Wstrzymane szczepienia medyków. "Druga dawka zabezpieczona"

18 stycznia 2021, 10:00
Wioleta Stolarska
aktualizacja:16:27 (18 stycznia 2021)
Najnowszy artukuł na ten temat

Kiedy szczepienie grupy 65-70 lat? Ministerstwo odpowiada

Obecnie trwają szczepienia grupy zero - szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. 18 stycznia mają rozpocząć się szczepienia pensjonariuszy DPS-ów. Więcej zdjęć (3)

Obecnie trwają szczepienia grupy zero - szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. 18 stycznia mają rozpocząć się szczepienia pensjonariuszy DPS-ów.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Obecnie trwają szczepienia grupy zero - szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. 18 stycznia mają rozpocząć się szczepienia pensjonariuszy DPS-ów.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Problemy z brakiem dawek szczepionki przeciw COVID-19 odczuwają też medycy na Pomorzu. Podawanie pierwszej dawki dla oczekujących na szczepienie w grupie "0" zostało tymczasowo wstrzymane - informuje NFZ. Jak słyszymy, wszystko zależy od tego, kiedy pojawią się kolejne dostawy szczepionki z firmy Pfizer i ile ich będzie. Koordynator szczepień przeciw COVID-19 zapewnia jednak, że druga dawka dla osób, które zostały już zaszczepione, jest zabezpieczona.Aktualizacja godz. 16.20

Agencja Rezerw Materiałowych podała, że w poniedziałek do Polski dotarło 176 670 szczepionek, zamiast 360 tysięcy.

- Jesteśmy zmuszeni nieco wydłużyć szczepienia grupy zero w związku ze zmniejszeniem dostaw. W kolejnych tygodniach będzie to 296 tysięcy, potem nieco więcej. W połowie lutego ma nastąpić wzrost liczby dostarczanych szczepionek. Zrobimy wszystko, by szczepienie grupy zero zostało zakończone w lutym - mówił podczas popołudniowej konferencji minister Michał Dworczyk.
Jak powiedział, 14 stycznia zakończyły się zapisy osób z grupy "0". Łącznie z tej grupy zgłosiły się około 1 miliona 50 tys. osób. To ponad 81% osób z grupy "0".

Do poniedziałku 18.01 do godziny 14.00 w całym kraju 475 264 pacjentów zostało zaszczepionych pierwszą dawką.

- Firma Pfizer zredukowała zamówienia do połowy lutego o około 360 tysięcy. To dla nas krytyczny moment, kiedy z jednej strony chcieliśmy dokończyć szczepienia grupy zero i rozpoczynać szczepienia populacyjne - mówił Michał Kuczmierowski, prezes ARM.- Moja mama jest pracownikiem służby zdrowia. Miała być szczepiona z ramienia Szpitala Dziecięcego na Polankach jutro w Szpitalu Marynarki Wojennej w ramach etapu "0". Dziś dostała wiadomość, że wszystkie szczepienia zostały wstrzymane przez NFZ. Ostatnią osobę zaszczepiono w piątek. Na ten moment trwają jedynie powtórne szczepienia. Mama od początku zgłaszała gotowość do szczepienia i takiego szczepienia teraz nie dostaje - informuje nasza czytelniczka.
Rzecznik prasowy pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Mariusz Szymański przyznaje, że szczepienia grupy "0" we wszystkich szpitalach węzłowych w województwie zostały czasowo wstrzymane ze względu na problemy z dostawami szczepionki w całym kraju.

Koordynator szczepień przeciw COVID-19 na Pomorzu Piotr Kobzdej zapewnia, że mimo chwilowych problemów podanie drugiej dawki osobom, które już zostały zaszczepione, nie jest zagrożone.

Czytaj też: Problemy z umówieniem szczepienia COVID-19

Problemy z dostawą szczepionekPrezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski informował pod koniec tygodnia, że w najbliższych tygodniach problemem mogą się okazać dostawy szczepionek do Polski i krajów całej Unii Europejskiej.

Zobacz, jak się rejestrować i zgłaszać chęć szczepienia przeciw COVID-19- Firma Pfizer poinformowała, że zmniejszone dostawy szczepionek będą dotyczyć okresu między 18 a 25 stycznia, choć na razie ani Komisja Europejska, ani polskie Ministerstwo Zdrowia nie dostały zmienionych harmonogramów dostaw. Ale już teraz zostały podjęte działania, które mają zabezpieczyć realizację programu szczepień. Na pewno wszystkie osoby, który przyjęły pierwszą dawkę szczepienia, dostaną dawkę drugą - mówił minister Michał Dworczyk.
Prezes ARM podał, że wiadomo już, że dostawa, która dotrze do Polski w poniedziałek, "będzie o ponad połowę mniejsza niż to, co było deklarowane".

- Wiemy, że to będzie poniżej 180 tys. dawek. Musimy natomiast trochę opóźnić szczepienia grupy zero, konkretnie osób z tej grupy, które dopiero mają dostać pierwszą dawkę. Mam nadzieję, że w tym tygodniu będziemy mieli informację o nowych dostawach i wtedy będziemy mogli przeplanować harmonogram szczepień tej grupy - powiedział.
W piątkowym komunikacie koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech zapowiedziały, że chcą wrócić do pierwotnego harmonogramu dostaw do Unii Europejskiej od 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone od 15 lutego.
Zamierzasz szczepić się przeciw COVID-19?
54%

tak

21%

nie

13%

jeszcze nie wiem

12%

tak i jestem już po pierwszej dawce szczepienia

zakończona

łącznie głosów: 1848