Samorządy wspierają uczniów w kryzysie psychicznym? "Nie bagatelizujmy sygnałów"

8 października 2021, 9:30
Piotr Kallalas
W nowym roku szkolnym w trójmiejskich szkołach powstało wiele inicjatyw wspierających uczniów. Więcej zdjęć (1)

W nowym roku szkolnym w trójmiejskich szkołach powstało wiele inicjatyw wspierających uczniów.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

W nowym roku szkolnym w trójmiejskich szkołach powstało wiele inicjatyw wspierających uczniów.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Warsztaty, spotkania, konsultacje czy telefony zaufania - to tylko część projektów realizowanych z myślą o wsparciu dzieci i młodzieży borykających się z kryzysem psychicznym. Sprawdziliśmy, na jakie wsparcie mogą liczyć trójmiejscy uczniowie.



Potrzebujesz pomocy i wsparcia? Znajdź psychologa w Trójmieście


Od początku pandemii obserwujemy wzrost liczby uczniów borykających się z problemami natury psychicznej. Powrót do nauki w szkołach oznacza również powrót do pewnej normalności, natomiast dzieci cały czas potrzebują wzmożonego wsparcia psychologicznego. Z tego powodu samorządy wdrożyły szereg projektów zwiększających dostępność opieki.

Czytaj też: Ilu uczniów zaszczepiło się przeciw COVID-19 w szkołach?

30 proc. uczniów z obniżonym nastrojem po roku izolacji w pandemii



Sopot właśnie rozpoczął wielowymiarową współpracę z Uniwersytetem Humanistycznospołecznym SWPS Sopot w kwestii psychologicznego wsparcia uczniów i nauczycieli. Dzięki podpisanej umowie taka pomoc trafi do ośmiu szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

- Wiedzieliśmy już w czasie szczytu pandemii, że kondycja psychiczna będzie jednym z kluczowych problemów po powrocie do zajęć stacjonarnych w szkołach. Nie poprawianie ocen czy przygotowywanie do testów, ale właśnie zadbanie o relacje, o dobrostan psychiczny - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. - Z diagnozy, którą z wspólnie z SWPS i Pracownią Badań Społecznych wcześniej robiliśmy, wynikało, że bardzo duży odsetek młodzieży - w starszych grupach wiekowych nawet ok. 30 proc. - ma obniżony nastrój po roku izolacji w pandemii. Dotyczy to także nauczycieli, którzy ciężko pracowali w trudnym, wymagającym czasie nauki zdalnej. Niestety wielu straciło motywację albo trudno im ją znaleźć w nowej rzeczywistości. Projekt ma pomóc obu tym grupom. Dziękuję bardzo całemu zespołowi z Uniwersytetu SWPS, że korzystając z ich zasobów naukowych i kadrowych, mogliśmy wypracować program realnego wsparcia dla sopockich szkół.
W ramach projektu uczniowie wezmą udział w specjalnych zajęciach grupowych i warsztatach, które poprowadzą studenci psychologii.

- Nasi studenci są chętni do angażowania się w takie działania. Zachęcamy także przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta Sopotu do kontaktu, ta współpraca na pewno ulepszy już istniejące, a może i zaowocuje kolejnymi projektami - dodaje Romana Kadzikowska-Wrzosek, dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Sopocie.
Warsztaty będą prowadzone w ramach tematyki:
  • Jak dbać o siebie i swoją higienę psychiczną.
  • Wyrażanie swojego zdania.
  • Zarządzanie sobą w czasie.
  • Asertywność i stawianie granic.
  • Kiedy warto poprosić o pomoc? Psycholog też człowiek - ogólnodostępna pomoc psychologiczna.
  • Radzenie sobie ze stresem.

Ponadto zarówno uczniowie, jak i nauczyciele będą mogli wziąć udział w indywidualnych konsultacjach psychologicznych z pracownikami uczelni.

Niezależnie od nowej inicjatywy w Sopocie pomoc psychologiczna uczniom jest oferowana w ramach Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Władysława IV, gdzie pracują zarówno psycholodzy, jak i pedagodzy czy psychiatrzy. Młodzież, która chciałaby otrzymać wsparcie, może również skorzystać z Sopockiego Telefonu Wsparcia Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod numer 690 538 228 lub kontaktując się za pomocą profilu w mediach społecznościowych. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 16:00-18:00.

Czytaj też: Ranking: najlepsi psycholodzy w Trójmieście

Gdynia stawia na profilaktykę depresji



Z początkiem października w Gdyni rozpoczęła się kampania "Dobrze, że jesteś", która ma zwiększyć wiedzę w temacie diagnozowania i leczenia depresji uczniów, rodziców i nauczycieli.

- "Dobrze, że jesteś" to kampania szyta na miarę oczekiwań mieszkańców, oparta na wynikach badań nad relacjami w szkole, które odbyły się w ubiegłym roku szkolnym. To szeroki pakiet wsparcia, począwszy od zajęć profilaktycznych dla uczniów wszystkich typów szkół w Gdyni, przez szkolenia online dla nauczycieli, zajęcia superwizyjne oraz webinaria dla rodziców, po miejską kampanię społeczną. Warto zadbać o siebie i najbliższych - informuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
W okresie pandemii ruszyła też linia dla młodych "CouCb", dzięki czemu młodzież ma możliwość nie tylko porozmawiania o swoich problemach, ale także skorzystania ze specjalnego czatu. Kontakt jest szczególnie istotny w obecnym czasie.

Czytaj też: Kilka tysięcy telefonów miesięcznie. Jak działa telefon zaufania dla dzieci i młodzieży?

- Pandemia koronawirusa mocno osłabiła nasze więzi z innymi, negatywnie wpłynęła również na nasze zdrowie - zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Nie bagatelizujmy zatem sygnałów świadczących o kryzysie - podkreśla Bartoszewicz.
W Gdyni od dwóch lat jest również realizowany projekt "Kręgi na wodzie - widzę, rozumiem, działam", skierowany do rodzin, w których doszło do próby samobójczej. W ramach inicjatywy jest organizowana terapia, ale także szkolenia dla nauczycieli i pedagogów, spotkania psychoedukacyjne z rodzicami, a także specjalne warsztaty dla rodzin.

Gdzie szukać wsparcia psychologicznego dla dzieci?


Wzmocnić relację z rodzicami i opiekunami



Z kolei w tym roku Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży wdrożył nowy projekt "Jestem - wsparcie psychologiczne środowiska szkolnego w Gdańsku". Dzięki temu uczniowie mają możliwość indywidualnych spotkań ze specjalistami z poradni psychologiczno-pedagogicznych. Dodatkowo miasto wystartowało z kampanią informacyjno-edukacyjną.

- Diagnozując potrzebę wzmocnienia kompetencji wychowawczych rodziców i opiekunów, w tym szczególnie w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, rozpoczęliśmy projekt Gdańska Akademia Rodzica, będący kampanią edukacyjno-informacyjną. Na portalu gdansk.pl 7 września 2021 r. wyemitowane zostało wystąpienie pani Aleksandra Sienkiewicz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Gdańsku, która opowiedziała o wyzwaniach związanych z powrotem dzieci do szkół. W kolejnych miesiącach poruszane będą takie aspekty jak relacje rówieśnicze, zagrożenia wieku dojrzewania, rozwój dziecka i jego talentów, zagrożenia świata cyfrowego. W projekcie chcielibyśmy współpracować w szczególności z lokalnymi ekspertami i ekspertkami. Transmisje planowane są cyklicznie na każdy pierwszy wtorek miesiąca - informuje Patryk Rosiński z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
W Gdańsku działa również specjalny projekt "PIK FOSY" Punkt Informacyjno-Konsultacyjny organizowany przez Fundację Oparcia Społecznego Aleksandry, który przede wszystkim pozwala na koordynacje i wyszukiwanie miejsc wsparcia także dla dzieci i młodzieży. Chętni mogą wziąć udział zarówno w konsultacjach telefonicznych, jak i spotkaniach bezpośrednich. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej.

Warto również odnotować, że fundacja od 20 lat prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy "Młodzieżowy Szopen".

Czytaj też: "Co trzecia osoba doświadcza kryzysu psychicznego"

- Celem pobytu w ośrodku jest udzielenie młodym ludziom takiej pomocy, aby mogli jak najwcześniej, najpełniej i najtrwalej powrócić do życia w środowisku rodzinnym, szkolnym i rówieśniczym. Pomocą i wsparciem obejmowana jest cała rodzina młodego człowieka - wskazuje Patryk Rosiński.
Dodatkowo miasto prowadzi Poradnię Zdrowego Życia, która skupia się głównie na utrzymaniu tzw. higieny cyfrowej, co jest szczególnie istotne w dobie pandemii. W Gdańsku jest realizowanych obecnie 10 projektów skierowanych do dzieci i młodzieży w ramach Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Chodzi między innymi o wsparcie dla uczniów z zaburzeniami neurorozwojowymi, wsparcie dla dzieci w żałobie czy osób będących w kryzysie psychicznym.
Czy doświadczyłe(a)ś kryzysu psychicznego?
45%

tak i cały czas potrzebuję wsparcia

37%

tak, ale udało mi się z niego wyjść

18%

nie, problem mnie nie dotyczy

zakończona

łącznie głosów: 87

Opinie wybrane


wszystkie opinie (35)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.