3 hemaferezy dziennie.

- Nowy sprzęt to dla nas wielkie wsparcie i duży komfort dla naszych pacjentów. To też aparat, który doskonale pracuje na wkłuciach obwodowych, czyli można się podłączyć do żył obwodowych np. w zgięciach łokciowych, a nie wymaga doprowadzenia do wkłucia centralnego czyli takiego założonego do żyły szyjnej czy żyły podobojczykowej. Dla chorych może to nie ma wielkiego znaczenia, bo są przyzwyczajeni, ale dla zdrowego dawcy założenie wkłucia centralnego już jest większą ingerencją - wyjaśnia z-ca ordynatora Kliniki Hematologii i Transplantologii.
Jak dodaje, klinika jest liderem w kwestii przeszczepów szpiku, w ubiegłym roku liczba przeszczepień komórek krwiotwórczych była największa - ponad 120.

- Klinika Hematologii i Transplantologii jest jedynym w północnej Polsce ośrodkiem oferującym pełny zakres świadczeń w dziedzinie hematologii i transplantacji komórek krwiotwórczych. Klinika rozpoczęła program transplantacji szpiku kostnego 25 lat temu. W tym czasie wykonaliśmy ponad 1400 transplantacji, z czego ponad 600 transplantacji od dawców - mówił prof. dr hab. med. Jan Maciej Zaucha, ordynator Kliniki Hematologii i Transplantologii UCK.
Jesteś zarejestrowany jako dawca szpiku?
47%

tak

2%

tak, oddałem(-am) już szpik innej osobie

15%

nie, ale zamierzam się zarejestrować

11%

nie i nie zamierzam się rejestrować

25%

nie mogę być dawc,ą ze względów zdrowotnych

zakończona

łącznie głosów: 368