stat

Wesele to impreza dla dorosłych? Co z małym gościem?

28 maja 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioleta Stolarska

Wesele to nie "kinderbal", tylko zabawa dla dorosłych? Zapraszać z dziećmi czy bez? Do niedawna był to dylemat wielu młodych par organizujących jedną z najważniejszych imprez w życiu. Przeszkadzają, marudzą i płaczą podczas mszy, biegają po sali, psują dekoracje i absorbują uwagę wielu osób - to główne powody, przez które maluchy nie były chętnie zapraszane na wesele. Coraz częściej jednak pozycja najmłodszych gości się zmienia, bo "młodzi" dbają o atrakcje dla dzieci. To nie tylko specjalne menu, ale i liczne zabawy. Opcji jest wiele.Zapraszać dziecko na wesele? To często dylemat, z którym mierzą się narzeczeni. Co wypada wpisać na zaproszeniu, czy można zastrzec, by goście przyszli bez dzieci? Jeśli nie, to kolejnym punktem na liście zmartwień panny młodej powinna być opiekunka, animator, specjalne atrakcje dla dzieci czy dedykowane dla najmłodszych menu?

Coraz częściej z pomocą przychodzą organizatorzy wesel czy restauracje i hotele, które doskonale wiedzą, jakie są potrzeby gości w różnym wieku, nawet tych najmłodszych.

- Zapraszanie dzieci na uroczystości ślubne oraz weselne jest dość kontrowersyjnym tematem. Nie wszystkie młode pary życzą sobie, aby dzieci brały udział w tym wydarzeniu. Dla jednych dzieci nadają klimat ślubu - niesienie obrączek, welonu. Dla innych dzieci są "zbędnym balastem", bo biegają, krzyczą i trzeba się nimi zajmować. Jednak w zdecydowanej większości przypadków dzieci bywają gośćmi wesel. Oczywiście, zawsze chętnie gościmy milusińskich na wszelkich uroczystościach. Dla nich przygotowujemy specjalne menu czy pomagamy w znalezieniu opieki - mówi Daniela Bartoszewicz, dyrektor hotelu Faleza.

Organizacja wesel w TrójmieścieMały talerzyk- My staramy się zawsze wychodzić naprzeciw naszym gościom i dostosować się do ich oczekiwań, ale też wychodzimy z własną inicjatywą i pomysłami. Słuchamy naszych gości i jednocześnie jesteśmy ich doradcami, bazujemy na dużym doświadczeniu w organizacji wesel - przekonuje Maja Chabierska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu River Style Hotel & SPA.
Tutaj dzieci do lat trzech mogą bawić się na weselu bezpłatnie, ale jednocześnie mają swoje miejsce przy stole, nakrycie i oczywiście mogą korzystać z menu. Dla maluchów przygotowane są też specjalne foteliki do karmienia. Z kolei za starsze dzieci od 3-12 lat płacimy już połowę ceny menu.

- Dzieci mogą siedzieć również przy osobnym stole, który możemy też specjalnie dla nich udekorować. Wybór należy do pary młodej, która również ma wybór w doborze dań głównych dla dzieci, najmłodsi mogą jeść te same dania, co dorośli lub możemy dla nich przygotować specjalne dziecięce menu. Jeśli para młoda spodziewa się na weselu większej liczby dzieci, proponujemy również usługę słodkiego bufetu dla najmłodszych. Na takim bufecie mogą znaleźć się uwielbiane przez dzieci słodycze i przekąski: muffinki, galaretki, popcorn, żelki, lizaki, ciasteczka - dodaje.
Podobnie jest w Radisson Blu Gdańsk, gdzie dzieci do lat 4 uczestniczą w imprezie bezpłatnie, natomiast dla dzieci w wieku 4-12 naliczane jest 50-proc. zniżka za menu.

- Zapewniamy możliwość zamówienia oddzielnego menu serwowanego dla dzieci. Czasem pary organizują również specjalny bufet z przekąskami typowymi dla dzieci: lizaki, pianki, pierożki, naleśniki - mówi Agnieszka Jakubowska.

Tańce i zabawa bez nudyDzieci lubią czuć się ważne, a powierzone zadania traktują często bardzo poważnie, dlatego warto zastanowić się nad ich szczególną rolą podczas ślubu. Jeśli tylko będą chciały, mogą sypać kwiatki w kościele, nieść obrączki czy rozdawać upominki gościom weselnym.

Wesele to jednak impreza do rana dla dorosłych, ale też do późnych godzin dla najmłodszych, dlatego wiedząc, że na ślubne przyjęcie wielu gości zabierze ze sobą dzieci, warto pomyśleć o specjalnych atrakcjach dla nich. Wydatkiem, na który warto się przygotować, jednak bardzo uzasadnionym przy organizacji wesela, na którym będą dzieci, jest zatrudnienie animatora.

- Na sali weselnej możemy bezpłatnie przygotować kącik zabaw dla dzieci ze stolikami i krzesełkami. Przygotowujemy wówczas kolorowanki, klocki, zabawki, tak, aby dzieci mogły zająć się zabawą, podczas gdy rodzice jedzą lub bawią się na parkiecie. Za dodatkową opłatą para młoda może skorzystać również z opieki animatorów, którzy zorganizują dzieciom zabawę, żeby rodzice mogli się beztrosko bawić. Koszt takiej usługi zależy od liczby godzin. Dwugodzinna opieka animatora to koszt 350 zł, trzygodzinna 400 zł. Jeden animator może wziąć pod swoje skrzydła 12 dzieci - mówi Maja Chabierska.
Jak dodaje, hotel posiada również klub bowlingowy z czterema torami do gry w kręgle, dwoma stołami do gry w bilard oraz cymbergaj. To kolejny pomysł na urozmaicenie dzieciom i młodzieży czasu podczas wesela.

- Innym pomysłem może być pokaz bajek na dużym ekranie, który może odbyć się w sąsiedniej sali. Dzieciom możemy również przygotować popcorn, dzięki temu poczują się jak w prawdziwym kinie - dodaje dyrektor ds. sprzedaży i marketingu River Style Hotel & SPA.
Kto powiedział, że zabawa dla maluchów nie może być atrakcyjna też dla dorosłych. Warto pomyśleć o atrakcjach, które zintegrują gości, może to być konkurs tańca, piosenki czy specjalnie wyreżyserowane przedstawienie.

- Oczywiście udostępniamy miejsce do zabaw z animatorem, ale organizujemy też ogólne atrakcje dla gości weselnych, takie jak pokaz magiczny czy fotobudka - dodaje Agnieszka Jakubowska.
Jeżeli spodziewacie się na weselu kilkorga dzieci, można pokusić się o zakupienie dla nich jednorazowych aparatów fotograficznych i poprosić je o zostanie weselnymi fotoreporterami.

Poza miastemJeżeli przyjęcie weselne odbędzie się w miejscu, gdzie jest dostęp do parku czy ogrodu, warto pomyśleć o zorganizowaniu dla dzieci zabaw ruchowych (lepiej uprzedzić rodziców, aby dzieci na ten czas miały mniej odświętne ubrania na zmianę).

- Nasz hotel posiada swój ogrodzony ogród, w którym znajduje się plac zabaw dla najmłodszych, ponadto w trakcie wesela możemy zorganizować profesjonalne animacje dla dzieci lub też możemy zorganizować wynajęcie wszelakich dmuchańców: zjeżdżalni, zamku itp. Mamy też kręgielnię, co może być dodatkową atrakcją dla dzieci podczas wesela - mówi Małgorzata Ankiersztejn z Bazuny Hotel***&SPA.
Zwolenników, jak i przeciwników wesel z dziećmi jest tyle samo. Postawy i potrzeby są różne. Tak jak różne są śluby. Najlepiej, jeśli to rodzic może zdecydować, czy przyjść z dziećmi, czy bez nich. Jeśli otrzyma zaproszenie, w którym zostaną one uwzględnione, nie jest stawiany w krępującej sytuacji i nie musi pytać, czy może zabrać dziecko (jeśli tak zadecyduje). Otrzymuje też miły sygnał, że dzieci są mile widziane, że nie są "kłopotliwym gościem" i narzeczeni o nich pamiętają.
Młoda para powinna dbać o atrakcje dla dzieci podczas wesela?
12%

tak, jeśli goście nie mają z kim zostawić dzieci, narzeczeni powinni zapewnić maluchom atrakcje

24%

raczej tak, ale nie powinien to być jeden z głównych punktów wesela

64%

nie, rodzice dzieci nawet przy animatorze nie bawią się jak inni goście, więc to zbędny wydatek

zakończona

łącznie głosów: 467