Uczą, jak żyć z atopowym zapaleniem skóry

22 października 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Palińska

W Szpitalu Dziecięcym Polanki wznowiła działalność Szkoła Atopii przeznaczona dla rodziców i opiekunów dzieci z problemami alergii i atopii. Podczas zajęć będzie można skorzystać z wiedzy ekspertów i lekarzy w zakresie atopowego zapalenia skóry, jednocześnie uzyskując pomoc psychologiczną i rehabilitacyjną.Atopowe Zapalenie Skóry to genetycznie uwarunkowana choroba alergiczna, na którą cierpi 20 procent ludzi na świecie. Leczenie jest niezwykle trudne i uciążliwe: ból, brak akceptacji, pomoc, która tylko czasowo łagodzi objawy, niechęć społeczna - to codzienność osób chorych na AZS. W Trójmieście pomaga im Szkoła Atopii, która działa przy Oddziale Alergologii i Chorób Płuc w Szpitalu Dziecięcym Polanki od prawie 10 lat.

Zobacz też: Atopowe zapalenie skóry - dokuczliwe, ale nie zaraźliwe

Od przeszło 10 lat uczą, jak żyć z chorobąSzkoła Atopii działa przy Oddziale Alergologii i Chorób Płuc w Szpitalu Dziecięcym Polanki od ponad 10 lat. Przez ten czas przeszkolonych zostało ok 1100 osób (nie licząc osób przebywających na oddziale). Od 2017 placówka nosi imię dr Teresy Małaczyńskiej, która była założycielem Szkoły Atopii, wybitnym lekarzem, nauczycielem oraz ekspertem w dziedzinie Atopowego Zapalenia Skóry.

Zobacz też: 10 lat Szkoły Atopii. Pomagają chorym żyć z AZS

Zajęcia w Szkole Atopii są bezpłatne i skierowane przede wszystkim do rodziców dzieci chorych, ale również do pielęgniarek, położnych, lekarzy, pedagogów, nauczycieli wychowania fizycznego. Prowadzącą zajęcia jest lekarz oraz terapeuta-edukator. Poruszane tematy na spotkaniu to m.in. atopowe zapalenie skóry (AZS) - istota schorzenia, prawidłowa dieta, profilaktyka oraz pielęgnacja skóry atopowej, funkcjonowanie dzieci z AZS w przedszkolu, szkole, wybór zawodu, profilaktyka roztoczowa/alergenowa. Eksperci pokazują też, jak prawidłowo nakładać emolienty oraz mokre opatrunki, które pomagają łagodzić przykre dolegliwości.

AZS to nie wyrokChoroby nie da się wyleczyć, ale poprzez właściwą terapię i poprawnie prowadzone działania pielęgnacyjne można zredukować uciążliwe objawy.

- Na naszych spotkaniach wielokrotnie powtarzamy, że atopowe zapalenie skóry to nie wyrok i przy dobrym leczeniu można realizować swoje pasje - mówi lek. Dolny. - Za najważniejsze w swym działaniu uznaliśmy wszystko to, co tylko możliwe, by chore na AZS dzieci mogły normalnie żyć i być pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. W ponad 10-letniej historii Szkoły Atopii uczestniczyło ok. 1300 osób - dodaje.
W ramach organizowanych szkoleń rodzice dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry (AZS) poznają zasady leczenia i pielęgnacji skóry. Dowiadują się, jakie są obecnie możliwości diagnostyczne, terapeutyczne, jaka powinna być prawidłowa dieta, rozmawiają o funkcjonowaniu dzieci z AZS w codziennym życiu.

- Serdecznie zapraszamy rodziców do skorzystania z naszej oferty - mówi Jarosław Cejrowski, rzecznik placówki. - Jesteśmy wyspecjalizowanym ośrodkiem zajmującym się leczeniem alergii. Pracują u nas najlepsi specjaliści. A udział w zajęciach jest oczywiście bezpłatny - podkreśla.
Zajęcia prowadzone przez Szkołę Atopii odbywają się w Szpitalu Dziecięcym Polanki (ul. Polanki 119 zobacz na mapie Gdańska, budynek 4). Szczegółowe informacje można uzyskać pisząc na adres promocjazdrowia@szpitalpolanki.pl bądź dzwoniąc pod nr 58 552 06 85. Tą samą drogą można również dokonywać zapisów.
Czy cierpisz na alergie pokarmowe?
58%

tak

42%

nie

zakończona

łącznie głosów: 226