stat

Wytyczne, jak bezpiecznie robić zakupy

30 marca 2020, 13:15
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

Problem z wyrobieniem książeczki sanepidowskiej

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że głównym źródłem zakażeń koronawirusem są kontakty z ludźmi. By jak najbardziej ograniczyć ryzyko, Ministerstwo Zdrowia opracowało porady, jak bezpiecznie zachowywać się na zakupach.Na początek warto podkreślić, że największym zagrożeniem są duże skupiska ludzi, ale obecnie w sklepach jest znacznie mniej osób niż przed pandemią koronawirusa. Większość osób po prostu robi zakupy rzadziej, kupując przy tym więcej jedzenia. Są oczywiście wyjątki, ale w dni powszednie tłumów w sklepach spożywczych nie widać - i dobrze.

Mimo to wiele osób ma obawy przed wyjściem na zakupy, a wiadomo, że wyjść czasem trzeba. Dlatego Ministerstwo Zdrowia opracowało zestaw zasad, które pomogą maksymalnie się ochronić. Dotyczą one nie tylko starszych i schorowanych osób, które są w grupie ryzyka, ale także młodych, którzy mogą bezobjawowo przechodzić chorobę, ale zakazić nią wiele osób.

Długa kolejka - dobry znakJeśli zbliżając się do sklepu, widzimy długą kolejkę, to - wbrew pozorom - dobry znak. Oznacza to bowiem najprawdopodobniej, że ludzie się tam znajdujący stoją w odpowiednich odstępach, sięgających minimum 1-1,5 metra. To również sygnał, że do sklepu wpuszczana jest ograniczona liczba osób, więc nie ma w nim tłoku i można zachować odpowiednią odległość między kupującymi. Jeśli przed wejściem dostępne są płyny do dezynfekcji i jednorazowe rękawiczki, warto ich użyć. Głównie po to, by nie zakazić się wirusem od innych osób.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje- Żywność nie jest i nie może być źródłem zakażenia koronawirusem. Potwierdzają to nie tylko badania na SARS COV-2, ale i doświadczenia z wcześniejszymi infekcjami koronawirusami - podkreśla Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Twoje bezpieczne zakupy:

 • Przed wyjściem zrób listę potrzebnych rzeczy, by w sklepie spędzić jak najmniej czasu.
 • Do sklepu idź pieszo lub jedź własnym samochodem/rowerem.
 • Staraj się unikać dotykania czegokolwiek bez potrzeby.
 • W miejscach publicznych nie dotykaj okolic oczu, ust i nosa, a po powrocie do domu od razu umyj ręce.
 • Warto mieć ze sobą swoją torbę na zakupy zamiast korzystać ze sklepowego koszyka czy wózka.
 • Podczas zakupów i kolejki do kasy zachowaj dystans do innych osób.
 • Płać bezdotykowo.
 • Pamiętaj, że ekrany kas samoobsługowych, klawiatury do wpisywania kodu PIN są najbardziej brudne. Jeśli nie możesz wstukiwać liczb kostką palca (mniejsza szansa, że w ten sposób dotkniesz twarzy brudną częścią ręki), to warto mieć ze sobą płyn antybakteryjny i po wyjściu ze sklepu go użyć.
 • Przestrzegaj też zasady odstępu wobec pracowników sklepu, w tym także od kasjerek w trakcie pakowania zakupów.
 • Pamiętaj, że ludzie najczęściej dotykają w sklepach np. uchwytów szaf chłodniczych. Jeśli ich dotykasz, użyj płynu antybakteryjnego.
 • Po powrocie do domu umyj warzywa i owoce, zdejmij folię i opakowania z jedzenia i je wyrzuć. Umyj też ręce.
 • Jeśli zastanawiasz się, czy dobrze umyjesz kurczaka na obiad, pamiętaj, że gotowanie i pieczenie (60 st. C przez 30 min.) zabija wirusy na mięsie czy innych produktach surowych.
Jak często robisz obecnie zakupy?
14%

kilka razy w tygodniu

46%

1-2 razy w tygodniu

40%

maksymalnie raz na tydzień

zakończona

łącznie głosów: 4812