Uniwersyteckie Centrum Kliniczne stopniowo wznawia zabiegi planowe

7 maja 2020, 15:00
Ewa Palińska
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowy punkt testów na SARS-CoV-2. 13. w Trójmieście

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, jako pierwsza placówka w Trójmieście, od przyszłego tygodnia zamierza wznowić zabiegi planowe. Szpital planuje przyjmować 270-300 osób tygodniowo, aby osiągnąć ok. 25-proc. obłożenie. Dotychczas to obłożenie wynosiło 10-15 proc. Od piątku, 8 maja, przyjęcia wznawia także Klinika Położnictwa UCK.By zminimalizować ryzyko transmisji infekcji COVID-19, w połowie marca br. Centrala NFZ zaleciła szpitalom w całej Polsce ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo lub zgodnie z przyjętym planem postępowania leczniczego. Dotyczyło to przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu: przeprowadzenia diagnostyki oraz zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, prowadzenia rehabilitacji leczniczej, świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, stomatologii, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, badań diagnostycznych wykonywanych ambulatoryjnie, takich jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, PET, gastroskopia, kolonoskopia, USG oraz badań profilaktycznych i przeprowadzania szczepień.

Do zalecenia NFZ zastosowały się trójmiejskie szpitale. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne pracuje obecnie z 10-15 proc. obłożeniem - hospitalizowani są pacjenci onkologiczni, hematologiczni i osoby znajdujące się w stanie zagrożenia życia. Od przyszłego tygodnia planowane jest jednak wznowienie części zabiegów planowych.

- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to szpital wysokospecjalistyczny, dlatego mamy świadomość, że wielu pacjentów oczekuje na powrót do normalnego trybu funkcjonowania naszej placówki - mówi dr hab. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa UCK. - Często jesteśmy jednym szpitalem w regionie, z usług którego pacjenci mogą skorzystać ze względu na specyfikę choroby. Przyjęcia planowe w UCK wznowimy od przyszłego tygodnia na zasadach zapewniających bezpieczeństwo naszym pacjentom i personelowi. Początkowo planujemy przyjmować jedną osobę dziennie do konkretnej kliniki. By zminimalizować kontakt pomiędzy przychodzącymi pacjentami, Punkt Przyjęć Planowych rejestrować będzie chorych w trzech godzinach: 6:30, 12:30 i 18:00. Każdemu z nich wykonamy test w kierunku koronawirusa, na wynik którego chory czekać będzie w izolacji, w jednoosobowej sali. Po uzyskaniu ujemnego wyniku testu pacjent będzie hospitalizowany w UCK - wyjaśnia.
W pierwszej kolejności do szpitala przyjmowane będą osoby, które mają pilne wskazanie do hospitalizacji.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to pierwszy i jedyny szpital w Trójmieście, który zdecydował się na wznowienie przyjęć planowych. W spółce Szpitale Pomorskie nie zapadły w tym zakresie żadne decyzje. Podobnie w szpitalach spółki Copernicus.

- Zastanawiamy się nad powrotem do zabiegów planowych - informuje Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus. - O wszystkich zmianach będziemy informować na naszej stronie internetowej i za pośrednictwem mediów - zapewnia.
Od piątku, 8 maja, przyjęcia wznawia także Klinika Położnictwa UCK - przypominamy, że powodem zawieszenia przyjęć było wykrycie zakażenia koronawirusem u personelu Kliniki Neonatologii. Porody rodzinne nadal się tam jednak nie będą odbywały.
Czy od chwili ogłoszenia pandemii koronawirusa korzystałe(a)ś z porady lekarza specjalisty?
18%

tak, zgłosiłe(a)m się na wizytę

42%

tak, korzystałe(a)m z teleporady/konsultacji online

26%

nie, ale jeśli zajdzie potrzeba, to na pewno to zrobię

14%

nie i nie zamierzam

zakończona

łącznie głosów: 344