UCK z rekordową liczbą przeszczepień wątroby

15 stycznia 2021 (artykuł sprzed 1 roku)
ws

52 transplantacje wątroby wykonał w 2020 r. zespół specjalistów z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Gdański szpital zajął tym samym drugie miejsce w Polsce pod względem liczby przeszczepień tego narządu. - To duży sukces, tym bardziej że zespół jest dopiero budowany - komentuje odpowiedzialny za program przeszczepiania wątroby w UCK dr Piotr Remiszewski. Warto dodać, że 50. przeszczepienie poprzedziła skomplikowana akcja logistyczna i pewien "rekord".- To jest duża liczba i duży sukces, tym bardziej że zespół chirurgiczny jest "skromny" i dopiero budowany. To też jest liczba optymalna - mówi dr Piotr Remiszewski z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej UCK.
Lekarz dołączył do zespołu gdańskiego szpitala w październiku 2019 r. i od tego momentu transplantacje wątroby wyraźnie "przyspieszyły". Wówczas w ciągu 12 miesięcy było ich 11, rok później niemalże pięć razy więcej.

Jak zaznacza dr Remiszewski, ten wynik udało się osiągnąć dzięki wzorowej współpracy - m.in. z dyrekcją szpitala, władzami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz innymi klinikami.

Czytaj też: Przeszczepili płuca 50-latce po zakażeniu COVID-19

Najwięcej przeszczepień w czasie pandemii- Cała struktura jest bardzo dobrze zorganizowana, a koordynacja pracuje wręcz doskonale. To sprawia, że program transplantacyjny bardzo prężnie się rozwija. UCK jest jedynym szpitalem w Polsce, gdzie przeszczepia się prawie wszystkie narządy. W jednym miejscu dokonuje się transplantacji serca, wątroby, nerek, płuc, rogówek oraz wysp trzustkowych. Aktualnie tylko trzustki się nie przeszczepia - tłumaczy transplantolog.
Należy podkreślić, że taką liczbę przeszczepień wątroby udało się osiągnąć w niesprzyjających warunkach pandemii SARS-CoV-2 i mimo mniejszej liczby dawców.

- Jeśli przeanalizuje się wykres liczb transplantacji i zgłoszeń, widać takie dwie "dolinki" - jedna to marzec, a druga to wrzesień. To się pokrywa z falami pandemii. Cały nakład i wysiłek ochrony zdrowia był skierowany na leczenie i niwelowanie skutków pandemii. W całej Polsce było zdecydowanie mniej zgłoszeń dawców - mówi dr Piotr Remiszewski.

Pierwsze "lotnicze" pobranie wielonarządowe50. przeszczepienie wątroby w UCK poprzedziła precedensowa, skomplikowana, ale zakończona sukcesem akcja logistyczna, w trakcie której został ustanowiony pewien "rekord". 12 grudnia połączone zespoły z Klinik Chirurgii Ogólnej Endokrynologicznej i Transplantacyjnej oraz Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przeprowadziły pierwsze wspólne, "lotnicze" pobranie wielonarządowe. Ekipy musiały udać się znad Bałtyku pod same Tatry. Tam, w szpitalu w Zakopanem, pobrały od zmarłego dawcy wątrobę i płuca. Na narządy w Gdańsku czekało dwóch biorców.

Dzięki sprawnej koordynacji, możliwości korzystania z transportu lotniczego (na odcinku Gdańsk-Rębiechowo - Kraków-Balice użyto samolotu PILATUS PC-12) oraz płynnemu przejazdowi do Zakopanego czas liczony od wyjazdu zespołu z UCK na przeciwległy kraniec Polski, pobranie narządów i powrót wyniósł zaledwie 11 godzin. W rezultacie udało się skutecznie zrealizować przeszczepienie zgodnie z ograniczeniem czasowym niedokrwienia pobranych narządów.

W trakcie drogi powrotnej zespołów pobierających biorcy narządów przebywali już na salach operacyjnych. Przeszczepienie płuc (dr hab. Jacek Wojarski, dr Wojciech Karolak) wykonano u pojedynczego biorcy z Krajowej Listy Oczekujących. Przeszczepienie wątroby (dr Piotr Remiszewski, dr Marian Łukiański, lek. Katarzyna Biernat) wykonano u biorcy zgłoszonego do transplantacji w trybie pilnym. Przeszczepienie wątroby zakończyło się około godziny 3:00 nad ranem 13 grudnia.

Czytaj też: Transplantacje w dobie pandemii. Ponad 200 przeszczepów w tym roku

Drugie miejsce w kraju52 przeszczepienia wątroby w minionym roku sprawiają, że Uniwersyteckie Centrum Kliniczne zajęło drugie miejsce w kraju pod względem liczby przeszczepień tego narządu. Liderem jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Łącznie w gdańskim szpitalu od 18 kwietnia 2018 r. przeszczepiono 70 wątrób w ramach programu transplantacji tego narządu. W bieżącym roku odbyły się już trzy przeszczepienia.

W 2020 r. w UCK wykonano również 16 przeszczepień serca, 128 szpiku, 84 rogówek, 102 nerek oraz 16 płuc.
Czy zgadzasz się na transplantację swoich narządów po śmierci?
21%

tak, już od dawna noszę przy sobie oświadczenie woli

56%

tak, ale nie sporządziłe(a)m stosownego oświadczenia

10%

rozważam taką możliwość

13%

nie, nie chciał(a)bym, aby po mojej śmierci pobrano moje narządy

zakończona

łącznie głosów: 209

ws

Opinie wybrane


wszystkie opinie (36)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.