Zapalenie zatok - gdzie leczyć w Trójmieście?

29 marca 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Piotr Kallalas

Ból głowy, wciąż nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, a przy tym złe samopoczucie. Sprawdziliśmy, gdzie w Trójmieście można leczyć zapalenie zatok i ile trzeba poczekać na wizytę u laryngologa.Zatoki narażone są na infekcje wirusowe i bakteryjne - zarazki dostają się do nich przez połączenia z jamą nosową. Dlatego często niewinne przeziębienie może przeobrazić się w bolesną dolegliwość.

Czytaj również: Badania słuchu - kiedy i jakie wykonać

Gdzie szukać pomocy w Trójmieście?

W Trójmieście lista przychodni, które mają podpisany kontrakt z NFZ na udzielanie świadczeń z zakresu laryngologii jest długa. Można ją znaleźć na stronie NFZ - poza adresem placówek sprawdzimy tu też przybliżone terminy wizyt (zamieszczone na stronie dane pokazują, że w Trójmieście na wizytę w poradni otolaryngologicznej poczekamy od tygodnia nawet do pięciu miesięcy).

Pamiętajmy, że zanim odwiedzimy gabinet specjalisty, musimy otrzymać skierowanie na konsultację, które wystawia lekarz rodzinny. Jeśli po jakimś czasie leczenia nasz laryngolog podejmie decyzję o konieczności odesłania nas na oddział otolaryngologiczny, możemy trafić do któregoś z czterech szpitali trójmiejskich: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Szpitala im. Mikołaja Kopernika (dawnego Szpitala Wojewódzkiego), 7 Szpitala Marynarki Wojennej lub do Szpitala Św. Wincentego a Paulo w Gdyni.

Z racji specyfiki pracy specjalistów laryngologów i powszechności schorzeń, w Trójmieście istnieje wiele prywatnych gabinetów i przychodni, w których można dokonać wstępnej diagnozy. W razie podejrzeń nie warto zwlekać, lepiej udać się do specjalisty, szczególnie kiedy objawy po jakimś czasie wracają.

Sprawdź listę trójmiejskich laryngologów

Czy to na pewno zatoki?

Zapalenie zatok kojarzone jest głównie z silnym bólem głowy. Z tego powodu bardzo łatwo o mylną diagnozę, ponieważ podobny ból może pojawiać się w wielu innych sytuacjach. A jak odróżnić go od zwykłej migreny?

- Ból często towarzyszy nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych. Zatoki przez zapalenie i obrzęk ulegają przymknięciu. Wpływa to na wzrost ciśnienia wewnątrz zatok i stopniowe napieranie powietrza, co skutkuje nieznośnym bólem głowy. Dlatego charakterystycznym objawem jest bolesność, wzmagająca się przy zmianie pozycji ciała - mówi dr Bogusław Mikaszewski, laryngolog z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Ból pojawia się najczęściej wyraźnie z rana, kiedy po nocy "zalegania" wydzieliny zatoki cierpią najbardziej. Mogą pojawić się przy tym typowe objawy zapalenia, jak podwyższona temperatura i złe samopoczucie.

Diagnostyka

Objawy powinny zwracać naszą uwagę, ale ważne jest, by diagnozy dokonał specjalista laryngolog. Przede wszystkim zbada on naszą jamę nosową, wykona wymaz i na jego podstawie powie, z jakiego typu infekcją mamy do czynienia. Zapalenie zatok lokalizowane jest natomiast przy pomocy diagnostyki obrazowej.

- W przypadku wątpliwości wykonuje się powszechne i tanie zdjęcie rentgenowskie zatok przynosowych, które pomaga potwierdzić lub wykluczyć rozpoznanie ostrego zapalenia zatok - tłumaczy dr Mikaszewski. Inne techniki badań obrazowych - tomografia komputerowa lub tomografia wolumetryczna (stożkowa) nie są rutynowo wykorzystywane w rozpoznawaniu ostrego zapalenia zatok ze względu na koszty i mniejszą dostępność, niemniej w przypadkach wątpliwości co do stanu zatok sitowych lub klinowych otolaryngolodzy chętnie posiłkują się nimi, bo pozwalają na dokładną ocenę wszystkich zatok przynosowych.
Na tę dolegliwość narażeni są niemal wszyscy, ale niektórzy mają większe predyspozycje. Szczególnie poszkodowaną pod tym względem grupą są astmatycy i alergicy. Wśród osób cierpiących na astmę oskrzelową nieporównywalnie częściej spotyka się zmiany zapalne okolic jam przynosowych. W przypadku drugiej grupy istnieje nawet pojęcie alergicznego zapalenia zatok, które polega na braku drożności spowodowanym właśnie reakcją alergiczną i obrzękiem śluzówki.

Dodatkowo na zapalenie zatok narażone są osoby z pewnymi wadami anatomicznymi, jak krzywa przegroda nosa czy z rozwijające się i nawracające polipy (tzw. rozrost błony śluzowej).

Leczenie

Leczenie zapalenia zatok sprowadza się do jak najszybszego udrożnienia dróg oddechowych. Często stosowane są leki zmniejszające obrzęk śluzówki i przywracające normalne funkcjonowanie.

- Sposób leczenia zapalenia zatok nosa w dużej mierze zależy od ciężkości przebiegu choroby. Na początku infekcji może być przydatne stosowanie kropli obkurczających do nosa, płukanie nosa ciepłą sola fizjologiczną lub wodą morską. Czysty i drożny nos jest podstawą do zapobiegania rozwoju choroby. Jeśli pojawia się gorączka, wyciek wydzieliny ropnej z nosa, silne bóle głowy - czas najwyższy, żeby odwiedzić lekarza - mówi Dmitry Tretiakow, laryngolog z Lifemedica.
W niektórych przypadkach stosuje się też bardziej inwazyjne metody.

- Techniki endoskopowe stosowane są głównie w przewlekłym zapaleniu zatok, gdyż w tych przypadkach leczenie farmakologiczne ma drugorzędne znaczenie - dodaje dr Bogusław Mikaszewski. - Głównym celem leczenia jest stworzenie szerokiego połączenia zatok z jamą nosa poprzez usunięcie wszelkich zmian zapalnych (pogrubiała błona śluzowa, polipy nosa). Leczenie endoskopowe przewlekłego zapalenia zatok jest już powszechnie stosowane we wszystkich oddziałach otolaryngologicznych, stosowane kiedyś klasyczne operacje zatok z dostępu zewnętrznego wykonywane są zdecydowanie rzadziej i jedynie w wybranych przypadkach.
Czytaj również: Gdzie w Trójmieście leczyć chrapanie?

Domowe sposoby walki z zatokami

Jest kilka sposobów, które zalicza się do złotego, domowego kanonu walki z zapaleniem zatok. Dobrze działa na nie solanka (sól działa obkurczająco na śluzówkę i udrażnia górne drogi oddechowe). Warto więc stosować rozgrzewające okłady solankowe (przy pomocy gazy bądź ściereczki nasączonej podgrzanym roztworem soli jodowo-bromowej), płukanie jamy ustnej i nosowej oraz inhalacje.

Wśród inhalacji wymienia się rumiankowe, miętowe, eukaliptusowe czy sosnowe. Działają kojąco, a przede wszystkim nawilżają i dezynfekują, są też łatwe w przygotowaniu. Wystarczy nalać wrzątku do naczynia i dodać kilka kropli olejków eterycznych. Nawilżanie jest szczególnie istotne, ponieważ suche powietrze, zwłaszcza w stanach podrażnienia, zdecydowanie nie sprzyja dobrej kondycji zatok. Dlatego nawilżając je ogrzanym powietrzem, możemy uzyskać zdecydowanie szybszy efekt kuracyjny.

Bardzo popularne są także lampy nagrzewające typu sollux, które często stosuje się w rehabilitacji przy leczeniu reumatyzmu. Na szeroką skalę wykorzystuje się je także w schorzeniach otolaryngologicznych - zapaleniu ucha czy właśnie zapaleniu zatok. Lamp używa się w krótkich, powtarzających się sesjach. Znajdziemy je w niektórych gabinetach kosmetycznych, choć obecnie są także powszechnie sprzedawane.

Warto też pamiętać o kilku znanych prawdach: zatoki nie lubią drastycznych zmian temperatury, powinniśmy więc chronić je przed przewianiem czy zaziębieniem. Podczas choroby zatok należy dużo pić i próbować jak najszybciej udrożnić zatkane drogi oddechowe, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby.

Równie ważne jak leczenie jest profilaktyka. Przede wszystkim zatokom nie sprzyja wdychanie wysuszonego powietrza, warto więc zadbać o prawidłową wilgotność i temperaturę w domu.
Ból zatok jest ci znany?
60%

tak, bardzo często mnie bolą i niewiele się poprawia mimo długiego leczenia

30%

tak, choć rzadko mnie dopada

5%

raczej nie

5%

nie, nigdy nie miałe(a)m problemu z zatokami

zakończona

łącznie głosów: 240