UCK otworzyło Oddział Intensywnej Terapii dla dzieci

13 lutego 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioleta Stolarska

Oddział Intensywnej Terapii dedykowany najmłodszym pacjentom działa już od kilku tygodni w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. To duża zmiana nie tylko dla pacjentów, ale i lekarzy, bo do tej pory dzieci ze specjalistycznych klinik UCK w momencie znacznego pogorszenia ich stanu musiały być transportowane do innych szpitali. Teraz na profesjonalną opiekę mogą liczyć tutaj.Dziecięcy OIOM znajduje się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym na parterze budynku numer 3 przy ul. Dębinki 7 zobacz na mapie Gdańska.

- To jest mały oddział, ale duże wyzwanie. To nie jest zwykła baza łóżkowa, dlatego przedsięwzięcie wymagało dużych nakładów i wielu miesięcy prac. Dzięki budowie CMN udało się wygospodarować tutaj pomieszczenia, a lokalizacja w tym przypadku jest ważna, bo intensywna terapia zabezpiecza stąd nasze leczenie specjalistyczne w sąsiadujących klinikach dziecięcych - mówił Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.
To trzecia tego typu jednostka w województwie pomorskim. Oddział wyposażony został w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Koszt całej inwestycji to ponad 1 mln zł.

- Bardzo się cieszę, że liczba stanowisk intensywnej terapii akurat wyspecjalizowanych dla dzieci w województwie pomorskim zwiększa się, mam nadzieję, że płatnik również to dostrzeże i poprawi finansowanie, bo na chwilę obecną myślę, że wymaga korekty - podkreślił prof. Radosław Owczuk, ordynator Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK, krajowy konsultant.

Wsparcie Centrum Chorób RzadkichOddział Intensywnej Terapii powstał przede wszystkim z uwagi na potrzeby Centrum Chorób Rzadkich, które bez takiego wsparcia nie mogłoby się dalej sprawnie rozwijać.

- Mamy oddziały specjalistyczne dla najmłodszych pacjentów, to m.in. oddział diabetologii i endokrynologii, oddział hematologii i onkologii dziecięcej, nefrologii czy neurologii rozwojowej. Dużo chorób dziecięcych to choroby rzadkie, w tej chwili zdefiniowano ich 13 tys., ale one ciągle się rozwijają. Często dzieci z chorobami rzadkimi są ciężko chore do tego stopnia, że wymagają także intensywnej terapii. Choroby rzadkie to nie tylko choroby genetyczne czy wady rozwojowe, są to także rzadkie nowotwory i takich pacjentów mamy wielu. Zupełnie naturalne jest, że część z tych dzieci w momencie pogorszenia stanu wymaga pobytu na intensywnej terapii dziecięcej. Jeśli prowadzi się wielu pacjentów z chorobami rzadkimi to ten oddział jest bardzo potrzebny - podkreśla prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed.
Jak wyjaśnia, do tej pory, jeśli stan dziecka się pogarszał i wymagało ono opieki na intensywnej terapii dziecięcej to konieczny był transport do innego szpitala. Zapowiada też, że w planach szpitala jest stworzenie również chirurgii dziecięcej dedykowanej pacjentom z chorobami rzadkimi.

Nowoczesny sprzęt4-łóżkowy oddział działa już od początku stycznia. Przyjmowani są pacjenci w wieku od noworodków do 18 roku życia, wymagający pobytu na intensywnej terapii z powodu ciężkiego stanu ogólnego, niewydolności oddechowej, krążeniowej lub wielonarządowej. Oddział wyposażony jest również w inkubator czy łóżko, które można dostosować do pacjenta o wzroście 2 metrów.

Pierwszą pacjentką była 11-letnia Martynka po wykonanej z sukcesem pionierskiej operacji serca. Dziewczynka aktualnie czuje się dobrze, zaś wysoko wyspecjalizowany personel medyczny przyjmuje kolejnych chorych. Do tej pory w kameralnych, przytulnych przestrzeniach oddziału hospitalizowano dziewięciu pacjentów. Dzieci przebywają tutaj od kilku do kilkunastu dni, w zależności od potrzeb.

- To pacjenci z różnymi schorzeniami, m.in. z rozchwianą cukrzycą, mieliśmy pacjentkę z ciężką białaczką, noworodki po zaschłyście z niewydolnością oddechową, dusznością - mówi Beata Męczykowska, pielęgniarka koordynująca na OIOM dla dzieci w UCK.
Jednostka wyposażona została w najnowocześniejszą aparaturę monitorującą i podtrzymującą podstawowe funkcje życiowe: kardiomonitory, respiratory, pompy infuzyjne, aparat do terapii nerkozastępczej, bronchofiberoskop i wiele innych.