stat

W zdrowym ciele zdrowy duch. Jaka aktywność jest najlepsza jesienią i zimą?

7 grudnia 2017, 8:00
Joanna Puchala

Pogoda za oknem nie zachęca do aktywności fizycznej. Jesienią i zimą stajemy się bardziej ospali i nie mamy energii do podejmowania działania. Są jednak sposoby, dzięki którym nasze samopoczucie stanie się lepsze, a sylwetka będzie bardziej wysportowana. Jaka aktywność jest najlepsza jesienią i zimą?



- Nie warto czekać do wiosny, trening zimą i jesienią ma wiele zalet. Po pierwsze, jak już udowodniono, od jesieni mamy wolniejszy metabolizm i łatwiej gromadzimy tkankę tłuszczową, zwłaszcza na brzuchu. Chętniej w tym okresie sięgamy po słodkie i słone przekąski, ponieważ brakuje nam serotoniny. Zamiast tego nasz organizm produkuje więcej melatoniny, więc jesteśmy bardziej senni. Jeśli dodamy do tego jeszcze brak słońca i zmniejszoną dobową dawkę witaminy D3, którą w tym okresie powinniśmy obowiązkowo suplementować, to brzmi to jak idealny wstęp do depresji. Najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie treningów - mówi trener Justyna Dereń z Lejdis Studio Gdynia.
Form rekreacji i aktywności fizycznej jest naprawdę wiele. Najlepszym rozwiązaniem jest dopasowanie zajęć sportowych do własnych preferencji, wydolności i zainteresowań. Najważniejsze jest, żeby taki rodzaj spędzania wolnego czasu był dla nas przyjemny.

- Osobiście największą produkcję endorfin i najwięcej szczęścia widzę na zajęciach na trampolinach oraz bungee, które są zajęciami prowadzonymi w rytm pobudzającej muzyki - dodaje Justyna Dereń.

Joga



Jesień i zima to bardzo dobry czas na rozpoczęcie praktykowania jogi.

- Szczególnie w naszym klimacie, kiedy dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze, osłabione ciało narażone jest na przeziębienia i infekcje wirusowe, a ducha ogarnia jesienna melancholia. Można powiedzieć, że rytm natury właśnie teraz szczególnie sprzyja poświęceniu czasu sobie, zadbaniu o siebie, w tym o swoją formę fizyczną i psychiczną - mówi nauczyciel jogi Michał Głuszek z Impuls Fitness.
Praktyka jogi jest związana z praktyką oddechową czy medytacyjną, dlatego odpowiada na nasze naturalne o tej porze roku potrzeby.

- Początek jogowej przygody natomiast jest naprawdę na wyciągnięcie ręki. Co ważne, w ramach szerokiego pojęcia jogi, każdy znajdzie praktykę odpowiadającą swojej aktualnej formie fizycznej i osobowości. Wybierać możemy z wachlarza zajęć: od bardzo intensywnych i skoncentrowanych na wzmacnianiu i uelastycznianiu, takich jak na przykład Power Yoga, przez wyjątkowo ostatnio modne zajęcia w hamakach Aerial Yoga czy Air Joga, po zajęcia spokojniejsze, oparte w większej mierze na relaksacji - dodaje Głuszek.
Co ważne, żeby zacząć trenować jogę, nie potrzebujemy żadnego sprzętu. Maty i hamaki dostępne są na miejscu. Wystarczy odrobina motywacji i chęci.

Stretching



Ciekawym pomysłem na jesienno-zimowy czas jest także stretching - czyli ćwiczenia, które mają rozciągnąć i rozluźnić nasze mięśnie. Możemy go stosować zarówno w kontekście odrębnego treningu, jak i uzupełnienia ćwiczeń fitness lub treningu siłowego. Włączając stretching do naszego grafiku zajęć nie tylko będziemy mieć bardziej rozciągnięte i rozluźnione ciało, ale także ta aktywność stanie się doskonałym sposobem do wyciszenia organizmu.

Trampoliny



Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia na trampolinach. Tego rodzaju aktywność zaliczana jest do treningu kardio, który polega na ćwiczeniach na jednoosobowej trampolinie wykonywanych w rytm muzyki. Ćwiczenia mogą być bardzo spokojne albo takie, które podnoszą tętno, polegające na biegu w miejscu albo tańcu lub opierające się na skakaniu. Tego rodzaju zajęcia modelują sylwetkę, gdyż, w zależności od intensywności, pozwalają spalić nawet do 833 kcal w ciągu 50 minut zajęć.

Koła Aerial Hoop



Zajęcia na kołach Aerial Hoop to z kolei jeden z najbardziej oryginalnych trendów w fitnessie ostatnich lat.

- Dzięki ćwiczeniom Aerial Hoop będziesz mieć silne, zgrabne i elastyczne ciało. Zajęcia na kołach cyrkowych to ćwiczenia fitnessowe z elementami akrobatyki. Dzięki temu, że odbywają się w powietrzu odciążają stawy kolanowe, biodrowe oraz kręgosłup. Zajęcia są również wyjątkowym przeżyciem dla zmysłów - oprócz ćwiczeń, można sobie po prostu polatać w powietrzu - twierdzi Anna Mardaki z Lejdis Studio Gdynia.

Bungee Gym



Bungee Gym to jedna z najnowszych form aktywności fizycznej. Chociaż jej popularność dopiero rośnie, to już zyskała sobie rzeszę zwolenników. Podczas ćwiczeń angażujemy większość mięśni i spalamy kalorie, przez całe zajęcia doskonale się bawiąc. Zajęcia odbywają się w zawieszeniu na linach i, co ciekawe, są aktywnością dla każdego, bez względu na wiek, płeć czy predyspozycje fizyczne.

- To idealne zajęcia dla osób szukających nowej, ciekawej formy zajęć - nie tylko świetnie działają na całe ciało i wszystkie partie mięśni, ale także dostarczają masę frajdy i radości - podkreśla Justyna Dereń.

Pole dance



Pole dance łączy w sobie elementy fitness i akrobatyki. Modeluje sylwetkę i wpływa na kształt biustu, ramion, talii, ud czy pośladków. Ćwiczenia wzmacniają również kręgosłup, zmieniając postawę całej sylwetki. Istotnym atutem jest także możliwość rozciągnięcia mięśni, które przyczyniają się do pozytywnej koordynacji ruchowej. Dla bardziej zaawansowanych, interesującą propozycję stanowi exotic dance. Jest to odmiana pole dance, którą się ćwiczy na wysokich obcasach.

- Pole fitness workout to zajęcia, które mają na celu wzmacnianie, kształtowanie i rzeźbienie wszystkich partii mięśniowych naszego ciała. Jest dobry dla kobiet w każdym wieku. To całościowy trening głównych grup mięśniowych obejmujący wszystko - od prostych zestawów ćwiczeń do treningu obwodowego. A efekt to pięknie wymodelowane ciało - mówi Anna Mardaki.

Taniec



Ciekawą propozycją jest też taniec. W zależności od preferencji dobrym rozwiązaniem okaże się cha-cha, salsa, bachata albo latino. Możliwości jest naprawdę wiele. Najbardziej istotne jest dopasowanie aktywności fizycznej do naszych zainteresowań, dzięki czemu chętniej będziemy wybierać się na zajęcia.

Na świeżym powietrzu



Nadchodząca pora roku to także idealna okazja, żeby skorzystać także ze sportów na zewnątrz. W zależności od upodobań możemy wybrać łyżwy, curling, narty czy snowboard. Niektóre z tych aktywności wymagają jednak większego wysiłku niż zajęcia odbywające się wewnątrz.
Jaką aktywność wybierasz jesienią i zimą?
7%

jogę

4%

stretching

1%

skakanie na trampolinach

1%

bungee trening

1%

aerial hoop

5%

pole dance lub inne zajęcia taneczne

3%

sporty zimowe

27%

trening siłowy

31%

łączę różne aktywności

20%

praktykuję wyłącznie jesienno-zimowe lenistwo

łącznie głosów: 325