Wybielanie zębów. Czy warto stosować domowe metody?

11 marca 2021, 8:00
Monika Bielkiewicz
Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów do domowego wybielania zębów. Więcej zdjęć (29)

Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów do domowego wybielania zębów.

fot. Antonio Diaz/ 123rf.com

Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów do domowego wybielania zębów.

fot. Antonio Diaz/ 123rf.com

Białe zęby niezmiennie wzbudzają podziw i przykuwają uwagę. Niestety, często nie jesteśmy zadowoleni z koloru swoich zębów i szukamy skutecznego rozwiązania tego problemu. Do dyspozycji mamy profesjonalne zabiegi stomatologiczne oraz preparaty do domowego użytku. W tym drugim przypadku należy podejść do tematu z głową, aby nie zrobić sobie krzywdy.O śnieżnobiałym uśmiechu marzą nie tylko kobiety. Nic dziwnego - piękny uśmiech pomaga nam w codziennych sytuacjach, zachęca innych do kontaktu z nami i ułatwia nam życie. Niestety, zęby z czasem tracą naturalną biel.

Czym szkodzimy naszym zębom?Zęby mogą żółknąć z przyczyn naturalnych, w miarę upływu czasu i procesu starzenia: mocna, biała warstwa ochronna zębów, czyli szkliwo, z czasem traci kolor z powodu zużywania się kości. Nie bez znaczenia są również używki: produkty tytoniowe, zarówno papierosy, jak i fajka, pozostawią przebarwienia na zębach, jeżeli więc jesteśmy palaczami, liczmy się z tym, że nasze zęby z czasem pociemnieją. Na kolor zębów ma również wpływ nieodpowiednia pielęgnacja. Jeżeli nie szczotkujemy zębów regularnie, nie nitkujemy przestrzeni międzyzębowych oraz nie stosujemy płynów do usunięcia płytki nazębnej i kamienia, przyczyniamy się do przyspieszenia przebarwiania się zębów.

- To barwniki, które dostają się do jamy ustnej razem z jedzeniem, napojami, lekami czy używkami - mówi Anna Drobkiewicz, ekspert marki Rapid White. - Powodują przebarwienie cienkiej błonki pokrywającej zęby oraz powierzchownych warstw szkliwa, dlatego są łatwiejsze do usunięcia. O ile w przypadku czynników wewnętrznych niewiele możemy zrobić, o tyle możemy wprowadzić pewne modyfikacje w naszym stylu życia, szczególnie w aspekcie diety i higieny jamy ustnej - dodaje.
To, co przebarwia zęby najbardziej, to barwione sztucznie produkty, zwłaszcza gazowane lub izotoniczne napoje, kolorowe lizaki, pastylki, kawa, herbata, ciemne owoce i warzywa (np. jagody, jeżyny, granaty, wiśnie, buraki, pomidory), ale również ciemne sosy (klonowy, sojowy). Nie bez znaczenia dla bieli zębów są również popularne w kuchni przyprawy (kurkuma, czerwona papryka, cynamon, curry) oraz alkohol (zwłaszcza czerwone wino i ciemne piwa). Ciemne alkohole obniżają pH w jamie ustnej, co rozmiękcza szkliwo i czyni zęby bardziej podatnymi na przebarwienia.

Picie ciemnego alkoholu powoduje przebarwienia na zębach i obniża pH w ustach. Efekt to rozmiękczenie szkliwa. Więcej zdjęć (29)

Picie ciemnego alkoholu powoduje przebarwienia na zębach i obniża pH w ustach. Efekt to rozmiękczenie szkliwa.

milkos/123rf

Picie ciemnego alkoholu powoduje przebarwienia na zębach i obniża pH w ustach. Efekt to rozmiękczenie szkliwa.

milkos/123rf

Wybielanie zębów w domuPreparaty do domowego wybielania zębów mogą nam zaszkodzić, jeżeli stosujemy je nadmiernie i nieprawidłowo albo nie jesteśmy do tego procesu odpowiednio przygotowani. Ponadto niektóre z produktów zawierają silne wybielacze, które w kontakcie z dziąsłami i ustami mogą spowodować poparzenia.

- Zdecydowanie odradzam kupno preparatów niewiadomego pochodzenia z internetu - ostrzega Aleksandra Antochowska, dyplomowana higienistka stomatologiczna z Perfect Smile Clinic. - Jeśli już jesteśmy przekonani do domowej aplikacji, postawmy na preparaty sprawdzonych producentów. Jednak wyłącznie w gabinecie mamy dostęp do środków zawierających nadtlenek wodoru i karbamidu o wyższym stężeniu tych substancji czynnych - niektóre preparaty drogeryjne w ogóle ich nie zawierają - dodaje.
Zastosowanie sprawdzonego produktu, pochodzącego od zaufanego producenta to jedno, skład preparatu to drugie, ale najważniejsze jest nasze odpowiednie przygotowanie do procesu domowego wybielania.

- Przed ewentualnymi próbami domowego wybielania konieczna jest wizyta u stomatologa, aby ocenił rodzaj przebarwienia i wykluczył próchnicę i chorobę dziąseł oraz odpowiednio przygotował pacjenta - mówi Ewa Żuk-Grajewska, stomatolog z gabinetu Perfect Smile Clinic. - Bardzo ważny jest zabieg oczyszczania zębów z kamienia nazębnego i osadów, ponieważ nieoczyszczone zęby nie będą podatne na preparaty wybielające. Dodatkowo warto wiedzieć, że wypełnienia kompozytowe, korony i licówki nie zmienią koloru podczas wybielania, a zęby martwe (leczone kanałowo) zmieniają kolor tylko pod wpływem wysoko stężonych preparatów dostępnych tylko dla lekarzy dentystów i specjalnej techniki wybielania - dodaje ekspertka.

Polecani stomatolodzy - Gdańsk, Gdynia, SopotPrzed domowym wybielaniem bardzo ważny jest zabieg oczyszczania zębów z kamienia nazębnego i osadów, ponieważ nieoczyszczone zęby nie będą podatne na preparaty wybielające. Należy również zrobić porządek z plombami i ubytkami. Więcej zdjęć (29)

Przed domowym wybielaniem bardzo ważny jest zabieg oczyszczania zębów z kamienia nazębnego i osadów, ponieważ nieoczyszczone zęby nie będą podatne na preparaty wybielające. Należy również zrobić porządek z plombami i ubytkami.

fot. seventyfour74/123rf.com

Przed domowym wybielaniem bardzo ważny jest zabieg oczyszczania zębów z kamienia nazębnego i osadów, ponieważ nieoczyszczone zęby nie będą podatne na preparaty wybielające. Należy również zrobić porządek z plombami i ubytkami.

fot. seventyfour74/123rf.com

Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów do domowego wybielania. Producenci oferują paski wybielające, termokurczliwe nakładki z żelem wybielającym, a także zestawy z minilampką ledową czy produkty z dodatkiem węgla. Oczywiście można je samodzielnie stosować, ale jako dodatkową codzienną pielęgnację, a nie zamiast niej. Ponadto zalecamy konsultację ze stomatologiem.

- Domowe metody wybielania zębów to ryzykowne działanie - przestrzega Ewa Żuk-Grajewska. - Z mojego doświadczenia wynika, że osoby, które zgłaszają się do nas po pomoc po takich domowych aplikacjach, nie były zadowolone z ich wyników. Mogło to wynikać z kilku powodów. Wybielanie zęba z próchnicą lub nieszczelnym wypełnieniem może nawet doprowadzić do zapalenia miazgi, a w najlepszym przypadku uzyska się niezadowalający rezultat. Poza tym niektóre rodzaje przebarwień są bardzo mało podatne na wybielanie i wymagają korekty w inny sposób, np. za pomocą licówek - dodaje ekspertka.

Niebezpieczne eksperymenty z zębamiSpecjaliści przestrzegają, żeby nie eksperymentować z wybielaniem na własną rękę, ponieważ możemy sobie narobić kłopotów. Chodzi tu zwłaszcza o "cudowne domowe metody" oparte na składnikach, które mamy pod ręką, czyli w naszej kuchni.

- Poważny błąd to próby stosowania różnego rodzaju "wynalazków" - ostrzega Aleksandra Antochowska. - Nie inaczej można nazwać bowiem stosowanie sody z cytryną, węgla aktywnego czy kwasku cytrynowego. Zęby po czymś takim mogą odbarwić się na siny kolor. Innym negatywnym wpływem może być starcie szkliwa i wywołanie nadwrażliwości zębów - dodaje.
- Metoda wybielania z wykorzystaniem sody działa na zasadzie ścierania, ale jej drobinki mogą uszkodzić szkliwo, prowadząc do skutku odwrotnego od zamierzonego - zęby stają się jeszcze bardziej podatne na przebarwienia - dodaje Marta Drobkiewicz. - Soda nie tylko osłabia kondycję zębów, przyczyniając się do rozwoju próchnicy, ale również nie wykazuje żadnych właściwości chemicznych, które mogłyby pozytywnie oddziaływać na kolor zębów - wyjaśnia.

Biel od profesjonalistyPomimo dostępności na rynku coraz większej liczby produktów do samodzielnego wybielania zębów eksperci zgodnie namawiają, aby oddać się w ich ręce w gabinecie. Zestawy do samodzielnego wybielania bywają bardzo drogie, producenci obiecują spektakularne efekty, a mimo to nie dają zamierzonego efektu. Dlaczego?

- Wybielanie w gabinecie wykonujemy pod kontrolą osoby, która potrafi ocenić, jakie jest konieczne stężenie preparatu dla indywidualnego koloru zębów pacjenta - wyjaśnia Claudia Wasilewska, stomatolog z Perfect Smile Clinic. - Zwracamy również uwagę na formę aplikacji - im dokładniej preparat pokrywa ząb, tym lepiej. Samodzielnie możemy kupić specjalne paski wybielające, jednak mogą one niedokładnie przylegać do przestrzeni między zębami, co powoduje efekt "żółtych przestrzeni", a to mocno nieestetyczne. Lepsze jest wybielanie nakładkami z silikonu, jednak ważne, żeby były one indywidualnie dobrane do zębów pacjenta - tzw. uniwersalne powodują nierównomierną aplikację preparatu na zębach - wyjaśnia.
Najbezpieczniejsza metoda wybielania zębów to laserowa, ponieważ nie obciąża szkliwa i dziąseł. Jak przebiega? Stomatolog nakłada na dziąsła pacjenta żel chroniący przed działaniem środka wybielającego. Po jego utwardzeniu w lampie UV na zęby nakładany jest preparat wybielający, którego działanie opiera się na zawartości nadtlenku wodoru. Następnie zęby są naświetlane niebieskim światłem emitowanym przez laser diodowy lub lampę LED. To właśnie podczas tego procesu dochodzi do rozpadu nadtlenku wodoru oraz wniknięcia w szkliwo i zębinę związków odpowiadających za wybielenie przebarwień na zębach.

Biorąc pod uwagę zestawy domowe z lampą LED, warto pamiętać, że samo światło emitowane przez nią nie działa wybielająco. W gabinecie wybielanie lampą opiera się na generowaniu ciepła, co przyspiesza proces. Mała lampka z zestawu nie jest w stanie wygenerować tyle energii, a tym samym ciepła, żeby odpowiednio zadziałać.

Najbezpieczniejsza profesjonalna metoda wybielania zębów to wybielanie laserowe, ponieważ nie obciąża szkliwa i dziąseł. Więcej zdjęć (29)

Najbezpieczniejsza profesjonalna metoda wybielania zębów to wybielanie laserowe, ponieważ nie obciąża szkliwa i dziąseł.

fot. gorynvd/123rf.com

Najbezpieczniejsza profesjonalna metoda wybielania zębów to wybielanie laserowe, ponieważ nie obciąża szkliwa i dziąseł.

fot. gorynvd/123rf.com

Czy wybielałeś(-łaś) kiedyś zęby?
22%

tak, korzystając z dostępnych w drogeriach produktów

23%

tak, u dentysty

30%

nie, ale zamierzam

25%

nie i nie zamierzam

zakończona

łącznie głosów: 323

Opinie wybrane


wszystkie opinie (21)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.