Z depresją do specjalisty? Najpóźniej za trzy miesiące

15 lipca 2014 (artykuł sprzed 7 lat)
Anna Żukowska
W niektórych przychodniach Trójmiasta na wizytę do psychiatry w ramach funduszu możemy umówić się nawet z dnia na dzień. Więcej zdjęć (1)

W niektórych przychodniach Trójmiasta na wizytę do psychiatry w ramach funduszu możemy umówić się nawet z dnia na dzień.

fot. ©istock/Alexsokolov

W niektórych przychodniach Trójmiasta na wizytę do psychiatry w ramach funduszu możemy umówić się nawet z dnia na dzień.

fot. ©istock/Alexsokolov

Leczy nie tylko choroby psychiczne, ale też zaburzenia, m.in. depresję, przewlekłe stresy, czy nerwicę. W Trójmieście na wizytę psychiatryczną w ramach funduszu poczekamy najwyżej trzy miesiące. Są jednak placówki gotowe przyjąć pacjenta "z marszu".Psychiatra zajmuje się m.in. leczeniem depresji, nerwic, przewlekłych stresów czy zaburzeń pamięci (np. zespół Alzheimera), ale można się do niego zgłosić zawsze, kiedy zaobserwujemy, że z jakiegoś powodu przestajemy funkcjonować prawidłowo w naszych życiowych rolach. To znaczy wtedy, gdy zauważamy np., że psują nam się relacje z rodziną lub że nie radzimy sobie z pracą. Często osobie, która ma problemy trudno jest je zrozumieć. Dlatego tak ważna jest rola najbliższego otoczenia, które pomoże podjąć decyzję w kwestii wizyty u specjalisty.

Jeśli już zdecydowaliśmy, że idziemy, należy się zarejestrować i czekać. Nic nowego - kolejki są długie i możemy w nich tkwić nawet do października. Są jednak miejsca w Trójmieście, w których psychiatra przyjmie nas bez czekania i to w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Tak jest w sopockim ABC Family-Med zobacz na mapie Sopotu. Właściwie można się umówić z dnia na dzień i jest to wyjątek, jeśli chodzi o wizytę u lekarza jakiejkolwiek specjalizacji. W Sopocie psychiatra, który ma podpisany kontrakt z NFZ przyjmuje jeszcze w jednej przychodni, w Kardiotelu zobacz na mapie Sopotu. Jednak tam na wizytę poczekamy ponad trzy miesiące.

W gdyńskiej Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej na ulicy Pułaskiego 4 zobacz na mapie Gdyni na wizytę poczekamy do końca września. Jeszcze trudniej dostać się do psychiatry do Wojskowej Specjalistycznej Przychodni na ul. Jana Grudzińskiego zobacz na mapie Gdyni. Nie można się zarejestrować telefonicznie, bo zazwyczaj mają tu komplet pacjentów. Jedyną szansą na wizytę jest zgłoszenie się osobiście i porozmawianie z lekarzem. Jeśli zwolni się miejsce, uda nam się do niego dostać. Nie wiadomo jednak, jak długi będzie to czas oczekiwania.

W NZOZ Gdańskie Centrum Zdrowia zobacz na mapie Gdańska do psychiatry dostaniemy się jeszcze w czasie wakacji, na przełomie lipca i sierpnia. Lekarz przyjmuje w godzinach porannych, do 13. Na połowę sierpnia możemy się zapisać do Przychodni Remed+Lectus zobacz na mapie Gdańska i tam lekarz przyjmuje w godzinach popołudniowych - między 15 a 17:30.

Wakacyjny termin dostępny jest także w Poradni Zdrowia Psychicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego zobacz na mapie Gdańska. Pierwszy wolny wypada z końcem sierpnia. W Poradni Zdrowia Psychicznego Esculap zobacz na mapie Gdańska terminy są dostępne również w ostatnim tygodniu sierpnia, a w NZOZ Morena zobacz na mapie Gdańska rejestrują obecnie dopiero na początek września. Tak samo długo, jak w przychodni na Morenie, poczekamy w NSZOZ Gospody-Med zobacz na mapie Gdańska.

Centrum Zdrowia Optimed
zobacz na mapie Gdańska ma jedno miejsce wolne na koniec września (akurat się zwolniło), ale normalnie rejestrują tu dopiero na październik. W Nadmorskim Centrum Medycznym zobacz na mapie Gdańska również na wizytę w ramach funduszu poczekamy ponad trzy miesiące, pierwsze wolne miejsce jest tu dopiero na październik. W tej chwili kolejki wydłuża dodatkowo sezon urlopowy, w niektórych miejscach nawet na prywatną wizytę poczekamy trzy tygodnie. Jej koszt to 70-120 zł.

Warto wiedzieć, że w przypadku, kiedy czujemy się źle, a na wizytę u lekarza musimy poczekać kilka tygodni, możemy się skonsultować z lekarzem rodzinnym. Może on przepisać leki, które pomogą do czasu wizyty u specjalisty. Właśnie z lekami kojarzony jest psychiatra, ale to stereotyp, bo w tej chwili psychiatrzy często kierują pacjentów na psychoterapię lub proponują inne formy pracy nad problemami. Za każdym razem lekarz indywidualnie ustala plan leczenia i na wizytach kontrolnych sprawdza, czy coś jeszcze powinno się zmienić.

Przychodnie w Trójmieście, które mają podpisany kontrakt z NFZ na świadczenia w dziedzinie opieki psychiatrycznej:

Gdańsk:
Wojewódzkie Centrum Onkologii, al. Zwycięstwa 31-32, tel: 58 341 98 65
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, ul. Dębinki 7, tel.: 58 349 26 55
NZOZ Gdańskie Centrum Zdrowia, ul. Oliwska 62, tel: 58 342 33 55
Optimed, ul. Jaskółcza 7/15, tel.: 58 305 24 12
Przemysłowy Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Wałowa 27, tel.: 58 300 56 76
NZOZ Poradnia Zdrowia Wrzeszcz, ul. Wajdeloty 28, tel: 58 746 35 36
Remed+Lectus, ul. Wałowa 27, tel.: 58 301 78 35
NZOZ Przychodnia Morena, ul. Jaśkowa Dolina 105, tel.: 58 340 72 95
Nadmorskie Centrum Medyczne, ul. Gdyńska 1, tel.: 58 763 92 77
NZOZ Esculap, ul. Żaby Kruk10/22, tel: 58 320 35 10
Zakład Opieki Zdrowotnej MSW, ul. Kartuska 4/6, tel.: 58 309 82 22
NZOZ Gospody-Med, ul. Gospody 19, tel.: 58 556 27 23
NZOZ Medico, ul. Dworska 27, tel.: 58 352 13 52
Nadmorskie Centrum Medyczne, ul. Świętokrzyska 4, tel.: 58 763 98 77
Nadmorskie Centrum Medyczne, ul. Kołobrzeska 46, tel.: 58 763 96 77

Gdynia:
NZOZ Syntonia, ul. Zgoda 9/1, tel.: 58 660 64 26
Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska, ul. Jana Grudzińskiego 4, tel.: 58 626 23 00
Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska, ul. Pułaskiego 4, tel.: 58 711 60 00
NZOZ Esculap, ul. Chwarznieńska 36/138, tel.: 58 717 17 87
NZOZ Centrum Zdrowia Psychicznego, ul. Traugutta 9, tel. 58 621 61 43

Sopot:
ABC Family med, al. Niepodległości 748/2, tel.: 58 555 04 16
Kardiotel, ul. Jana z Kolna16, tel. 58 555 94 16
Psychiatra kojarzy ci się:
19%

ze specjalistą, do którego trafiają naprawdę ciężkie przypadki

43%

z lekarzem, który zaraz po psychologu może pomóc osobom z problemami

38%

z lekarzem, który leczy głównie farmakologicznie

zakończona

łącznie głosów: 297

Opinie (71) 1 zablokowana

 • Przez 50 lat płaciłem składki na ochronę zdrowia , przez 15 PODWÓJNE!!!! (6)

  Dlatego mam prawo ŻĄDAĆ od PAŃSTWA świadczeń w rozsądnym terminie i rozsądnej jakości. Jeśli PAŃSTWO nie potrafi tego zapewnić oznacza to, że jest CAŁKOWICIE ZBĘDNE. Bo innych funkcji, takich jak zapewnienie

  Dlatego mam prawo ŻĄDAĆ od PAŃSTWA świadczeń w rozsądnym terminie i rozsądnej jakości. Jeśli PAŃSTWO nie potrafi tego zapewnić oznacza to, że jest CAŁKOWICIE ZBĘDNE. Bo innych funkcji, takich jak zapewnienie bezpieczeństwa, rozsądnego ustawodawstwa, organizacji ekonomicznej społeczeństwa, szkolnictwa, opieki nad ludźmi starymi nie zapewnia już od dawna. Wnioski przerażające, ale niestety prawdziwe: patriota powinien dążyć do LIKWIDACJI tego państwa.

  • 80 10

  • Ty masz jeszcze opiekę i emeryturkę a my już nie będziemy mieć

   • 39 1

  • tak jest, zlikwidować darmozjadów

   do tego zlikwidowałbym także naszą super armię...bo w zasadzie też jest zbędna...przegramy nawet z białorusią to po co ładowac w to pieniądze podatników?

   • 14 2

  • OK. Tylko co dalej skoro państwo jest zbędne? (1)

   Coś musi być. Ktoś musi mieć nadzór. Kto? Ty? Idę o zakład, że prędzej czy później będzie tak samo. Zobacz na rząd. Kto by nie rządził jest identycznie. Wprowadzą kilka zmian, ale suma summarum jest tak samo - źle.

   • 6 1

   • prawa ręka

    bo należy sprowadzić prawą rękę Korwina

    • 2 4

  • (1)

   wizyta u psychiatry to dosc kontrowersyjna sprawa. A to dlatego, ze nie ma w naszym miescie naprawde dobrych specjalistow. Sa osoby, ktore w ogole nie maja podejscia, potrafia wysmiac pacjenta, krzyknac, osmieszyc. I to

   wizyta u psychiatry to dosc kontrowersyjna sprawa. A to dlatego, ze nie ma w naszym miescie naprawde dobrych specjalistow. Sa osoby, ktore w ogole nie maja podejscia, potrafia wysmiac pacjenta, krzyknac, osmieszyc. I to osoby, ktore maja kilkudziesiacioletni staz. Ciezko trafci na dobrego specjaliste. Wiele osob po pierwszej nieudanej wizycie zraza sie i rezygnuje z dalszego leczenia, a bez lekow przy depresji ani rusz...niestety. Nie ma sie co wstydzic, trzeba tylko dostac sie do dobrego lekarza.

   • 9 1

   • Alternatywa to psychoterapia.

    • 2 3

 • (7)

  Jeszcze parę lat tych naszych rządów i wszyscy wylądujemy na srebrzysku..jak żyć

  • 52 5

  • (5)

   Wyjedź i zarabiaj a nie biedujesz i biadolisz. Jak nie będzie z kogo zdzierać to nie będzie rządu

   • 1 21

   • (4)

    Co to k... za tekst "wyjedź"?
    Może powinni wyjechać świnie, które "rządzą"?
    Dlaczego zwykły człowiek ma cierpieć przez nich?
    Skoro pomysłem na złą sytuacje jest wyjazd to może zlikwidujmy to państwo?

    • 23 1

    • jestes straszny debil (3)

     skoro nie mozesz pracy płatenj przynajmniej 2500 netto za miesiac. a za to da się żyć.

     pretensje mozesz miec tylko do samego siebie.

     • 0 19

     • (2)

      Synku mam wiele więcej niż te śmieszne w obecnych czasach 2500.
      Rozumiem, że mieszkasz z mamą i dla ciebie to kupa szmalu.
      Różnica między nami jest tak, że ja nie widze wyłącznie czubka własnego nosa, a Ciebie wytresowali byś go wyłącznie widział.

      • 17 3

      • to po co narzekasz?? (1)

       • 2 8

       • No w sumie bez powodu - jest idealnie, włączę sobie TVN poczytam FB co by było jeszcze bardzie idealnie.
        Tak masz rację - nie ma na co narzekać.
        Żegnam

        • 13 2

  • Nie wylądujemy, bo tam już w tej chwili brakuje miejsc.

   • 11 0

 • ojtam, 3 mc ..... wystarcza 3 godziny tylko trzeba byc kreatywnym

  i nie dac sie postrzelic jak bohater, ktory rzucil sie na policjantow z tluczkiem

  • 6 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.