Zdrowe nawyki. Jak przekonać się do picia wody?

25 czerwca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Joanna Puchala

W zależności od wieku i płci organizm człowieka zawiera od 50 do 70 proc. wody. Wykonując funkcje życiowe oraz podstawowe czynności, codziennie ją tracimy. Dlatego tak ważne jest regularne dostarczanie jej naszemu organizmowi. Jak uzupełniać niedobory wody, jeśli najzwyczajniej w świecie przestała nam smakować?Średnio powinniśmy wypijać około 1,5-2 l płynów dziennie. Na zapotrzebowanie na wodę ma jednak wpływ wiele czynników. Wiek, płeć, masa ciała, aktywność fizyczna, temperatura otoczenia, wilgotność powietrza czy stan chorobowy determinują nasze dobowe zapotrzebowanie.

- Warto sobie uświadomić, że 10 proc. ubytku wody z organizmu powoduje całkowitą niezdolność do wykonywania jakiegokolwiek wysiłku, a ok. 20 proc. utraty wody powoduje śmierć. Uczucie pragnienia tak naprawdę jest już oznaką lekkiego odwodnienia organizmu, dlatego nie powinniśmy w ogóle do takiego stanu doprowadzać swojego organizmu - mówi dietetyk Dominika Dietrich z Akademii Skutecznej Diety.

Czytaj też: Jak radzić sobie z upałami?Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości wody ma znaczący wpływ na nasze zdrowie.

- Woda wspomaga trawienie i pobudza metabolizm, poprawia pracę wątroby i redukuje ilość substancji toksycznych w organizmie. Pozytywnie wpływa na funkcjonowanie nerek, zmniejsza infekcje dróg moczowych oraz kamicy nerkowej. Pomaga w dostarczaniu składników odżywczych do wszystkich narządów. Woda poprawia wydolność organizmu w czasie ćwiczeń i wspomaga prawidłową pracę stawów. Krew składa się ze sporej ilości wody, podobnie limfa. Bez wody trawienie oraz regulacja temperatury ciała nie przebiegają prawidłowo. Nasze mięśnie również potrzebują wody do poprawnej regeneracji. Nasza skóra bez prawidłowego nawilżenia od wewnątrz staje się sucha, zmarszczki są widoczniejsze. Zaleca się picie wody w małych ilościach przez cały dzień, rozpoczynając od szklanki wody dzień. Często też pragnienie mylone jest z głodem. Wydaje nam się, że jesteśmy głodni, podczas gdy tak naprawdę jesteśmy lekko odwodnieni i potrzebujemy uzupełnić płyny - mówi dietetyk Wiktoria Kreft ze Sports-Med.
Dzięki odpowiedniej zawartości wody w organizmie nasze ciało jest jędrne, a skóra nabiera aksamitnego wyglądu. Woda ogrywa również kluczową rolę podczas reakcji zachodzących w naszym organizmie, dlatego dbając o właściwy poziom nawodnienia mamy więcej energii i lepiej funkcjonujemy.

- Najważniejszą rolą wody jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała, a także usuwanie toksyn z organizmu. Ludzki organizm nie jest w stanie magazynować wody, a niestety traci ją na różne sposoby. Jest to związane z utratami fizjologicznymi takimi jak: pocenie, oddawanie moczu, oddychanie. Tracimy wodę także w czasie wysiłku, wysokiej temperatury otoczenia. Na każde 30 kg masy ciała powinno się wypijać 1 litr wody. Warto sobie przeliczyć, ile powinniśmy tej wody wypijać. Kobiety w ciąży czy karmiące piersią powinny wypijać jeszcze więcej wody - dodaje Dominika Dietrich.
Wbrew pozorom picie wody wcale nie musi być nudne. Wystarczy drobne urozmaicenie nawyków, by zachęcić się do picia wody. Możemy kupić butelkę o ciekawej formie lub po prostu nadać inny smak wodzie.

Propozycje urozmaicenia smaku wody według dietetyk Dominiki Dietrich:- woda z sokiem z cytryny i listkami mięty
- woda z sokiem z ogórka i cytryny - świetny sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn. Należy przygotować sok z ogórka zielonego, dodać sok z ½ cytryny, całość dolać do 1,5 litra wody.
- woda z owocami - bardzo fajny pomysł, aby zachęcić do picia wody dzieci. Wystarczy pokroić ulubiony owoc i dolać wodę. Świetnie sprawdzą się truskawki, pomarańcze lub kiwi
- stosowanie wody gazowanej - osoby zdrowe mogą pić wodę gazowaną, to nieprawda, że woda gazowana jest bardzo niezdrowa. Woda gazowana z cytryną jest świetną alternatywą dla słodkich, gazowanych napojów. Wody gazowanej nie zaleca się dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym piersią oraz osobom z problemami gastrycznymi czy chorującym na POCHP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc

Woda na zdrowieWarto też pamiętać, że woda ma dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Picie wody zapobiega i koi zgagę, która jest oznaką niedoboru wody w górnej części jelitowo-żołądkowej, a tym samym jednym z bardziej kłopotliwych objawów pragnienia. Woda zapobiega również artretyzmowi - bóle reumatyczne oraz bóle stawów są sygnałem, że w danych miejscach brakuje odpowiednich ilości wody. Odpowiednia ilość wypitego płynu zapobiega też migrenom. Woda pomaga również przy astmie, obniża poziom cholesterolu czy chroni przed cukrzycą starczą.
Czy pijesz wystarczającą ilość wody?
28%

tak, dbam o właściwe nawodnienie

36%

tak, staram się pić wodę, ale chyba nie zawsze mi to wychodzi

25%

nie wiem, piję tylko wtedy, gdy czuję pragnienie

6%

nie, wolę niezdrowe zamienniki

5%

nie wiem, nie przywiązują do tego uwagi

zakończona

łącznie głosów: 359