• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zbadaj się bezpłatnie

11 kwietnia 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Rak szyjki macicy jest drugim, po raku piersi, nowotworem na który najczęściej zapadają kobiety w Polsce.

Rozwój choroby jest stopniowy. Pierwszemu etapowi z reguły nie towarzyszą żadne dolegliwości. Dlatego nie można zgłaszać się do lekarza dopiero, gdy coś dolega. Ból niejednokrotnie sygnalizuje, że stan jest bardzo zaawansowany, a więc szanse na wyleczenie są znacznie mniejsze.

Czynnikami ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy są:
- wczesne rozpoczynanie życia seksualnego
- częsta zmiana partnerów seksualnych
- zakażenie wirusem opryszczki
- osłabienie układu odpornościowego (po przeszczepach, w przebiegu AIDS)

Dzwonkiem alarmowym powinny być m. in. nieregularne krwawienia czy niewielkie upławy. W takich sytuacjach natychmiast powinniśmy odwiedzić lekarza. Lekarz wykonuje wówczas badanie cytologiczne i decyduje, jakie powinien być kolejny etap leczenia.

Mależy pamiętać, że im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym jest większa szansa skutecznego jej wyleczenia. W początkowym stadium możliwość wyleczenia wynosi 100%.
Profilaktyka, to przede wszystkim regularne badania ginekologiczne i cytologiczne. Aby zapobiec całkowicie nowotworowi, należy robić badania raz w roku. Niektóre badania mówią, że okres trzech lat między badaniami to czas, w którym nie powinna rozwinąć się choroba inwazyjna. Każda z teorii podkreśla jednak, że najważniejsze są regularnie wykonywane badania.

W trójmiejskich prywatnych przychodniach i klinikach coraz częściej w ramach profilaktyki badania są wykonywane bezpłatnie. Wystarczy zadzwonić i się zarejestrować. To nie dużo, zwazywszy na fakt, ze można w ten sposób wyeliminować ryzyko choroby, grożącej śmiercią.

- Cieszę się, że takie badania są dostępne - mówi 34-letnia Beata z Sopotu. - Do niedawna wolałam nie iść do lekarza, żeby nie dowiedzieć się czy przypadkiem nie jestem na coś chora. Odkąd jednak mam śliczną córeczkę zmieniłam swój sposób myślenia. Tym bardziej, że w mojej rodzinie były przypadki zachorowania na raka i boję się, że i mnie może dopaść choroba.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia Ginekologiczno-Położniacza Birk-Med ul. Gałczynisiego 6 Gdańsk-Brzeźno, wykonuje bezpłatnie badanie cytologiczne dla kobiet które ukończyły 30 rok życia a nie ukończyły jeszcze 60 roku życia.
Rejestracja telefoniczna pod numerem telefonu (0-58)522-12-93, w poniedziałki i czwartki od godz. 13.00-17.00, oraz we wtorki i środy w godz. 8.00- 12.00. Zapraszamy również na stronę www.birkmed.republika.pl

Opinie (3) 1 zablokowana

  • dlaczego tak mało jest takich akcji
    np miasto Gdańsk robi taką akcję to tylko dla mieszkańców Gdańska ja nie mieszkam w Gdańsku tylko obok tego miasta ale pracuję w Gdańsku i więcej czasu spędzam w tym mieście
    dlaczego nigdy nie mogę skorzystać z takiej akcji, dlaczego
    dzieli się ludzi tak nie powinno być

    • 0 0

  • Zawsze dzieli się ludzi... zwłaszcza w socjalizmie.

    Badania prawdopodobnie są finansowane z podatków, które zostały nałożone na mieszkańców Gdańska. Wolałbym mniejsze podatki i opłacanie sobie badań samodzielnie, ale do tego trzeba UPR, a nie PO czy PiS

    • 0 0

  • .

    BEZPŁATNIE RAZ NA TRZY LATA :-)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Światowy Dzień Zdrowia

wykład

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

konsultacje

Najczęściej czytane