Warsztaty dla pacjentów onkologicznych i ich rodzin w tym roku online

9 października 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
FK
Rak komplikuje życie nie tylko chorego, ale i jego najbliższych. Konsultacje odbywające się w ramach Warsztatów Świadomości Onkologicznej to doskonała okazja, aby w kluczowych kwestiach zapytać o radę ekspertów z zakresu m.in. psychoonkologii. Więcej zdjęć (2)

Rak komplikuje życie nie tylko chorego, ale i jego najbliższych. Konsultacje odbywające się w ramach Warsztatów Świadomości Onkologicznej to doskonała okazja, aby w kluczowych kwestiach zapytać o radę ekspertów z zakresu m.in. psychoonkologii.

fot. lightfieldstudios/123rf.com

Rak komplikuje życie nie tylko chorego, ale i jego najbliższych. Konsultacje odbywające się w ramach Warsztatów Świadomości Onkologicznej to doskonała okazja, aby w kluczowych kwestiach zapytać o radę ekspertów z zakresu m.in. psychoonkologii.

fot. lightfieldstudios/123rf.com

Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne po raz kolejny organizuje Warsztaty Świadomości Onkologicznej, aby pomóc osobom chorującym na nowotwory oraz ich bliskim odnaleźć się w tej nowej, trudnej rzeczywistości. Porady odbywają się do 5 grudnia, z uwagi na epidemię wyłącznie online. Konsultacje obejmują profesjonalne wsparcie psychoonkologiczne, dietetyczne, w zakresie aktywności fizycznej, a także aktywizacji zawodowej.Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia jedna na trzy osoby zachoruje w ciągu swojego życia na chorobę nowotworową. Doświadczanie choroby zależy od wielu czynników, między innymi obecności osób bliskich, sytuacji socjoekonomicznej, samodzielności i szeroko pojętej jakości życia. Warto więc patrzeć na sytuację choroby w szerszym ujęciu i obejmować wsparciem nie tylko chorego, ale i jego otoczenie.

Choroba uderza w całą rodzinęW czasie gdy jeden z członków rodziny poddawany jest leczeniu onkologicznemu, sposób jej funkcjonowania diametralnie się zmienia.

- Wraz z diagnozą choroby nowotworowej mogą pojawić się obawy, niepokoje i wątpliwości - mówi Dorota Grabowska - psycholog i psychoonkolog, koordynator infolinii onkologicznej. - Spora grupa pacjentów miewa okresowo lub trwale objawy zaburzeń depresyjnych i lękowych. Osoby takie wymagają profesjonalnego wsparcia, aby wypracować prawidłowe i odpowiednie dla nich strategie radzenia sobie i powrócić do równowagi. Chcielibyśmy wspomóc kompetencje komunikacyjne i wzajemne relacje między osobą chorującą a jej rodziną, a także pomoc w radzeniu sobie z emocjonalnymi skutkami choroby.

Pomoc w reorganizacji życia codziennego i powrotu do wcześniejszej aktywnościDzięki rozwojowi i postępowi w medycynie udaje się wyleczyć coraz większą grupę osób
ze zdiagnozowanymi chorobami nowotworowymi. Pojawienie się nowoczesnych programów lekowych znacząco wpłynęło na poprawę jakości i długości życia części osób na zaawansowanych etapach choroby.

Pacjenci w wieku produkcyjnym po zakończeniu leczenia onkologicznego coraz częściej chcą uniknąć przechodzenia na rentę i mają potrzebę powrotu na rynek pracy. Stąd też tak istotna jest ich aktywizacja zawodowa, wsparcie w rozwoju kariery, przebranżowienie się lub też rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

- Warto także zwrócić uwagę, że powracanie do zdrowia to nie tylko leki i pomoc psychologiczna, to także odpowiednie żywienie, rehabilitacja i aktywność fizyczna - mówi Dorota Grabowska. - Istotną kwestią jest poszerzenie wiedzy o bezpiecznych ćwiczeniach ruchowych i wzbudzanie motywacji do regularnego podejmowania wysiłku fizycznego. Ponadto część chorych potrzebuje krótkoterminowego kontaktu z logopedą odnośnie do gimnastyki i rehabilitacji gardła i górnych dróg oddechowych, aby usprawnić funkcje mowy i przełykania. Takie holistyczne podejście jest nieodzownym dopełnieniem terapii medycznych i umożliwia kompleksową opiekę nad chorym oraz wsparcie jego najbliższych.

Onkolodzy w TrójmieścieWarsztaty Świadomości Onkologicznej organizowane są już po raz czwarty. Tym razem konsultacje będą się jednak odbywały wyłącznie online. Więcej zdjęć (2)

Warsztaty Świadomości Onkologicznej organizowane są już po raz czwarty. Tym razem konsultacje będą się jednak odbywały wyłącznie online.

mat. prasowe

Warsztaty Świadomości Onkologicznej organizowane są już po raz czwarty. Tym razem konsultacje będą się jednak odbywały wyłącznie online.

mat. prasowe

Wsparcie nie tylko psychologiczneW ramach realizacji Warsztatów Świadomości Onkologicznej do 5 grudnia odbywają się konsultacje online dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich. Obejmują one profesjonalne wsparcie psychoonkologiczne, dietetyczne, w zakresie aktywności fizycznej, a także aktywizacji zawodowej.

Organizatorzy warsztatów zapraszają nie tylko do rozmowy o swoich potrzebach - zakres konsultacji jest znacznie szerszy i obejmuje:
  • rozmowę wspierającą dla osoby chorującej onkologicznie; rozmowę wspierającą dla osób bliskich chorego onkologicznie; możliwość rozmowy z psychoonkologiem dziecięcym; oparcie dla par, w których jedna osoba choruje onkologicznie; doradztwo w zakresie aktywności psychoseksualnej; wspomaganie funkcjonowania poznawczego w czasie choroby i leczenia,
  • wsparcie dietetyczne, w tym: informacje o właściwym odżywianiu w trakcie choroby i leczenia onkologicznego, jak i po jego zakończeniu; rozmowę o zmianie zwyczajów jedzeniowych; doradztwo w zakresie zdrowego odżywiania jako profilaktyki chorób nowotworowych w aktywności fizycznej, w tym: dobór bezpiecznych form aktywności fizycznej na różnych etapach choroby, leczenia i rekonwalescencji; profilaktyki obrzęków; ćwiczenia górnych dróg oddechowych, jamy ustnej i gardła w celu poprawy mowy i przełykania; motywacja do podejmowania różnych form aktywności fizycznej i rehabilitacji.
  • wsparcie w powrocie do pracy, jak np. aktywizacja zawodowa osób, które z powodu choroby swojej lub kogoś bliskiego wycofały się z aktywności na rynku pracy; przygotowanie do rehabilitacji socjoekonomicznej w celu prewencji rentowej; wsparcie rozwoju zawodowego osób z doświadczeniem choroby nowotworowej; pomoc pacjentom w zmianie dotychczasowej profesji; doradztwo zawodowe dla chorych prowadzących własną firmę lub chcących założyć działalność.

Wszystkie konsultacje będą prowadzone po rejestracji na numery 792 832 230 lub 792 831 884. Konsultacje są adresowane do mieszkańców województwa pomorskiego, którzy: są w trakcie leczenia onkologicznego; są w trakcie diagnozowania choroby nowotworowej; zakończyły leczenie onkologiczne; mają wśród najbliższych kogoś, kto choruje lub chorował onkologicznie. Rozmowy w ramach Warsztatów Świadomości Onkologicznej będą prowadzone przez komunikatory internetowe. Projekt jest w całości finansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.
Czy ty bądź ktoś z twojej najbliższej rodziny choruje onkologicznie?
85%

tak

14%

nie

1%

nie wiem

zakończona

łącznie głosów: 101

FK