UCK otworzyło Oddział Intensywnej Terapii dla dzieci

13 lutego 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Wioleta Stolarska
To trzecia tego typu jednostka w województwie pomorskim. Oddział wyposażony został w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Więcej zdjęć (4)

To trzecia tego typu jednostka w województwie pomorskim. Oddział wyposażony został w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

fot. Sylwia Mierzewska/UCK

To trzecia tego typu jednostka w województwie pomorskim. Oddział wyposażony został w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

fot. Sylwia Mierzewska/UCK

Oddział Intensywnej Terapii dedykowany najmłodszym pacjentom działa już od kilku tygodni w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. To duża zmiana nie tylko dla pacjentów, ale i lekarzy, bo do tej pory dzieci ze specjalistycznych klinik UCK w momencie znacznego pogorszenia ich stanu musiały być transportowane do innych szpitali. Teraz na profesjonalną opiekę mogą liczyć tutaj.Dziecięcy OIOM znajduje się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym na parterze budynku numer 3 przy ul. Dębinki 7 zobacz na mapie Gdańska.

- To jest mały oddział, ale duże wyzwanie. To nie jest zwykła baza łóżkowa, dlatego przedsięwzięcie wymagało dużych nakładów i wielu miesięcy prac. Dzięki budowie CMN udało się wygospodarować tutaj pomieszczenia, a lokalizacja w tym przypadku jest ważna, bo intensywna terapia zabezpiecza stąd nasze leczenie specjalistyczne w sąsiadujących klinikach dziecięcych - mówił Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.
Oddział Intensywnej Terapii powstał przede wszystkim ze względu na potrzeby Centrum Chorób Rzadkich, które bez takiego wsparcia nie mogłoby się dalej sprawnie rozwijać. Więcej zdjęć (4)

Oddział Intensywnej Terapii powstał przede wszystkim ze względu na potrzeby Centrum Chorób Rzadkich, które bez takiego wsparcia nie mogłoby się dalej sprawnie rozwijać.

fot. Sylwia Mierzewska/UCK

Oddział Intensywnej Terapii powstał przede wszystkim ze względu na potrzeby Centrum Chorób Rzadkich, które bez takiego wsparcia nie mogłoby się dalej sprawnie rozwijać.

fot. Sylwia Mierzewska/UCK

To trzecia tego typu jednostka w województwie pomorskim. Oddział wyposażony został w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Koszt całej inwestycji to ponad 1 mln zł.

- Bardzo się cieszę, że liczba stanowisk intensywnej terapii akurat wyspecjalizowanych dla dzieci w województwie pomorskim zwiększa się, mam nadzieję, że płatnik również to dostrzeże i poprawi finansowanie, bo na chwilę obecną myślę, że wymaga korekty - podkreślił prof. Radosław Owczuk, ordynator Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK, krajowy konsultant.

Wsparcie Centrum Chorób RzadkichOddział Intensywnej Terapii powstał przede wszystkim z uwagi na potrzeby Centrum Chorób Rzadkich, które bez takiego wsparcia nie mogłoby się dalej sprawnie rozwijać.

- Mamy oddziały specjalistyczne dla najmłodszych pacjentów, to m.in. oddział diabetologii i endokrynologii, oddział hematologii i onkologii dziecięcej, nefrologii czy neurologii rozwojowej. Dużo chorób dziecięcych to choroby rzadkie, w tej chwili zdefiniowano ich 13 tys., ale one ciągle się rozwijają. Często dzieci z chorobami rzadkimi są ciężko chore do tego stopnia, że wymagają także intensywnej terapii. Choroby rzadkie to nie tylko choroby genetyczne czy wady rozwojowe, są to także rzadkie nowotwory i takich pacjentów mamy wielu. Zupełnie naturalne jest, że część z tych dzieci w momencie pogorszenia stanu wymaga pobytu na intensywnej terapii dziecięcej. Jeśli prowadzi się wielu pacjentów z chorobami rzadkimi to ten oddział jest bardzo potrzebny - podkreśla prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed.
Jak wyjaśnia, do tej pory, jeśli stan dziecka się pogarszał i wymagało ono opieki na intensywnej terapii dziecięcej to konieczny był transport do innego szpitala. Zapowiada też, że w planach szpitala jest stworzenie również chirurgii dziecięcej dedykowanej pacjentom z chorobami rzadkimi.

Nowoczesny sprzęt4-łóżkowy oddział działa już od początku stycznia. Przyjmowani są pacjenci w wieku od noworodków do 18 roku życia, wymagający pobytu na intensywnej terapii z powodu ciężkiego stanu ogólnego, niewydolności oddechowej, krążeniowej lub wielonarządowej. Oddział wyposażony jest również w inkubator czy łóżko, które można dostosować do pacjenta o wzroście 2 metrów.

Pierwszą pacjentką była 11-letnia Martynka po wykonanej z sukcesem pionierskiej operacji serca. Dziewczynka aktualnie czuje się dobrze, zaś wysoko wyspecjalizowany personel medyczny przyjmuje kolejnych chorych. Do tej pory w kameralnych, przytulnych przestrzeniach oddziału hospitalizowano dziewięciu pacjentów. Dzieci przebywają tutaj od kilku do kilkunastu dni, w zależności od potrzeb.

- To pacjenci z różnymi schorzeniami, m.in. z rozchwianą cukrzycą, mieliśmy pacjentkę z ciężką białaczką, noworodki po zaschłyście z niewydolnością oddechową, dusznością - mówi Beata Męczykowska, pielęgniarka koordynująca na OIOM dla dzieci w UCK.
Jednostka wyposażona została w najnowocześniejszą aparaturę monitorującą i podtrzymującą podstawowe funkcje życiowe: kardiomonitory, respiratory, pompy infuzyjne, aparat do terapii nerkozastępczej, bronchofiberoskop i wiele innych.