• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiosna - czas wrócić do aktywności!

18 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
- Aktywność fizyczna jest niezbędna dla naszego organizmu - reguluje ciśnienie krwi, wspomaga przemianę materii, pomaga utrzymać odpowiednią wagę oraz wzmacnia układ immunologiczny- podkreśla dr Bartłomiej Gałecki, specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center w Gdańsku. - Aktywność fizyczna jest niezbędna dla naszego organizmu - reguluje ciśnienie krwi, wspomaga przemianę materii, pomaga utrzymać odpowiednią wagę oraz wzmacnia układ immunologiczny- podkreśla dr Bartłomiej Gałecki, specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center w Gdańsku.

Już za kilka dni pierwszy dzień wiosny. Jest to idealny moment na powrót do aktywności fizycznej. W szczególności, że większość z nas przez zimę oraz pandemię mocno ją ograniczyła. Wskazują na to najnowsze badania, które pokazują, że w minionym roku zmniejszyliśmy aktywność sportową na świeżym powietrzu średnio o 72 minuty.[1] To poważny błąd - alarmują ortopedzi!



Wiosna to pora roku, w której przyroda budzi się do życia. To sprawia, że i my nabieramy motywacji, aby więcej się ruszać i odbudować swoją kondycję na nadchodzące lato. Wielomiesięczne unieruchomienie w domu spowodowane pandemią, z którą mierzymy się od ponad roku, spowodowało, że większość z nas zmaga się z dodatkowymi kilogramami. Niesie to za sobą poważne konsekwencje. Nadmierna waga może być źródłem dolegliwości bólowych w obrębie m.in. kręgosłupa oraz powstania schorzeń narządu ruchu, np. zmian zwyrodnieniowych w stawach.

Zbliżająca się pora roku to też okres, w którym możemy odczuwać zmęczenie i osłabienie związane z przesileniem wiosennym. Jest na to jednak lekarstwo - przypływ energii zwiększymy, decydując się właśnie na ruch na świeżym powietrzu. Możliwości jest wiele: jazda na rowerze czy rolkach, nordic walking, jogging, a nawet same spacery. Odpowiednia dawka ruchu dotlenia nasz organizm, a to powoduje zwiększenie naszej odporności, tak cennej w czasach pandemii.

- Aktywność fizyczna jest niezbędna dla naszego organizmu - reguluje ciśnienie krwi, wspomaga przemianę materii, pomaga utrzymać odpowiednią wagę oraz wzmacnia układ immunologiczny. Ruch sprawia, że do komórek organizmu trafia więcej tlenu, co z kolei pozytywnie wpływa na pracę wszystkich narządów. Poprawia także siłę ścięgien i ich przyczepów do kości, gospodarkę wapniową oraz pozwala utrzymać prawidłową masę mięśniową - podkreśla dr Bartłomiej Gałecki, specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center w Gdańsku.
- Przede wszystkim należy przygotować nasz organizm do aktywności. Powinniśmy zacząć od ćwiczeń rozciągających i odpowiedniej rozgrzewki - zaleca dr Bartłomiej Gałecki, specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center w Gdańsku. - Przede wszystkim należy przygotować nasz organizm do aktywności. Powinniśmy zacząć od ćwiczeń rozciągających i odpowiedniej rozgrzewki - zaleca dr Bartłomiej Gałecki, specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center w Gdańsku.
Należy jednak pamiętać, że powrót do aktywności fizycznej dla wielu z nas może być sporym wyzwaniem. Każdy sport to ryzyko kontuzji, w szczególności, gdy gwałtownie zmieniamy swój tryb życia. Ortopedzi ostrzegają, że powrót do sportu, zwłaszcza po długiej przerwie, może zakończyć się urazem i wizytą na dyżurze ortopedycznym.

- Dobrym przykładem są zawodnicy, którzy w trakcie pierwszej fali pandemii musieli przerwać okres przygotowujący ich do zawodów. Gdy nagle na przełomie sierpnia i września otworzyły się hale sportowe oraz stadiony, sportowcy - głównie ludzie młodzi stanęli przed ogromnym wyzwaniem, aby w krótkim czasie możliwie jak najszybciej wrócić do formy. Tak szybki powrót dla większości z nich zakończył się urazami - najczęściej były to naciągnięcia oraz uszkodzenia więzadeł - dodaje dr Bartłomiej Gałecki.
Wybierając aktywność fizyczną, powinniśmy wziąć pod uwagę możliwości własnego organizmu.

- Przede wszystkim należy przygotować nasz organizm do aktywności. Powinniśmy zacząć od ćwiczeń rozciągających i odpowiedniej rozgrzewki. Początkowo zalecane są marszobiegi o niskiej intensywności, a także rekreacyjna jazda na rowerze. W ten sposób możemy ograniczyć ryzyko kontuzji - tłumaczy dr Gałecki.
- Wraz z rozwojem technologii na ulicach Trójmiasta możemy zaobserwować zwiększoną liczbę osób korzystających z rowerów czy hulajnóg o napędzie elektrycznym, które pomagają pokonać dłuższy dystans w krótszym czasie. Należy jednak pamiętać, że mogą one generować poważne urazy. Ma to związek z osiąganą szybkością, a przede wszystkim pędem w trakcie jazdy, który sprzyja wystąpieniu urazów wysokoenergetycznych - ostrzega dr Gałecki, ortopeda z Carolina Medical Center Gdańsk.
Jeżeli zdecydujemy się na powrót do sportu, warto wybrać przynajmniej dwie aktywności. Nasz organizm lubi różnorodność. Połączenie minimum dwóch dyscyplin pomoże nam wzmocnić różne partie mięśniowe.

[1] Badanie opinii zrealizowane w ramach kampanii "Porozmawiajmy szczerze o otyłości" w dn. 17-21.02.2021 r. przez agencję badawczą SW Research na grupie 1070 Polaków.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (15)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Wydarzenia

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Najczęściej czytane