Zbadaj swoje jądra w UCK. Darmowe badania do końca grudnia

19 listopada 2021, 14:30
Piotr Kallalas
W przypadku gdy pojawią się wątpliwości, pacjenci będą kierowani na badanie USG. Więcej zdjęć (1)

W przypadku gdy pojawią się wątpliwości, pacjenci będą kierowani na badanie USG.

fot. UCK

W przypadku gdy pojawią się wątpliwości, pacjenci będą kierowani na badanie USG.

fot. UCK

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że rak jąder to najczęstszy nowotwór występujący u młodych mężczyzn. W ramach kampanii Movember do końca grudnia w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku wszyscy chętni mężczyźni w wieku od 18 do 40 lat mogą skorzystać z darmowych badań przesiewowych.Lekarze uznają nowotwory jąder za jedne z bardziej zdradliwych. Wszystko za sprawą dynamiki rozwoju zmian, która nie za bardzo zostawia możliwość na zwlekanie z udaniem się do specjalisty. Nowotwór jądra bardzo szybko daje przerzuty - najczęściej do węzłów chłonnych zaotrzewnowych, a wtedy rokowania gwałtownie spadają. Tymczasem małe zmiany cechuje bardzo wysoki procent wyleczalności - najważniejsza pozostaje więc profilaktyka, czyli samobadanie.

- Samobadanie powinniśmy przeprowadzać co miesiąc, najlepiej po ciepłej kąpieli. To, co może zaniepokoić pacjenta, to przede wszystkim asymetria jąder, występowanie zgrubień, zmiany zewnętrzne - zaczerwienienie, silne dolegliwości bólowe lub jakiekolwiek dolegliwości bólowe - mówi lek. Michał Gąsiorowski, pracujący w Zakładzie Radiologii UCK. - Oczywiście nie wszystkie zmiany oznaczają chorobę nowotworową - istnieje szereg innych schorzeń, takich jak żylaki powrózka nasiennego, torbiele czy wodniaki - wszystko to musi zostać jednak zbadane.
Czytaj też: "Żart z jajem", który może uratować czyjeś życie. Listopad miesiącem profilaktyki raka jądra

"Chcemy przełamać element intymności i wstydu"W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku ruszyła akcja profilaktyki, która wpisuje się w kampanię Movember - akcję miesiąca profilaktyki nowotworów i chorób męskiego układu rozrodczego. Z tej okazji do końca grudnia studenci 5. i 6. roku kierunku lekarskiego GUMed przeprowadzają badania palpacyjne jąder.

- Chcemy z jednej strony zbadać jak największą liczbę pacjentów, a z drugiej strony nauczyć samobadania. Chcemy zwiększyć świadomość, bowiem są to najczęstsze nowotwory, które dotykają populację młodych mężczyzn - mówi lek. Michał Gąsiorowski, inicjator akcji. - Chcemy przełamać element intymności i wstydu, który niestety cały czas towarzyszy tego typu badaniom.
Schemat jest bardzo prosty - wystarczy umówić się na wizytę i stawić się na badanie palpacyjne trwające 20 minut. W razie wątpliwości, które pojawią się podczas konsultacji, od razu zostaniemy przekierowani na badanie USG. Jeżeli nie zostaną wykryte nieprawidłowości - wyjdziemy z pewnością, że jesteśmy zdrowi, i wiedzą dotyczącą samobadania. Natomiast jeśli lekarze wykryją u pacjentów zmiany patologiczne - chorzy będą kierowani na dalszą diagnostykę i leczenie, a to zdecydowanie zwiększa szanse na przeżycie.

Dbaj o jądra także po czterdziestceBadania będą realizowane do końca grudnia od poniedziałku do środy od godz. 13 do 16. Zapisy na konkretny dzień i godzinę są prowadzone przez infolinię szpitala - wystarczy zadzwonić pod numer (58) 727 05 05 i wybrać numer wew. 2.

Po 40. roku życia ryzyko zachorowania na raka jąder znacznie spada. Dlatego pacjenci, którzy nie mieszczą się w przedziale wiekowym, u których pojawiły się jednak pewne wątpliwości, powinni zgłosić się do urologa.
Czy bierzesz udział w badaniach przesiewowych?
14%

tak, regularnie

17%

tak, ale sporadycznie

52%

nie, ale myślę, żeby zacząć

17%

nie, nie interesuje mnie profilaktyka

zakończona

łącznie głosów: 593

Opinie wybrane


wszystkie opinie (113)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.