Wypadanie włosów. Jak sobie z tym poradzić?

3 czerwca 2020, 9:30
Joanna Puchala
Często problem nadmiernego wypadania włosów jest odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia i wynika z obecności różnych chorób. Więcej zdjęć (2)

Często problem nadmiernego wypadania włosów jest odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia i wynika z obecności różnych chorób.

fot. 123rf.com/belchonock

Często problem nadmiernego wypadania włosów jest odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia i wynika z obecności różnych chorób.

fot. 123rf.com/belchonock

Niedobory składników odżywczych, przewlekłe stany zapalne, choroby autoimmunologiczne, brak równowagi hormonalnej, zaburzenia pracy tarczycy, stres czy menopauza - przyczyn wypadania może być naprawdę wiele. Na kondycję włosów wpływa stan naszego organizmu i jeśli jakiś jego element nie funkcjonuje prawidłowo, efekty możemy zobaczyć również, gdy zaczynają wypadać nam włosy.- Alopecia, czyli nadmierne wypadanie włosów, tzw. "łysienie", to stan, w którym występuje zwiększona utrata włosów. Wypadanie włosów to normalna przypadłość, natomiast kiedy zauważamy, że ich wypadanie jest nasilone - powyżej 100 włosów dziennie - wtedy można zacząć się niepokoić. Łysienie to najczęściej występujący problem, jaki spotykamy w gabinecie trychologicznym - mówi trycholog Magdalena Gorszewska z Klinika Gorszewska.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosówCzęsto problem nadmiernego wypadania włosów jest odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia i wynika z obecności różnych chorób, takich jak m.in.: cukrzyca, nadczynność i niedoczynność tarczycy, a także nowotwory, przewlekłe przeziębienie, zatrucia, osłabienie organizmu, stan po znieczuleniu ogólnym po przebytej operacji.

- Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów zalicza się również radykalna dieta i farmakoterapia, nieodpowiednie ukrwienie skóry głowy, czynniki bakteryjne, które naruszają równowagę kwasowo-zasadową skóry głowy, na skutek czego może dojść do zapalenia mieszków włosowych - mówi mgr Claudia Musiał, wykładowca, ekspert Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
- Inne przyczyny to zaburzenia autoimmunologiczne oraz hormonalne, takie jak: spadek estrogenów po menopauzie, rozregulowana gospodarka hormonalna w wyniku odstawienia tabletek antykoncepcyjnych lub po porodzie, zbyt wysoki poziom androgenów, choroby skóry głowy, np. grzybica lub łojotokowe zapalenie skóry, choroby psychiczne tzw. trichotillomania (TTM), czyli przymusowe wyrywanie włosów - wyjaśnia Magdalena Gorszewska.
Na kondycję włosów ma także dieta ubogobiałkowa lub po prostu niewłaściwa dieta, powodująca niedobory mikro- i makroelementów, takich jak: żelazo, witamina H, czyli inaczej biotyna, witamina A oraz witaminy z grupy B. Nie bez znaczenia pozostaje też stres czy niewłaściwa pielęgnacja włosów.

- Niewłaściwa pielęgnacja włosów, czyli czynniki mechaniczne i chemiczne, również wpływają na kondycję włosów. Zbyt częste wiązanie włosów w tzw. koński ogon napina skórę głowy i powoduje mechaniczne uszkodzenie mieszków włosowych, co w efekcie prowadzi do nadmiernego wypadania włosów oraz cofania się linii czoła, czyli pogłębia zakola. Rozczesywanie na siłę, narażanie włosów na czynniki termiczne, takie jak: używanie suszarki i prostownicy, farbowanie czy stosowanie niewłaściwych preparatów do pielęgnacji włosów może uszkadzać ich strukturę - dodaje Magdalena Gorszewska.

Pomoc trychologa nieoceniona w walce z problememJeśli problem z wypadaniem włosów nie jest chwilowy, warto skorzystać z pomocy trychologa. Wizyta rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu i badania skóry głowy przy użyciu mikrokamery umożliwiającej nawet 200-krotne powiększenie danego obszaru.

- Kluczem do poprawienia kondycji skóry głowy i zredukowania ilości wypadających włosów jest przede wszystkim zbilansowana dieta oraz właściwie dobrana suplementacja i preparaty do pielęgnacji skóry głowy, zalecone przez specjalistę na podstawie przeprowadzonego wywiadu, wyników badań krwi, a także wykonanej analizy trychologicznej z wykorzystaniem mikrokamery postawi odpowiednią diagnozę - przekonuje Claudia Musiał.
W celu rozpoznania przyczyny trycholog zleca badania laboratoryjne krwi lub moczu.

Trycholog Magdalena Gorszewska z Klinika Gorszewska wymienia najczęstsze badania, które są zlecane w celu ustalenia przyczyny wypadania włosów:

- morfologia, dzięki temu badaniu możemy wykryć anemię, która powoduje m.in. wypadanie włosów,
- poziom ferrytyny, czyli białka, którego zadaniem jest gromadzenie żelaza - to
najlepsze badania określające poziom żelaza w całym organizmie,
- poziom TSH, czyli podstawowe badanie tarczycy określające poziom hormonu
odpowiedzialnego za prawidłowe jej działanie,
- poziom FT3, której poziom informuje czy tarczyca działa prawidłowo. Przy
podwyższonym wyniku można podejrzewać, że tarczyca wykazuje nadmierną aktywność. Nadczynność objawia się m.in. tym, że włosy stają się cieńsze,
rzadsze i sztywniejsze,
- poziom FT4, której poziom informuje, czy tarczyca działa prawidłowo. Wyniki poniżej normy świadczą o niedoczynności tarczycy, co powoduje m.in. łamliwość i
wypadanie włosów,
- anty TPO - to badanie jest stosowane w diagnostyce chorób autoimmunologicznych tarczycy - chorobie Hashimoto, przy której włosy stają się kruche i nadmiernie wypadają,
- testosteron - podstawowy, męski hormon płciowy, który występuje również
u kobiet - jego nadmiar może powodować łysienie typu męskiego,
- androstendion - to hormon należący do androgenów - jego wysoki poziom
może świadczyć o zespole policystycznych jajników, który objawia się m.in. łojotokiem, nadmiernym wypadaniem i przerzedzeniem włosów w okolicy zakoli,
- prolaktyna - to hormon typowo kobiecy - jego wysoki poziom może powodować
wypadanie włosów,
- ANA - badanie przeciwjądrowe, które wykonuje się w przypadku podejrzenia
tocznia rumieniowatego.

Warto zwrócić uwagę, że niskie wartości badań krwi mieszczące się w normie mogą już być sygnałem alarmowym, a decydując się na suplementację, trzeba wiedzieć, czego tak naprawdę brakuje naszemu organizmowi.

- W przypadku nadmiernego wypadania włosów polecane jest suplementowanie witamin z grupy B - w tym niacyna, ryboflawina, kwas pantotenowy, kwas foliowy, biotyna, kwas para-aminobenzoesowy PABA, a także cynk, krzem, żelazo, selen, witaminę C, witaminę E, witaminę D, aminokwasy: L-tyrozyna, L-lizyna, L-arginina, L-metionina, L-tauryna czy L-cysteina, która jest jednym z najważniejszych aminokwasów wpływających na właściwy wzrost włosów. Ponadto warto uzupełnić dietę w kwasy kwasy Omega-3 i -6, które mają znaczny wpływ na zmniejszenie utraty włosów i poprawią ich gęstość - dodaje Claudia Musiał.
Dopiero po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i badań dobierana jest terapia do rodzaju łysienia, która opiera się na stosowaniu preparatów trychologicznych i specjalistycznych zabiegach, które mają na celu pobudzenie włosów do wzrostu, zahamowanie wypadania oraz ich wzmocnienie. Więcej zdjęć (2)

Dopiero po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i badań dobierana jest terapia do rodzaju łysienia, która opiera się na stosowaniu preparatów trychologicznych i specjalistycznych zabiegach, które mają na celu pobudzenie włosów do wzrostu, zahamowanie wypadania oraz ich wzmocnienie.

fot. 123rf.com/Evgenii Vershinin

Dopiero po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i badań dobierana jest terapia do rodzaju łysienia, która opiera się na stosowaniu preparatów trychologicznych i specjalistycznych zabiegach, które mają na celu pobudzenie włosów do wzrostu, zahamowanie wypadania oraz ich wzmocnienie.

fot. 123rf.com/Evgenii Vershinin

Dobór odpowiedniej terapii- Dopiero w dalszej kolejności dobierana jest terapia do rodzaju łysienia, która opiera się na stosowaniu preparatów trychologicznych i specjalistycznych zabiegach, które mają na celu pobudzenie włosów do wzrostu, zahamowanie wypadania oraz ich wzmocnienie. Ważne są też odpowiednia suplementacja oraz dieta bogata w białko pełnowartościowe, a także makro- i mikroelementy. Pomocne we wzmocnieniu włosów jest picie naparu ze skrzypu polnego, który jest bogaty w krzem. Dobierając preparat do danego typu łysienia, zwracamy uwagę na mechanizm działania składników aktywnych, sprawdzając, jak dany składnik działa na poszczególny typ łysienia. Istotny wpływ w walce z łysieniem odgrywają takie składniki aktywne, jak: aminokwasy, witaminy z grupy B, apigeniny, biotynylo - GHK oraz inteligentne molekuły - cytokiny - wyjaśnia Magdalena Gorszewska.
Oprócz tego skutecznymi sposobami na walkę z łysieniem są zabiegi, takie jak: mezoterapia igłowa, mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym czy infuzja tlenowa.
Czy problem wypadania włosów kiedykolwiek ciebie dotyczył?
82%

tak i nadal nie mogę sobie z tym poradzić

3%

tak, ale dzięki pomocy trychologa udało się go opanować

11%

tak, ale było to tylko chwilowe i udało mi się samodzielnie z tym uporać

1%

nie wiem, nie obserwowałe(a)m tego

3%

nie, nie dotyczy mnie ten problem

zakończona

łącznie głosów: 306