Walczysz z tytoniowym nałogiem? Skorzystaj z pomocy poradni

2 lipca 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Wioleta Stolarska
Jak wynika ze statystyk WHO, każdego roku na choroby, które wywołane są przez palenie papierosów, umiera ok. 6 mln osób na świecie, z czego 600 tys. w wyniku biernego palenia. Więcej zdjęć (2)

Jak wynika ze statystyk WHO, każdego roku na choroby, które wywołane są przez palenie papierosów, umiera ok. 6 mln osób na świecie, z czego 600 tys. w wyniku biernego palenia.

fot. 123rf.com/Dmytro Zinkevych

Jak wynika ze statystyk WHO, każdego roku na choroby, które wywołane są przez palenie papierosów, umiera ok. 6 mln osób na świecie, z czego 600 tys. w wyniku biernego palenia.

fot. 123rf.com/Dmytro Zinkevych

Coraz rzadziej sięgamy po papierosa czy po prostu nie mamy okazji do spotkania z palaczami? Palenie w ostatnim czasie stało się niemodne, więc część osób stara się ukryć swój nałóg, niestety wciąż wiele osób ma z nim problem. W Polsce pali co trzeci mężczyzna i co piąta kobieta. Gumy, plastry, silna wola - metod rzucania palenia jest wiele. Jedni z nałogiem walczą latami, inni rzucają z dnia na dzień. Gdzie szukać pomocy?Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia apelują o rzucenie palenia. Jak wynika ze statystyk WHO, każdego roku na choroby, które wywołane są przez palenie papierosów, umiera ok. 6 mln osób na świecie, z czego 600 tys. w wyniku biernego palenia. Chcesz rzucić palenie raz na zawsze? Idź do lekarza. On wie, jak ci pomóc.

Wioleta Stolarska: Dlaczego sięgamy po papierosa, a palenie staje się tak ważnym elementem naszego życia?

Dr Łukasz Balwicki, Poradnia Antynikotynowa UCK: Przyczyn sięgania po papierosy jest nieskończenie wiele. Najczęściej jest to tradycja wyniesiona z domu, chęć zaimponowania w towarzystwie - wśród młodych ludzi jest to najważniejszy czynnik, ale także papierosy są sposobem na zajęcie rąk lub na zabicie czasu, dają chwilę na zebranie myśli i wyciszenie się oraz ułatwiają zawieranie i podtrzymywanie kontaktów społecznych. Kwestią czasu jest, kiedy okazjonalne palenie przechodzi w nałóg. Wtedy człowiek jest niejako mu podporządkowany, gdyż w papierosach znajduje się wiele substancji uzależniających i to one przejmują kontrolę nad palaczem.

Czym jest uzależnienie od tytoniu?

Uzależnienie od tytoniu (nikotyny) to choroba o charakterze przewlekłym, nawracającym. Została ona opisana w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. Wytworzenie uzależnienia od papierosów powoduje zmiany w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, czego wynikiem jest pojawiający się zespół abstynencyjny, pojawiają się m.in. drażliwość, uczucie zmęczenia, obniżona koncentracja, zaburzenia snu, kaszel, bóle i zawroty głowy, wzmożony apetyt w momencie, w którym palacz decyduje się na zerwanie z nałogiem.

Jak uwolnić się od nałogu? Gdzie można uzyskać specjalistyczną pomoc?

Tutaj istotna jest chęć samego palacza, aby zerwać z nałogiem. Musi znaleźć sam lub z pomocą specjalisty motywację, dla której będzie w stanie zawalczyć o swoje zdrowie i nie ulegnie pokusie. Aby wspomóc proces wyjścia z uzależnienia stosowane są środki farmaceutyczne, które łagodzą nikotynowy zespół abstynencyjny, a tym samym zwiększają szanse na bezpowrotne rzucenie palenia. Nie jest to łatwe, dlatego warto skorzystać z fachowej pomocy lekarza specjalisty, który pomoże rozprawić się z nałogiem. W Poradni Antynikotynowej UCK możemy skorzystać z bezpłatnych wizyt, które odbywają się w ramach ubezpieczeń NFZ. Aby skorzystać z oferty poradni nie jest potrzebne skierowanie.

Jakie mogą być konsekwencje nałogu?

Następstw palenia tytoniu jest wiele. Poszarzała cera, nieświeży oddech, nadwyrężenie domowego budżetu - to jedne z najłagodniejszych skutków. Skutki palenia tytoniu są bardzo rozległe. Dym tytoniowy oddziałuje niemal na każdy narząd wewnętrzny.

Do najpopularniejszych następstw tego nałogu należą nowotwory - nie tylko płuc, ale też krtani, gardła, jamy ustnej i przełyku, wątroby czy żołądka. Jak widać lista ta jest długa. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych 25-30 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów ma związek z paleniem tytoniu. Zapadalność na raka płuca wzrasta po 40. roku życia, a najwięcej osób zaczyna chorować po ukończeniu 70 roku życia. Oprócz tego palenie tytoniu może przyczynić się do takich schorzeń jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroba wieńcowa, rozedma płuc, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy zaburzenia pracy serca. U kobiet palących w ciąży zwiększa się ryzyko poronienia lub wcześniejszego porodu.

Uzależnienie od tytoniu (nikotyny) to choroba o charakterze przewlekłym, nawracającym. Więcej zdjęć (2)

Uzależnienie od tytoniu (nikotyny) to choroba o charakterze przewlekłym, nawracającym.

fot. 123rf.com/fabrikacrimea

Uzależnienie od tytoniu (nikotyny) to choroba o charakterze przewlekłym, nawracającym.

fot. 123rf.com/fabrikacrimea

Kto korzysta z pomocy poradni?

Pacjentami uniwersyteckiej poradni w Gdańsku są osoby zmagające się z paleniem od kilku do kilkudziesięciu papierosów na dzień. Zajmuję się leczeniem uzależnienia od nikotyny od 10 lat - naszym sukcesem jest ogromna liczba osób, które wygrały walkę z nałogiem. Działalność poradni dedykowana jest osobom, które ukończyły 18. rok życia i borykają się z nałogiem palenia wyrobów tytoniowych.

Jakie są metody zrywania z nałogiem?

Istnieje wiele metod rzucania palenia. Przede wszystkim jednak decyzja o walce z nałogiem musi wyjść od samego palacza. Kluczem do sukcesu jest determinacja, silna wola, umiejętność samokontroli. Przydatne jest wsparcie znajomych, rodziny, bądź wstąpienie do tzw. grupy wsparcia, dzięki czemu pacjent nie czuje się osamotniony w walce z nałogiem. Warto założyć sobie dzienniczek palacza, gdzie możemy notować liczbę wypalanych papierosów oraz swoje samopoczucie. Z pomocą palaczowi przychodzą również leki, zarówno te bez recepty, jak i takie, które jedynie lekarz, po ustaleniu przeciwwskazań, może przepisać.

Czy istnieje coś, bez czego rzucenie palenia może okazać się niemożliwe?

Kluczową kwestią wydaje się wytrwałość. Nie zawsze możemy spodziewać się natychmiastowych wyników. Niekiedy rzucanie palenia na zawsze wymaga kilku prób. Jednak doświadczenie poradni pokazuje, że nawet nieudane próby nie idą na marne. One dają palaczowi większą samoświadomość i tym samym zwiększają skuteczność przy kolejnych próbach.

Co po terapii zakończonej sukcesem?

Nie pozostaje nic innego, jak tylko się cieszyć i głęboko oddychać. A tak na poważnie, nie sięgać po papierosy, ponieważ nawet jeden wypalony po długim okresie abstynencji może przeważyć szalę i spowodować powrót do uzależnienia. Warto również cieszyć się, organizując rocznice wyzwolenia się nałogu.

Czy palenie przestaje być modne?

Według statystyk odsetek regularnych palaczy jest na podobnym poziomie, co we wcześniejszych latach lub nieznacznie niższy. Natomiast zauważalny jest spadek liczby osób, które próbowały rzucić palenie. Niewątpliwie jednak palenie papierosów nie jest już tak modne jak kilka, kilkanaście lat temu, niestety popularne stają się papierosy elektroniczne i inne nowatorskie wyroby tytoniowe.
Jesteś nałogowym palaczem?
28%

tak i nie przeszkadza mi to

41%

tak, ale próbuję rzucić

8%

palę okazjonalnie

23%

nie palę papierosów

zakończona

łącznie głosów: 565