Ponad 20 km na rolkach, by "wyrolować raka". Zapisz się

12 maja 2022, 8:00
Wioleta Stolarska
Ostatni przejazd odbył się w 2019 r. W akcji zwykle uczestniczy kilkaset osób. Więcej zdjęć (1)

Ostatni przejazd odbył się w 2019 r. W akcji zwykle uczestniczy kilkaset osób.

fot. trojmiasto.tv

Ostatni przejazd odbył się w 2019 r. W akcji zwykle uczestniczy kilkaset osób.

fot. trojmiasto.tv

23 kilometry do pokonania na rolkach, dużo pozytywnej energii i przede wszystkim przypomnienie, jak ważne są badania profilaktyczne w przypadku raka piersi, ale także innych nowotworów. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 studenci z SKN Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego organizują po raz kolejny wieczorny przejazd na rolkach ulicami Gdańska w ramach akcji "Wyroluj raka".Onkolodzy w Trójmieście - prywatnie i na NFZ


W niedzielę o godz. 16 spod Polsat Plus Arena Gdańsk wyruszy rolkarski przejazd "Wyroluj raka" Nightskating 2022. Uczestnicy przejadą trasę o długości 23 km.

W akcji zwykle uczestniczy kilkaset osób, w tym wielu lekarzy oraz studentów kierunków medycznych. Inicjatywa służy podniesieniu świadomości dotyczącej raka piersi.

Czytaj też: Nowe, małoinwazyjne terapie w leczeniu raka u pacjentek na Zaspie

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwyNiestety w Polsce cały czas stosunkowo mało kobiet decyduje się na regularną profilaktykę raka piersi. W innych krajach zgłaszalność na badania jest nawet dwa razy większa, co niestety przekłada się również na statystykę rokowań i przeżycia.

Jak podkreślają organizatorzy, rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet i drugi co do śmiertelności - według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów w 2019 r. Rozpoznano go u blisko 20 tys. kobiet, a 7 tys. pacjentek zmarło z tego powodu, a liczby te stale rosną. Wskazują również, że choć najczęściej chorują kobiety w wieku 55-65 lat, może on dotknąć również znacznie młodsze osoby.

Czytaj też: 40 proc. mniej pacjentów zgłasza się na badania profilaktyczne

Warsztaty samobadania i pierwsza pomocW trakcie imprezy uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach samobadania piersi i udzielania pierwszej pomocy, a także porozmawiać ze specjalistami i uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące ochrony zdrowia.

Organizatorami wydarzenia są SKN Chirurgii Onkologicznej GUMed oraz grupa rolkarska NightSkating Pomorze. Mogą w nim wziąć udział wszystkie osoby powyżej 16 roku życia.

Czy chodzisz na badania profilaktyczne?
47%

tak, regularnie

22%

raczej raz na kilka lat

15%

nie, ale mam zamiar

16%

nie i nie czuję, że potrzebuję, jestem raczej zdrowy(a)

zakończona

łącznie głosów: 161

Opinie wybrane


wszystkie opinie (26)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.