UCK wstrzymuje planowe przyjęcia. KOR będzie działał dalej

30 listopada 2021, 16:00
Wioleta Stolarska, Piotr Kallalas
aktualizacja:19:51 (30 listopada 2021)
UCK zamyka KOR i część planowych przyjęć. Więcej zdjęć (2)

UCK zamyka KOR i część planowych przyjęć.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

UCK zamyka KOR i część planowych przyjęć.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

We wtorek wojewoda pomorski poinformował o przekształceniu 50 łóżek UCK w łóżka covidowe. Władze szpitala podjęły decyzję, że od 1 grudnia do odwołania wstrzymane zostanie działanie Klinicznego Oddziału Ratunkowego i przyjęć planowych. Po kilku godzinach szpital jednak zmienił zdanie i decyzja o zamknięciu KOR została zawieszona.Aktualizacja, godz. 19:40Jak poinformowały władze UCK, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, działalność Klinicznego Oddziału Ratunkowego zostanie utrzymana, o ile napływ pacjentów COVID nie przekroczy założonych możliwości przyjęciowych UCK.

- Tym samym informacja o wstrzymaniu działania KOR zostaje zawieszona w wykonalności - czytamy w krótkim oświadczeniu placówki.- W związku z podwyższonym ryzykiem transmisji wirusa SARS-CoV-2 w województwie pomorskim: od dnia 1 grudnia 2021 roku do odwołania, w UCK wstrzymane zostają wszystkie przyjęcia planowe, z wyłączeniem klinik: Pediatrycznych, Onkologii i Radioterapii, Hematologii i Transplantologii, Położnictwa i Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej oraz procedur: transplantacyjnych, onkologicznych, realizowanych u dzieci, endoprotetycznych, udzielanych w trybie leczenia jednego dnia, koniecznych ze wskazań życiowych (za zgodą dyrektora ds. lecznictwa lekarza naczelnego, na wniosek ordynatora) - informuje Uniwersyteckie Centrum Kliniczne.
Największy szpital na Pomorzu decyzją wojewody przekształca też kolejne 50 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. W związku z tym od 1 grudnia do odwołania wstrzymuje działanie Klinicznego Oddziału Ratunkowego.

- Wstrzymanie przyjęć planowych ma na celu uwolnienie przestrzeni i zasobów do pracy z pacjentami COVID - informuje dyrekcja UCK.

Ponad 850 łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19Aktualnie na Pomorzu dla pacjentów z COVID-19 według danych urzędu wojewódzkiego dostępnych jest 1030 łóżek z czego zajętych jest 857. Ogólna liczba respiratorów dla pacjentów COVID-19 to 73, zajętych jest 63.

Co ze szpitalem tymczasowym dla Pomorza?Od wielu tygodni toczy się dyskusja na temat zasadności, a przede wszystkim daty otwarcia szpitala tymczasowego w Gdańsku. O uruchomienie obiektu wnioskował w ostatnich dniach wojewoda, który wystosował pismo do Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie.

Informacja zapowiadająca otwarcie szpitala tymczasowego w Gdańsku pojawiła się już na profilu mediów społecznościowych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jednak według naszych informacji, Pomorski Urząd Wojewódzki nie otrzymał jeszcze takiego polecenia z resortu zdrowia.

Czytaj też: Apel o pilną decyzję ws. uruchomienia szpitala tymczasowego

Władze wojewódzkie wystosowały prośbę do Ministerstwa Zdrowia w kwestii otwarcia szpitala tymczasowego w Gdańsku w ubiegłym tygodniu. Jak wyjaśniano po zatwierdzeniu decyzji taka placówka może powstać jednak dopiero w ciągu 3-4 tygodni.
KPRM zapowiada otwarcie szpitala tymczasowego w Gdańsku w grudniu. Więcej zdjęć (2)

KPRM zapowiada otwarcie szpitala tymczasowego w Gdańsku w grudniu.

mat. KPRM

KPRM zapowiada otwarcie szpitala tymczasowego w Gdańsku w grudniu.

mat. KPRM

Czy otwarcie szpitala tymczasowego to dobry pomysł?
78%

zdecydowanie, przez brak takiej placówki zabierane są łóżka dla innych chorych

5%

raczej nie, nie ma teraz aż tylu chorych

13%

myślę, że nie ma takiej potrzeby

4%

nie mam zdania na ten temat

zakończona

łącznie głosów: 1210

Opinie wybrane


wszystkie opinie (171)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.