Wiosna - czas wrócić do aktywności!

18 marca 2021, 7:00
- Aktywność fizyczna jest niezbędna dla naszego organizmu - reguluje ciśnienie krwi, wspomaga przemianę materii, pomaga utrzymać odpowiednią wagę oraz wzmacnia układ immunologiczny- podkreśla dr Bartłomiej Gałecki, specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center w Gdańsku. Więcej zdjęć (2)

- Aktywność fizyczna jest niezbędna dla naszego organizmu - reguluje ciśnienie krwi, wspomaga przemianę materii, pomaga utrzymać odpowiednią wagę oraz wzmacnia układ immunologiczny- podkreśla dr Bartłomiej Gałecki, specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center w Gdańsku.

shutterstock/Carolina Medical Center

- Aktywność fizyczna jest niezbędna dla naszego organizmu - reguluje ciśnienie krwi, wspomaga przemianę materii, pomaga utrzymać odpowiednią wagę oraz wzmacnia układ immunologiczny- podkreśla dr Bartłomiej Gałecki, specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center w Gdańsku.

shutterstock/Carolina Medical Center

Już za kilka dni pierwszy dzień wiosny. Jest to idealny moment na powrót do aktywności fizycznej. W szczególności, że większość z nas przez zimę oraz pandemię mocno ją ograniczyła. Wskazują na to najnowsze badania, które pokazują, że w minionym roku zmniejszyliśmy aktywność sportową na świeżym powietrzu średnio o 72 minuty.[1] To poważny błąd - alarmują ortopedzi!Wiosna to pora roku, w której przyroda budzi się do życia. To sprawia, że i my nabieramy motywacji, aby więcej się ruszać i odbudować swoją kondycję na nadchodzące lato. Wielomiesięczne unieruchomienie w domu spowodowane pandemią, z którą mierzymy się od ponad roku, spowodowało, że większość z nas zmaga się z dodatkowymi kilogramami. Niesie to za sobą poważne konsekwencje. Nadmierna waga może być źródłem dolegliwości bólowych w obrębie m.in. kręgosłupa oraz powstania schorzeń narządu ruchu, np. zmian zwyrodnieniowych w stawach.

Zbliżająca się pora roku to też okres, w którym możemy odczuwać zmęczenie i osłabienie związane z przesileniem wiosennym. Jest na to jednak lekarstwo - przypływ energii zwiększymy, decydując się właśnie na ruch na świeżym powietrzu. Możliwości jest wiele: jazda na rowerze czy rolkach, nordic walking, jogging, a nawet same spacery. Odpowiednia dawka ruchu dotlenia nasz organizm, a to powoduje zwiększenie naszej odporności, tak cennej w czasach pandemii.

- Aktywność fizyczna jest niezbędna dla naszego organizmu - reguluje ciśnienie krwi, wspomaga przemianę materii, pomaga utrzymać odpowiednią wagę oraz wzmacnia układ immunologiczny. Ruch sprawia, że do komórek organizmu trafia więcej tlenu, co z kolei pozytywnie wpływa na pracę wszystkich narządów. Poprawia także siłę ścięgien i ich przyczepów do kości, gospodarkę wapniową oraz pozwala utrzymać prawidłową masę mięśniową - podkreśla dr Bartłomiej Gałecki, specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center w Gdańsku.
- Przede wszystkim należy przygotować nasz organizm do aktywności. Powinniśmy zacząć od ćwiczeń rozciągających i odpowiedniej rozgrzewki - zaleca dr Bartłomiej Gałecki, specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center w Gdańsku. Więcej zdjęć (2)

- Przede wszystkim należy przygotować nasz organizm do aktywności. Powinniśmy zacząć od ćwiczeń rozciągających i odpowiedniej rozgrzewki - zaleca dr Bartłomiej Gałecki, specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center w Gdańsku.

Carolina Medical Center

- Przede wszystkim należy przygotować nasz organizm do aktywności. Powinniśmy zacząć od ćwiczeń rozciągających i odpowiedniej rozgrzewki - zaleca dr Bartłomiej Gałecki, specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center w Gdańsku.

Carolina Medical Center

Należy jednak pamiętać, że powrót do aktywności fizycznej dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Każdy sport to ryzyko kontuzji, w szczególności, gdy gwałtownie zmieniamy swój tryb życia. Ortopedzi ostrzegają, że powrót do sportu, zwłaszcza po długiej przerwie, może zakończyć się urazem i wizytą na dyżurze ortopedycznym.

- Dobrym przykładem są zawodnicy, którzy w trakcie pierwszej fali pandemii musieli przerwać okres przygotowujący ich do zawodów. Gdy nagle na przełomie sierpnia i września otworzyły się hale sportowe oraz stadiony, sportowcy - głównie ludzie młodzi stanęli przed ogromnym wyzwaniem, aby w krótkim czasie możliwie jak najszybciej wrócić do formy. Tak szybki powrót dla większości z nich zakończył się urazami - najczęściej były to naciągnięcia oraz uszkodzenia więzadeł - dodaje dr Bartłomiej Gałecki.
Wybierając aktywność fizyczną, powinniśmy wziąć pod uwagę możliwości własnego organizmu.

- Przede wszystkim należy przygotować nasz organizm do aktywności. Powinniśmy zacząć od ćwiczeń rozciągających i odpowiedniej rozgrzewki. Początkowo zalecane są marszobiegi o niskiej intensywności, a także rekreacyjna jazda na rowerze. W ten sposób możemy ograniczyć ryzyko kontuzji - tłumaczy dr Gałecki.
- Wraz z rozwojem technologii na ulicach Trójmiasta możemy zaobserwować zwiększoną liczbę osób korzystających z rowerów czy hulajnóg o napędzie elektrycznym, które pomagają pokonać dłuższy dystans w krótszym czasie. Należy jednak pamiętać, że mogą one generować poważne urazy. Ma to związek z osiąganą szybkością, a przede wszystkim pędem w trakcie jazdy, który sprzyja wystąpieniu urazów wysokoenergetycznych - ostrzega dr Gałecki, ortopeda z Carolina Medical Center Gdańsk.
Jeżeli zdecydujemy się na powrót do sportu, warto wybrać przynajmniej dwie aktywności. Nasz organizm lubi różnorodność. Połączenie minimum dwóch dyscyplin pomoże nam wzmocnić różne partie mięśniowe.

[1] Badanie opinii zrealizowane w ramach kampanii "Porozmawiajmy szczerze o otyłości" w dn. 17-21.02.2021 r. przez agencję badawczą SW Research na grupie 1070 Polaków.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (15) 1 zablokowana

 • (1)

  Bardzo polecam doktora Gałeckiego. Uratował moje kolano i dzięki niemu biegam;)

  • 9 0

  • a ekipa rehabilitantów

   to po prostu torpedy, pozdrowienia dla Pani Karoliny i Panów!

   • 1 0

 • jeszcze niedawno policyjskie nagonkę robiły po lasach - na bezmaseczkowców i na młodzież szkolną... (1)

  to ludzie się boją ...

  • 11 2

  • Taki strachliwy naród mamy ? ...."dumni" potomkowie wyklętych i innych bohaterófff :)

   • 2 1

 • Mamy lockdown i pewnie jeszcze potrwa (1)

  • 2 6

  • Ale wychodzić przecież mozna :-)

   • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.