Poznaj świat chorób rzadkich podczas urodzin Bohatera Borysa

3 października 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Palińska
Bohater Borys to 10-latek, który nie poddaje się i nie traci nadziei, a swoją odwagą zaraża innych i motywuje ich do walki. W niedzielę, 6 października, odbędą się jego czwarte poprzeszczepowe urodziny. 
Więcej zdjęć (1)

Bohater Borys to 10-latek, który nie poddaje się i nie traci nadziei, a swoją odwagą zaraża innych i motywuje ich do walki. W niedzielę, 6 października, odbędą się jego czwarte poprzeszczepowe urodziny.

fot. bohaterborys.pl

Bohater Borys to 10-latek, który nie poddaje się i nie traci nadziei, a swoją odwagą zaraża innych i motywuje ich do walki. W niedzielę, 6 października, odbędą się jego czwarte poprzeszczepowe urodziny.

fot. bohaterborys.pl

Dlaczego talent i choroba to duet doskonały? Jak wygląda życie seksualne osób niepełnosprawnych? Co wiemy na temat naszych genów i czy Polskę można zaliczyć do ekstraklasy, jeśli chodzi o leczenie chorób rzadkich? Na te i wiele innych pytań dotyczących życia z rzadką chorobą odpowiedzą eksperci podczas 4. urodzin Bohatera Borysa, które odbędą się 6 października w Wozowni Gdańskiej na Górze Gradowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.Borys ma 10 lat. Codziennie walczy ze śmiertelnym wrogiem - rzadką genetyczną chorobą - leukodystrofią metachromatyczną, czyli MLD. Choroba jest nieuleczalna i nie ma na nią lekarstwa. Prowadzone są różnego rodzaju terapie eksperymentalne, ale najbardziej powszechną metodą walki jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych. Borys, jako jeden z pierwszych w Polsce, został poddany takiemu zabiegowi. Walka trwa dalej. I jest bohaterem, bo nie poddaje się i nie traci nadziei, a swoją odwagą zaraża innych i motywuje ich do walki.

Poznaj historię BorysaWyświetl ten post na Instagramie.

Dziś jest ten dzień - dziś są kolejne, 4. urodziny Bohatera Borysa! Kliniki przy ul. Bujwida 44, miejsca nowych narodzin BB, już w tym budynku nie ma, przeniosła się do @przyladek_nadziei. Drużyna, którą ówcześnie byliśmy, też się zmieniła, powiększyła się o Gretę. Niezmienna pozostaje natomiast nasza dozgonna wdzięczność dla prof. Marii Mazurkiewicz-Beldzińskiej i prof. Krzysztof Kałwaka, bez których ta historia potoczyłaby się zupełnie inaczej... Pewnie domyślacie się, że przeszczep szpiku, który przeszedł Borys, to - poza całą swą medyczną złożonością - także cała paleta emocji, uczuć i stanów: od przerażenia i strachu, przez niepewność i oczekiwanie, aż po radość i ulgę, przy nieodłącznym towarzystwie ogromnej wiary i nadziei! Na naszym tegorocznym zdjęciu przedstawiamy wam więc spontaniczną i niepozowaną próbkę tych przeróżnych emocji. Sami zachodzimy w głowę [wtf?], co każdy z nas miał wtedy na myśli... Jakieś pomysły? My zaczynamy świętowanie, do czego i was gorąco zachęcamy! Buźka! #BohaterBorys #bonemarrowtransplant #metachromaticleukodystrophy #fmld #4thbirthday #happybirthday

Post udostępniony przez Kasia,Tomek,Borys,Greta Grybek (@hatebe)

Czwarta rocznica nowego życiaLeukodystrofia metachromatyczna, czyli MLD, jest nieuleczalna i nie ma na nią lekarstwa. Prowadzone są różnego rodzaju terapie eksperymentalne, a najbardziej powszechną metodą walki jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych. Chłopiec został mu poddany cztery lata temu, 22 września. Był to zarazem pierwszy przeszczep, jakiego dokonano w Polsce u osoby chorej na MLD.

Przeszczep komórek macierzystych stanowi dla Borysa początek nowego życia - nadal z chorobą, ale też z nowym narzędziem wspierającym go w walce z nią. Dlatego też rodzice chłopca postanowili celebrować tę rocznicę, nadając jej jednak specjalną oprawę. Zamiast tradycyjnych balonów i świętowania w gronie najbliższych organizują wydarzenie edukacyjne, podczas którego propagują wiedzę i świadomość społeczną na temat chorób rzadkich, dostępnych metod ich diagnozowania i terapii.

W prostych słowach na trudne tematyNajbliższe, poprzeszczepowe 4. urodziny Bohatera Borysa odbędą się w niedzielę, 6 października, w godz. 11-15 w Wozowni Gdańskiej na Górze Gradowej. Wydarzenie będzie nakierowane na przekazanie informacji dotyczących chorób rzadkich, ich wczesnego rozpoznawania i diagnozowania, a także dostępnych w Polsce terapii leczniczych i rehabilitacyjnych.

- Równie istotna jest konieczność debaty nad potrzebami osób i rodzin zmagających się z niepełnosprawnościami oraz rozwiązaniami umożliwiającymi pełne i równoprawne funkcjonowanie tych osób w społeczeństwie i życiu codziennym - informują organizatorzy. - Nie bez znaczenia jest także forma przekazu, gdyż powyższa tematyka jest ze swej natury trudna i skomplikowana, a więc często niezrozumiała i przez to nieobecna w powszechnej debacie. Zatem chcemy o tych ważnych i istotnych kwestiach mówić w sposób prostszy i bardziej przystępny, właściwie zaadresowany i dostosowany do potencjalnego odbiorcy, czyli każdego z nas.
Program wykładów:

 1. Szał tworzenia. Talent i choroba - duet doskonały - prof. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska (Klinika Neurologii Rozwojowej Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku).
 2. Niepełnosprawni pełnoprawni w miłości. O seksualności osób niepełnosprawnych - prof. Zbigniew Izdebski (Wydział Pedagogiki, Psychologii i Seksuologii Uniwersytetu Zielonogórskiego).
 3. Czy jesteśmy już w ekstraklasie? Podsumowanie chorób (nie)rzadko leczonych w Polsce - prof. Krzysztof Kałwak (Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu).
 4. Gen - historia (nie)skończona. Czy wiemy już wszystko na temat naszych genów? - dr Katarzyna Wertheim-Tysarowska (Instytut Matki i Dziecka w Warszawie).


Tort, muzyka i warsztaty z emocjiWydarzenie jak co roku poprowadzi Małgorzata Brajner, aktorka Teatru Wybrzeże. W trakcie wykładów odbędą się warsztaty dla dzieci pt. "Zrozumieć bohatera", dotyczące emocji towarzyszących chorobie dziecka, które poprowadzą terapeuci ośrodka Zakątek Agi w Gdyni oraz zajęcia animacyjne prowadzone przez pedagogów przedszkola integracyjnego Dobry Start w Gdańsku.

- Dodatkowo, w związku z tym, że we wrześniu upłyną cztery lata od przeszczepu, który dał Bohaterowi Borysowi nowe życie, będzie to również okazja, aby uczcić jego nowe, czwarte urodziny - zapewniają organizatorzy. - A jak urodziny, to musi być i kawa, i tort, dlatego też wspólnie z Krzysztofem Ilnickim z UMAM Patisserie oraz Adamem Świerżewskim z Drukarnia Cafe zaprosimy państwa na wyjątkowe, niespotykane (rzadkie) ciastko i kawę, a dla miłośników wytrawnych smaków wspólnie z Bistro Familia przygotujemy kibiny z dorszem atlantyckim od PAOP - będzie pysznie!
Całość uświetni pierwszy minikoncert z serii Jazz4Rare, podczas którego zagrają Łukasz Juźko (saksofon tenorowy) i Mikołaj Basiukiewicz (fortepian).

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Czy znasz kogoś, kto choruje na rzadką chorobę?
63%

tak

28%

nie

9%

nie wiem

zakończona

łącznie głosów: 176

Opinie (7) 1 zablokowana

 • Borys jesteś super!

  Brawa dla Ciebie i dla rodziców!

  • 27 0

 • Sto lat chłopaku!!! Masz wspaniała rodzine i świetnych rodziców!!! Szacuneczek!!!!

  • 21 0

 • Przepraszam za pytanie jeśli kogos urazi (3)

  Ale co jest bohaterskiego w byciu chorym? Bo w artylule napisano że jest bohaterem gdyż się "nie poddaje i dzielnie walczy z chorobą". Czyli że dzieci będące w bardzo złym stanie psychicznym, przewlekle chore i zrezygnowane czekające na "odejscie" w hospicjum już bohaterami nie są?

  • 15 32

  • W samym byciu chorym nie ma nic bohaterskiego. (1)

   Ale już w podejściu do choroby można być lub nie być bohaterem. Nie poddawać się, walczyć, po każdej porażce podnosić i działać dalej. To tak jak na wojnie - orderu nie dostaje ten, kto od razu skapitulował, tylko ten, kto mimo przeciwności, trudności i beznadziejności sytuacji, walczył dalej.

   • 5 6

   • Czyli jeśli dziecko jest świadome

    Pogodzone z własnym losem, wie że niedlugo umrze, to już nie jest bohaterem bo sie poddało tak? Z kolei dziecko oszukiwane przez dorosłych że wszystko będzie dobrze i że zdrowieje i wogóle wszystko jest ok- to już bohater bo nie przejmuje się choróbskiem?

    • 8 0

  • Nic. Po prostu oswojenie z tym dziecka, podbudowanie go... Tak samo jak w fundacji Rycerze i Księżniczki o każdym chorym chłopcu mówi się Rycerz (plus imię, np. Rycerz Jasiu), a dziewczynce Księżniczka (analogicznie:

   Nic. Po prostu oswojenie z tym dziecka, podbudowanie go... Tak samo jak w fundacji Rycerze i Księżniczki o każdym chorym chłopcu mówi się Rycerz (plus imię, np. Rycerz Jasiu), a dziewczynce Księżniczka (analogicznie: Księżniczka Asia). Dzieci w hospicjum też mogą być nazwane bohaterami, rycerzami, czy księżniczkami albo misiami, krasnoludkami, elfami, co wybiorą.. Tu nie chodzi o tytuł, ale o to, żeby ułatwić ciężką codzienność dziecku.

   • 8 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.