Wraca lakowanie zębów u dzieci

3 października 2014 (artykuł sprzed 6 lat)
Elżbieta Michalak

Mali gdańszczanie, którzy nie ukończyli trzeciego roku życia mogą zupełnie za darmo skorzystać z usług stomatologicznych w zakresie lakowania zębów. Miasto, w ramach programu profilaktycznego, w pełni finansuje ten zabieg.Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w ramach programu Ogólnopolski Monitoring Stanu Zdrowia Jamy Ustnej, średnio 60 proc. 3-letnich mieszkańców Gdańska ma próchnicę. Z wiekiem współczynnik ten wzrasta - według raportu Ministerstwa Zdrowia nawet do 85 proc. w przypadku dzieci sześcioletnich.

W Gdańsku, od września 2014 r. funkcjonuje program pilotażowy, skupiający się na zapobieganiu tej chorobie.

- Jeszcze w grudniu 2013 r. został ogłoszony otwarty konkurs dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą na wybór realizatorów programów zdrowotnych dla Gminy Miasta Gdańsk na lata 2014-2016, w tym na "Program profilaktyczny zapobieganie chorobie próchnicowej u dzieci w wieku 1-3 lat" - mówi Iwona Herholz z Wydziału Rozwoju Społecznego. - Z trzema, wyłonionymi w konkursie realizatorami zostały podpisane umowy na lata 2014-2016.

Z kontroli stomatologicznej i darmowego lakowania zębów można skorzystać w Przychodni Gdańskie Centrum Zdrowia w Nowym Porcie, w Przychodni w Brzeźnie oraz w NZOZ Przychodnia Morena. Nie ma znaczenia dzielnica, w jakiej mieszkamy - wystarczy zadzwonić do poradni stomatologicznej i umówić się na wizytę - możliwą do odbycia w godzinach pracy danej przychodni.

- W ramach wizyty edukacyjno-profilaktycznej rodzic/opiekun zostanie przeszkolony w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej dziecka, prawidłowego odżywiania oraz potrzeby regularnych kontroli zdrowia jamy ustnej dziecka - dodaje Iwona Herholz. - Natomiast dziecko zostanie zbadane stomatologicznie, zostaną określone potrzeby lecznicze małego pacjenta oraz wykonany będzie zabieg profilaktycznego lakowania wszystkich zębów mlecznych.

Niestety, mimo że usługa jest zupełnie darmowa, a gabinety stomatologiczne czekają na pacjentów od września, nie ma zainteresowania.

- Jak na razie w ogóle nie mamy chętnych - przyznaje Krzysztof Łazar, prezes Przychodni w Nowym Porcie. - Nie wiem, jakie są tego powody, być może chodzi o dzielnicę - nie ma tu zwyczaju odwiedzania z dziećmi stomatologa. W całej przychodni wiszą ogłoszenia, pediatrzy informują rodziców o możliwości skorzystania z wizyty, dodatkowo niepotrzebne jest żadne skierowanie, a jedyne, co się liczy to wiek dziecka i zameldowanie - ważne by było mieszkańcem Gdańska i nie przekroczyło trzech lat.

Czym jest lakowanie? To nic innego jak pokrycie uszczelniaczem wszelkich szczelin, bruzd i zagłębień w zębach.

- To idealne uzupełnienie codziennej podstawy zdrowia jamy ustnej, czyli czystych zębów i wody do picia, swego typu tarcza ochronna miejsc mocno podatnych na próchnicę - mówi Ewa Piosik, stomatolog i kierownik NZOZ Stomatologia Dziecięca i Rodzinna Wiewiór "K". - Zabieg uniemożliwia zaatakowanie procesem próchnicowym powierzchni zębów przykrytych lakiem, a także co ważne, daje możliwość nawiązania przyjaznych relacji z lekarzem dentystą i nabywania umiejętności bycia pacjentem w trakcie nieinwazyjnego zabiegu.

Zabieg lakowania zalecany jest wszystkim zdrowym zębom bocznym, których budowa ma mocno wyrzeźbioną powierzchnię, z zakamarkami trudnymi do czyszczenia. Zęby z płytkim zniszczeniem czy z próchnicą można jednocześnie leczyć i lakować, wykonując tzw. poszerzone lakowanie.

Program profilaktyczny "Zapobieganie chorobie próchnicowej na lata 2014-2016" finansowany jest w całości ze środków własnych miasta Gdańsk, a w skali roku pochłania ok. 30 tys. zł.

Od 14 lat także Sopot realizuje program "Profilaktyka Próchnicy Zębów", który ma być rozszerzeniem świadczeń kontraktowanych z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Wdrożony został do szkolnych gabinetów stomatologicznych sześciu sopockich szkół - informuje Izabela Formanek z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Sopocie. - W ramach programu przeprowadzane są przeglądy jamy ustnej oraz leczenie zębów mlecznych i stałych z użyciem nowoczesnych materiałów światłoutwardzalnych. Przeprowadzane są również zabiegi lakowania i lakierowania bez ograniczeń wiekowych.

Podobnie jak w przypadku Gdańska, Urząd Miasta Sopotu program finansuje ze środków własnych.
Czy korzystasz z programów profilaktycznych, jakie oferuje twoje miasto?
14%

tak, staram się szukać takich informacji i być na bieżąco

21%

zazawyczaj nie - chyba że przypadkiem się o nich dowiem i uznam, że mogą być pomocne

65%

nie - nigdy o nich nie wiem - zbyt ciężko jest znaleźć jakiekolwiek informacje

zakończona

łącznie głosów: 111

Elżbieta Michalak