Zawiesili wiechę na powstającym bloku operacyjnym na Zaspie

27 listopada 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Wioleta Stolarska
Najnowszy artukuł na ten temat

Oddział Chirurgii Naczyniowej w Gdyni po remoncie

Budowa nowoczesnego bloku operacyjnego w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie jest już coraz bardziej zaawansowana. Na powstającym budynku właśnie zawieszono wiechę. Dzięki zmianom szpital na gdańskiej Zaspie będzie mógł zapewnić pacjentom opiekę w najwyższym standardzie.Przy Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie stanął trzykondygnacyjny budynek. Na budowie we wtorek zawieszono wiechę, co oznacza, że konstrukcja osiągnęła najwyższy punkt.

- Projekt idzie zgodnie z planem, zakończyliśmy główną część budynku, teraz przed nami elementy wykończenia zewnętrznego, czyli stan surowy zamknięty, i będziemy wyposażać wnętrze. W grudniu przyszłego roku planujemy przekazać budynek personelowi i pacjentom do użytkowania - mówi Dariusz Kostrzewa, prezes spółki Copernicus PL.
Jak dodaje, przede wszystkim znajdzie się tu nowoczesny, w pełni wyposażony blok operacyjny. Będzie tu osiem sal operacyjnych, w tym sala hybrydowa oraz sześciostanowiskowa sala wybudzeniowa.

Do nowej przybudówki szpitala przeniosą się też dwa oddziały: urologiczny - 29 łóżek - i urazowo-ortopedyczny, czyli 39 łóżek wraz salami zabiegowymi z wyposażeniem medycznym (w tym RTG z ramieniem C, tor wizyjny laparoskopowy). Zajmą one parter nowego skrzydła.

- Z nowym oddziałem radykalnie poprawią się warunki pobytu pacjentów, ale też pracy personelu. Wykonujemy około 1,8 tys. zabiegów rocznie, więc cieszymy się również z tego, że do dyspozycji będziemy mieli nowoczesny blok operacyjny - mówi Marek Bogdański, ordynator Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Szpitalu św. Wojciecha. - W nowych warunkach pojawią się nowe możliwości, będziemy mogli rozszerzyć gamę operacji i wykonywać więcej nowych zabiegów - dodaje.

Nowy sprzęt dla szpitalaNiemal 22 mln złotych przeznaczono również na wyposażenie i zakup urządzeń medycznych i niemedycznych bloku operacyjnego i sal wybudzeń, oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej, oddziału urologii - w tym m.in. kardiomonitory, łóżka, stoły operacyjne, aparaty do znieczulania, tor wizyjny laparoskopowy, lampy zabiegowe i operacyjne, aparaty USG, aparaty RTG ramię C, respiratory, pompy infuzyjne, defibrylatory, angiograf sufitowy, diatermie, cieplarki, aparat do krążenia pozaustrojowego, stoły operacyjne mobilne, materace grzewcze.

Ważną częścią inwestycji jest też przebudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego przy szpitalu oraz budowa nowych miejsc parkingowych - powstanie ich łącznie 75, wszystkie miejsca parkingowe służyć będą do obsługi pacjentów i będą bezpłatne.

Wolontariat i szkolenie lekarzyDodatkowo niemal 227 tys. złotych przeznaczono na szkolenia personelu medycznego i rozwój medycznego wolontariatu. Już dzisiaj szpital chwali się pokaźną liczbą wolontariuszy obsługujących m.in. infolinię onkologiczną. Dzięki dodatkowym środkom placówka zaplanuje kolejne działania związane z wolontariatem.

Czytaj też: W szpitalu na Zaspie budują nowoczesny blok operacyjny

Opiewająca na ponad 83 mln zł umowa na dofinansowanie budowy nowego bloku operacyjnego zostanie zrealizowana dzięki współpracy z Unią Europejską i samorządem wojewódzkim - właścicielem szpitala. Środki unijne na budowę nowego skrzydła szpitala wynoszą ok. 47 mln zł. Kolejne 31 mln zł pochodzi z budżetu województwa, a blisko 5 mln zł to wkład własny spółki Copernicus.
Jak oceniasz zmiany w opiece medycznej na terenie Trójmiasta w ostatnich latach?
25%

pozytywnie, wiele się zmieniło na lepsze, powstają nowe placówki, wiele oddziałów jest remontowanych, jest nowoczeny sprzęt i specjaliści

54%

raczej dobrze, szpitale są coraz bardziej nowoczesne, ale to nic nie daje, kiedy system opieki nie jest dobrze przygotowany

21%

źle, tyle mówi się o remontach i nowych inwestycjach, ale nie widać efektów

zakończona

łącznie głosów: 295