stat

UCK najbardziej innowacyjnym szpitalem w Polsce. GUMed najlepszą uczelnią

11 stycznia 2019, 15:00
Wioleta Stolarska

Liderzy Medycyny są z Gdańska. Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne okazały się bezkonkurencyjne w tegorocznej edycji konkursu Sukces Roku 2018 w Ochronie Zdrowia. Uczelnię nagrodzono za bogatą działalność edukacyjno-szkoleniową, natomiast UCK uznano za najbardziej innowacyjny szpital w Polsce.- Nie otrzymalibyśmy tej nagrody bez współpracy całego zespołu, któremu bardzo dziękuję za zaangażowanie - powiedział Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK, odbierając nagrodę.
W sposób szczególny wyróżniono system zarządzania salami operacyjnymi, tzw. booking, który przynosi maksymalne wykorzystanie zasobów. Doceniono usprawnienia w procesie rejestracji pacjentów - system kolejkowy Qumatic, "intuicyjną, przyjazną i funkcjonalną stronę internetową", a także automatyczną identyfikację wyrobów medycznych w oparciu o standardy GS1. Elektroniczny obieg dokumentacji i 5. stopień dojrzałości cyfrowej EMRAM również przyczyniły się do zdobycia nagrody.

W uzasadnieniu podkreślano innowacyjne działania medyczne: wykorzystanie druku 3D, pierwszą w Polsce implantację zestawu do regulacji przepływu na poziomie przedsionków serca i wiele innych.

- Przyznana nagroda obliguje nas do podejmowania dalszych wyzwań i rozwoju innowacyjnych rozwiązań. Jest kapitalnym docenieniem pracy naszego zespołu, wspieranego potencjałem naszej uczelni - komentuje dyrektor. - Nasze działania innowacyjne zauważane są także przez inne branże. W listopadzie otrzymaliśmy prestiżową nagrodę branży logistycznej przyznawaną przez GS1, "Kod Innowacyjności" za innowacyjne zastosowanie kodów paskowych w obrocie materiałowym, poprawiające między innymi bezpieczeństwo naszych pacjentów. Jednak wyróżnienie w naszej branży jest dla nas szczególnie cenne - dodaje.
Czytaj też: Powstało specjalne Centrum Chorób Rzadkich w UCK

Akcje profilaktyczne, zagraniczne projekty, pomoc dla potrzebującychTakże Gdański Uniwersytet Medyczny został doceniony w konkursie, zwyciężając w kategorii działalność edukacyjno-szkoleniowa.

Kapituła konkursu doceniła ogromne zaangażowanie społeczności akademickiej GUMed i inicjatywy podejmowane nie tylko na rzecz mieszkańców Pomorza. Studenci aktywnie wspierali m.in. charytatywny program edukacyjno-wychowawczy, którego celem jest wspieranie w rozwoju dzieci wychowujących się w domach dziecka, rodzinach zastępczych oraz w rodzinach o niskim statusie materialnym. W ramach projektu Heart of Kenya uczyli Kenijczyków prawidłowego wykonywania badania EKG oraz interpretacji jego wyników. Ponadto GUMed przyłączył się do akcji zbierania plastikowych nakrętek dla Fundacji Hospicyjnej. Akcja "Wkręć się i pomagaj" dedykowana jest małym podopiecznym z Domowego Hospicjum dla Dzieci im. ks. Dutkiewicza, a także Funduszu Dzieci Osieroconych. Za tonę nakrętek można ufundować stypendium dla jednego z podopiecznych Fundacji lub wykonać remont w mieszkaniu chorego.

- W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym chcemy nie tylko wykształcić wysokiej klasy absolwentów, dobrze przygotowanych do aktualnych potrzeb rynku pracy - mówi prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed. - Zależy nam na tym, żeby studenci wpoili sobie wartości takie jak empatia i szacunek do drugiego człowieka, a swoją postawą dawali świadectwo wysokich standardów etyki na każdym etapie pracy zawodowej.
Czytaj też: 10 mln zł dla GUMedu na Pracownię Symulacji Kardiologicznej

Wyróżnienie z branżyOrganizatorami konkursu "Sukces Roku w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny 2018" są wydawnictwo "Termedia" i czasopismo "Menedżer Zdrowia". Nagrody przyznawane są od 18 lat w różnych kategoriach (innowacyjny szpital, zdrowie publiczne, działalność edukacyjno-szkoleniowa, działalność charytatywna, media i public relations).
Czy byłeś hostpitalizowany w którymś z trójmiejskich szpitali?
73%

tak

11%

nie

16%

ja nie, ale osoby z mojej rodziny tak

łącznie głosów: 1052