• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zielony jęczmień. Dlaczego warto po niego sięgać?

Joanna Puchala
16 czerwca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 

Młody, zielony jęczmień stał się ostatnio bardzo popularny ze względu na właściwości odchudzające. Jednak oprócz wsparcia w dbaniu o sylwetkę, posiada wiele innych zalet. Sprawdźmy więc, dlaczego warto go stosować?





Czy stosowałeś kiedyś zielony jęczmień?

- Młody jęczmień zielony jest rośliną, o której w ostatnim czasie jest dość głośno. Roślina ta jednak była znana już tysiące lat temu. Zawiera spore pokłady chlorofilu, który jest niewątpliwie zbawienną zielenią. Chlorofil ma największe znaczenie dla zdrowia ludzi, jest najważniejszą substancją przemiany materii - mówi dietetyk Dominika Dietrich z Akademii Skutecznej Diety.

Zielony jęczmień w walce o szczupłą sylwetkę



Zielony jęczmień zawiera również błonnik.

- Rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego zawarte w młodym jęczmieniu zwiększają uczucie sytości i opóźniają opróżnianie żołądka. Natomiast błonnik nierozpuszczalny pobudza perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom, które często pojawiają się u osób w trakcie odchudzania - stwierdza Wiktoria Kreft, dietetyk kliniczny z Poradni dietetycznej Sports-Med.
Nic więc dziwnego, że jest stosowany przede wszystkim w celu poprawienia przemiany materii i wspomagania procesu spalania tkanki tłuszczowej.

- Kiedy regularnie piję zielony jęczmień, mam wrażenie, że łatwiej mi utrzymać prawidłową wagę. Zazwyczaj pomimo właściwej diety trudno mi było schudnąć - mówi Kasia, nasza czytelniczka z Gdyni.
Młody jęczmień zawiera enzymy, które wspomagają trawienie, przez co ułatwia redukcję zbędnych kilogramów. Zapewnia uczucie sytości i wspiera procesy przemiany materii. Wspomaga proces spalania tkanki tłuszczowej, ale nie zastępuje aktywności fizycznej czy zbilansowanej diety.

- Często przypisuje się tej roślinie właściwości mające sprzyjać odchudzaniu. Na pewno pomaga w oczyszczaniu organizmu, ale nie ma co się oszukiwać, że samo przyjmowanie preparatów z zielonego jęczmienia spowoduje redukcję masy ciała. Niestety często ludzie zastępują jeden lub więcej posiłków w ciągu dnia właśnie młodym jęczmieniem, co jest ogromnym błędem, ponieważ tego typu produkt nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zielony jęczmień można przyjmować w formie płynu, do 250 ml wody dodaje się jedną lub dwie łyżeczki sproszkowanego jęczmienia - dodaje Dominika Dietrich.

Zielony jęczmień - właściwości - bogactwo witamin, minerałów i aminokwasów



Ten zielony specyfik jest bogatym źródłem błonnika i aminokwasów. Zawiera witaminę A, C, E i K oraz witaminy z grupy B. Wśród wartości odżywczych znajdują się także minerały: cynk, selen, fosfor, potas, wapń, brom, chrom, miedź, jod, żelazo, magnez, sód i siarka.

- Badania naukowe przeprowadzone nad analizą składu młodego jęczmienia wskazują na fakt, że jest doskonałym źródłem witamin oraz składników mineralnych. Sam jęczmień jest źródłem witamin z grupy B, antyoksydantów w tym witamin C oraz E, glikozylisowiteksyny - o działaniu przeciwzmarszczkowym, a także beta-karotenu, żelaza, wapnia, magnezu, cynku. Oprócz tego zielone łodygi jęczmienia zawierają chlorofil. Roślina ta jest określana często "zieloną krwią" lub "zielonym mlekiem", gdyż jest kumulacją prozdrowotnych związków - mówi Wiktoria Kreft.
Co ważne, dzięki zawartości witamin, minerałów i aminokwasów, dodaje energii, reguluje procesy, które zachodzą w organizmie i wzmacnia odporność.

- Od kiedy zaczęłam pić zielony jęczmień mam znacznie więcej energii. Czasami po skończonym, intensywnym treningu mam jeszcze ochotę pobiegać. Nigdy wcześniej tak nie miałam - opowiada Ania, nasza czytelniczka z Sopotu.
Na tym jednak nie kończą się zalety zielonego jęczmienia. Wykazuje on właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu ma działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe. Ułatwia leczenie trądziku i przyspiesza gojenie ran i zmian skórnych. Wspomaga leczenie chorób układu krwionośnego i naczyniowego. Łagodzi bóle żołądka i stawów, a także zmniejsza stany zapalne. Dodatkowo wysoka zawartość chlorofilu pomaga w odkwaszeniu organizmu, ułatwiając zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.

- Wzmacnia wątrobę, uczestniczy w odtruwaniu organizmu. Współuczestniczy w tworzeniu czerwonych krwinek i hamuje działanie substancji wywołujących raka - podkreśla Dominika Dietrich.
Ma również działanie przeciwdepresyjne ze względu na podnoszenie poziomu serotoniny w mózgu. Reguluje również poziom cukru we krwi, a tym samym zapobiega cukrzycy.

- Wykorzystanie zielonego jęczmienia w kuchni to przede wszystkim dodatek sproszkowanych preparatów do przygotowania koktajli czy smoothie. Zielonego jęczmienie nie dodaje się do sałatek w formie surowej czy posiłków na ciepło, ponieważ wysoka temperatura powoduje straty witamin oraz inaktywuje enzymy zawarte w zielonym jęczmieniu - dodaje Wiktoria Kreft.

Zielony jęczmień z ekologicznych upraw



Młodą roślinę trawy jęczmiennej przetwarza się poprzez suszenie w maksymalnej temperaturze 31 stopni Celsjusza. Dzięki temu młody jęczmień ma zachowywać świeżość i wartości odżywcze. Istotną kwestią jest również miejsce uprawy, bogate w substancje odżywcze.

Młody jęczmień jest dostępny w dwóch postaciach: w proszku i tabletkach. Ten w proszku możemy pić z wodą, sokiem lub owocowo-warzywnymi koktajlami.

- Decydując się na zakup zielonego jęczmienia warto zwrócić uwagę by jęczmień, który został wykorzystany do przygotowania preparatu pochodził z ekologicznych upraw. Unikniemy w ten sposób skażenia metalami ciężkimi czy nawozami które nie są obojętne dla naszego zdrowia. Bezpieczeństwo zapewni stosowna informacja na etykiecie - podkreśla Wiktoria Kreft.
Zielony jęczmień można stosować oddzielnie lub łączyć go z przyjmowaniem chlorelli.
Tabletki chlorelli to komórki roślinne, które dostarczają organizmowi człowieka witaminy, minerały, aminokwasy i przeciwutleniacze. Są ciekawą formą odżywienia przemęczonego organizmu.

Przepisy na posiłki według dietetyk Wiktorii Kreft z wykorzystaniem zielonego jęczmienia, które świetnie sprawdzą się jako drugie śniadanie



Zielone szaleństwo

Składniki:
- 1 banan,
- 2 garści szpinaku,
- 1 pomarańcza bez skóry,
- 2 listki mięty,
- szklanka wody mineralnej,
- 2 łyżeczki sproszkowanego soku z jęczmienia.
 
Sposób przygotowania
Wszystkie składniki zmiksować

 
Smoothie z mango

Składniki:
- 300 ml wody kokosowej,
- 80 g mango bez skóry i pestki,
- 1 banan,
- 2 łyżeczki suszonego młodego jęczmienia.
 
Sposób przygotowania
Wszystkie składniki zmiksować na gładką masę.

Opinie (23) 1 zablokowana

  • Zwróćcie uwagę, że badania naukowe analizują skład i stwierdzają, że "jest doskonałym źródłem witamin oraz składników mineralnych" a nie mówią nic o tym, że jest preparatem na odchudzanie.... tak więc ten... jak wam smakuje - to super, ale bez badań, to stwierdzenie tej czy tamtej pani z miasta a czy b, że jej łatwiej po tym spadają boczki, to wiece co jest warte...

    A smoothie na pewno miodek!

    • 7 1

  • Dieta

    Najważniejsza rzecz w odchudzaniu.

    Jeść a nie żreć.....

    • 18 1

  • jak w twojej rodzinie umierają na raka to ty też umrzesz. (1)

    Jęczmień nie pomoże :).

    • 15 5

    • Zgadzam się co do zasady

      Jak masz głupiego ojca i głupią rodzinę, to sam jesteś głupi. Potwierdzone powyższym wpisem

      • 7 7

  • Zielony jęczmień to taka sama moda jak fidgetspinner

    Już po nich. Zaraz pojawi się coś nowego o cudownych właściwościach.

    • 18 2

  • Zielony jęczmień na odchudzanie hahaha to bzdura tak można napisać o wszystkim. (1)

    Młody jęczmień głośno to było o nim rok temu.Teraz mode na niego zastąpiła już inna bajka dla naiwnych grubasów.
    "mam znacznie więcej energii."hahahha Najwyraźniej intensywnego treningu nigdy nie miała.
    Bzdur jakie nawymyślali by sprzedawać drogo ten proszek jest całe mnóstwo.Można o nim przeczytać ze to jest panaceum na wszystko praktycznie.A naiwniaki tak jak ci tutaj potrafią sobie nawet wmówić ,że to jest skuteczne i sami w to uwierzyć.
    Niestety ,ale niema badan które potwierdzają jakikolwiek wpływ zdrowotny tego na człowieka.
    Sam kupiłem to badziewie stosowałem 2 razy większą dawkę przez 4 miesiące.I poza pustką w portfelu nie zauważyłem nic więcej!! Zawsze bawię się w królika doświadczalnego. Ale znam takich frajerów co powiedzą bo to za krótko trzeba minimum rok :)I jeszcze trzeba dodać że smakuje jak zmielona trawa wiec nie każdemu to pasuje. A przekonywanie do tabletek które wychodzą 10 razy drożej i to juz zupełne placebo to naprawdę dietetyk nie powinien tego robić.

    • 16 4

    • Cudowne środki, suplementy, detoksy, odkwaszacze czekają!

      "właściwości odchudzające" - wszystko co działa jest nielegalne lub na receptę (np. leki anorektyczne)
      "Chlorofil ma największe znaczenie dla zdrowia ludzi" - haha, pewnie dlatego, że przemysł używa go jako barwnik :)
      "Błonnik bla ble" - błonnik to substancja antyodżywcza, w małych ilościach powoduje biegunki i zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych a w większych stany zapalne układu pokarmowego. Brak badań na jakikolwiek prozdrowotny wpływ błonnika.
      "zawiera enzymy, które wspomagają trawienie" - kolejna bzdura
      "pomaga w oczyszczaniu organizmu" - detoks sr...ks, następna modna bzdura
      "źródłem błonnika i aminokwasów"- no aminokwasów to ma całe mnóstwo, buahaha
      "podnoszenie poziomu serotoniny w mózgu"
      "Reguluje również poziom cukru we krwi"
      Dawno nie widziałem tylu dyrdymałów w jednym artykule.

      • 2 0

  • (1)

    Ok
    Dodam go do 0,7 wyborowej

    • 18 2

    • alokacja produktu?

      • 0 0

  • Dlaczego w przepisie smoothie (2)

    nie ma polskich owoców sezonowych np. truskawki lub czereśnie obecnie, później wiśnie, jabłka , gruszki, śliwki oraz polskiej wody źródlanej np. nałęczowianka albo cisowianka ? Przecież sprowadzane owoce są sypane różnym świństwem żeby przetrwały. I to ma być artykuł o zdrowym żywieniu ? Czy może o tym jak być snobem .

    • 16 2

    • Cisowianka Polska. (1)

      Nałęczowianka - Nestle.

      • 1 0

      • a jak ciężko znaleść cisowiankę w więkdzośći sklepów jej nie ma .

        • 0 0

  • smakosz (4)

    do wszystkich ,,madrali,, ktorzy na wszystkim sie znaja i wszystko wiedzą...nie chcesz nie pij jak taki drogi i nie dajacy efektu po co sie wymadrzrzac i komentowac b o wam nie pasuje to nie kupujcie wydac 27 zl za kilogram polskiego jeczmienia no toz to majatek idzicie do maka tam nawpi.....cie sie super zywnosci ktora napewno was odchudzi chyba z kasy.Smacznego i milego wieczoru.

    • 3 9

    • Ty to najlepiej idz skosic trawnik bedziesz miał z wrzucic do blendera ,najlepsza trawa podobnie jest na wybiegu dla psów :)

      Ale pewnie juz próbowałeś:)
      27 zł to masz zmieloną trawę te z ekologicznych upraw 3 razy tyle

      • 1 2

    • Jęczmień, owies, gryka, trawa, szcz*w

      Można by postawić w mieście kilka paśników dla spragnionych jęczmienia ! Kto wymyśla te wszystkie wynalazki pokarmowe? Może ta sama osoba, która uwielbia szcz*w i mirabelki na surowo?

      • 1 0

    • Maciuś, potrenuj pisanie, bo to jakiś bełkot jest.

      I wciąż te same argumenty: "idzicie" do maka. To już jest żałosne.

      • 1 0

    • dla wszyskich zmanipulowanych kitem

      jedzcie kupe, miliardy much nie mogą sie mylic

      • 3 0

  • czyżby sprzedaż spadła ?

    • 5 0

  • Mówi Kasia, czytelniczka z Gdyni, Ania - czytelniczka z Sopotu (1)

    A gdzie Halina - czytelniczka z Żyrardowa, Zdzisława - czytelniczka z Rudy Śląskiej?

    • 13 0

    • A ja jestem czytelniczka z lasu!

      • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Depresja poporodowa. Rozmowa z psycholożką Martą Zawadzką-Zboś

spotkanie, konsultacje

Najczęściej czytane