Źle się czujesz? Wizytę lekarską zamów do domu

27 marca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioleta Stolarska
Również w warunkach domowych można profesjonalnie leczyć czy pobierać materiał do badań laboratoryjnych. Więcej zdjęć (2)

Również w warunkach domowych można profesjonalnie leczyć czy pobierać materiał do badań laboratoryjnych.

fot. 123rf.com/ Viacheslav Iakobchuk

Również w warunkach domowych można profesjonalnie leczyć czy pobierać materiał do badań laboratoryjnych.

fot. 123rf.com/ Viacheslav Iakobchuk

Z powodu epidemii koronawirusa dostęp do opieki medycznej został ograniczony. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i lekarzom. Cały czas jednak męczy nas grypa i inne dolegliwości o większym lub mniejszym natężeniu. Co zrobić, kiedy potrzebna jest szybka i skuteczna pomoc lekarza? Telefoniczna porada nie zastąpi badania, a kiedy nie chcemy ryzykować wizytą w przychodni czy szpitalu, warto pomyśleć o lekarskiej wizycie domowej.Z powodu rosnącego ryzyka zakażenia koronawirusem Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do korzystania z porad telefonicznych. Lekarz może wystawić e-receptę (dostaniemy wtedy czterocyfrowy kod na telefon, który trzeba podać w aptece razem z numerem PESEL), e-zwolnienie, zlecenie elektroniczne na wyroby medyczne.

Jednak nie każdą konsultację można przeprowadzić przez telefon czy wideorozmowę, bo pacjent może potrzebować badania fizykalnego. Jeśli przypadek jest pilny, przychodnia ma obowiązek przyjąć pacjenta. Nie każdy jednak chce ryzykować. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być wizyta domowa.

Czytaj też: Ból zęba, potrzebna recepta. Gdzie w nagłym przypadku?

- Wezwijdoktora.pl ułatwia możliwość kontaktu pacjenta z lekarzem w całej Polsce już od niemal trzech lat. Realizuje wizyty domowe od godz. 7:30 do 21 siedem dni w tygodniu, 365 dni w roku. Również obecnie - w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego - pacjenci mają możliwość wezwania na wizytę domową lekarza rodzinnego, internisty, pediatry, laryngologa, ortopedy lub lekarza innej specjalizacji - mówi Piotr Podsiadło, twórca ogólnopolskiego serwisu lekarskich wizyt domowych wezwijdoktora.pl.
Jak przekonuje, również w warunkach domowych można profesjonalnie leczyć czy pobierać materiał do badań laboratoryjnych.

- Wyniki otrzymamy online już po trzech godzinach od wizyty. Szeroki jest też pakiet zabiegów fizykoterapeutycznych, specjaliści fizjoterapii posiadają przenośny sprzęt potrzebny do wykonywania zabiegów w domu pacjenta - dodaje.
W obecnej sytuacji związanej z zagrożeniem koronawirusem zachęca też do korzystania z teleporady.

- Zgodnie z wytycznymi Narodowego Funduszu Zdrowia stosujemy środki ostrożności, które należy zachować podczas wizyty domowej. Warunkiem wizyty jest pewność, że pacjent spełnia kryteria epidemiologiczne, w celu maksymalnego wykluczenia występowania koronawirusa. Ważnym jest, aby podczas wizyty domowej zadbać o bezpieczeństwo pacjenta, domowników oraz lekarza i aby zminimalizować możliwość rozprzestrzeniania się wirusa - zapewnia.
Aby zamówić wizytę i teleporadę, należy skontaktować się z infolinią pod nr telefonu 58 500 55 55 lub poprzez stronę internetową wezwijdoktora.pl.

Lekarskie wizyty domowe w Trójmieście


Nie każdą konsultację można przeprowadzić przez telefon czy wideorozmowę, bo pacjent może potrzebować badania fizykalnego. Więcej zdjęć (2)

Nie każdą konsultację można przeprowadzić przez telefon czy wideorozmowę, bo pacjent może potrzebować badania fizykalnego.

fot. 123rf.com/ Dinis Tolipov

Nie każdą konsultację można przeprowadzić przez telefon czy wideorozmowę, bo pacjent może potrzebować badania fizykalnego.

fot. 123rf.com/ Dinis Tolipov

Domowa wizyta dla dorosłych i dzieci- Nagłe przeziębienie bądź infekcja górnych dróg oddechowych - ból gardła, katar, bóle głowy, zatokowe - przy ujemnym wywiadzie COVID-19, kiedy objawy nie ustępują, a nawet narastają pomimo stosowania ogólnodostępnych leków bez recepty. Biegunka nieustępująca pomimo nawadniania, ale bez cech silnego odwodnienia. Nagły ból pleców lub brzucha bez objawów alarmujących, takich jak: bladość, spadek ciśnienia, przyspieszony rytm serca, nagła wysypka, która niepokoi pacjenta i wystąpiła pierwszy raz w życiu, czy każda nagła wątpliwość pacjenta dotycząca stanu zdrowia, która wymaga konsultacji na żywo z lekarzem - wylicza powody, dla których powinniśmy wezwać lekarza, dr n. med. Agnieszka Zakrzewska.
W sytuacji, kiedy osoba przewlekle chorująca czy taka, która nagle zachoruje, a jej stan nie będzie wymagać wizyty w szpitalnym oddziale ratunkowym, jednak potrzebne będzie badanie przez lekarza, warto postarać się o to, by lekarz przyjechał do pacjenta.

- Z takich wizyt mogą skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci, oczywiście do dzieci preferowany jest pediatra, ale doświadczony internista również pomoże - dodaje.
Do pacjentów przyjeżdża po południu albo w soboty, wcześniej przeprowadza odpowiedni wywiad przez telefon.

- Cena za wizytę domową jest do ustalenia indywidualnie, oczywiście w ramach zdrowego rozsądku, w zależności od odległości lekarz-pacjent oraz tego, do kogo się pojedzie. Na przykład - jeśli mam do czynienia z ubogą osobą, wstyd mi sugerować cenę, raczej podchodzę do wizyty "co łaska" - przekonuje.

Koronawirus w Trójmieście: wszystkie informacje


Procedur trzeba przestrzegać zawszeWizyt w przychodniach w aktualnej sytuacji odradza również Małgorzata Kowalska.

- Bywa trudno uzyskać wizytę domową w publicznych placówkach. Przyjeżdżam do pacjentów, ale obowiązują pewne obostrzenia. Po pierwsze najpierw przeprowadzam wywiad z pacjentem przez telefon. Jeśli objawy budzą podejrzenie koronawirusa, takiego pacjenta należy skierować do sanepidu. Jeśli dolegliwości wiążą się z zupełnie innymi schorzeniami, pacjent nie przebywa na kwarantannie, to możemy taką wizytę przyjąć. Czas oczekiwania zależy od dnia, ale standardowo jest to godzina do kilku godzin od rozmowy telefonicznej. W trakcie wizyty obowiązują te same procedury, o które należy dbać na co dzień. Dezynfekcja rąk, uważność i ostrożność podczas kontaktu z pacjentem - podkreśla.
W związku z obecną sytuacją sanitarno-epidemiologiczną wszyscy powinni ograniczyć do niezbędnego minimum kontakty z innymi osobami, dotyczy to również kontaktów ze służbą zdrowia.

- Rozwój technologii pozwala korzystać z porad telemedycznych, dlatego należy kontaktować się ze swoim lekarzem telefonicznie, poprzez komunikatory (np. Skype) oraz e-mailem. Niektórzy lekarze i sieci przychodni medycznych mają również programy komputerowe do prowadzenia dokumentacji lekarskiej, które umożliwiają kontakt z pacjentami poprzez specjalistyczne aplikacje na smartfony - przekonuje Hubert Białasiewicz.
Jak dodaje, w obecnym czasie osoby starsze i z osłabioną odpornością (np. przyjmujące leki immunosupresyjne - po przeszczepach) oraz cierpiące na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego i płuc (np. choroba wieńcowa, astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc) są szczególnie narażone na wystąpienie ciężkiej postaci choroby COVID-19.

- Jednocześnie osoby te są przewlekle chore i często wymagają konsultacji lekarskiej związanej zwykle z zaostrzeniami choroby podstawowej. Najlepiej w takiej sytuacji zwrócić się do lekarza, który zna chorego od dawna, który po zebraniu dokładnego wywiadu od chorego lub jego bliskich może podjąć decyzję o konieczności wizyty domowej - wyjaśnia.
Koronawirus: jak się zachować, jeśli podejrzewamy zakażenie?

 • z podejrzeniem koronawirusa nigdy nie powinniśmy zgłaszać się do lekarza rodzinnego ani na szpitalne oddziały ratunkowe
 • w przypadku wątpliwości zadzwonić na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590 lub telefonicznie skontaktować się z właściwą ze względu na miejsce zamieszkania/obecnego pobytu powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną

Stacje sanitarno-epidemiologiczne w Trójmieście:

Wojewódzka SSE w Gdańsku ul. Dębinki 4, tel. 605602195

Powiatowa SSE Gdańsk ul. Wałowa 27, tel. 698941776

Powiatowa SSE Gdynia ul. Starowiejska 50, tel. 605462480

Powiatowa SSE Sopot ul. Kościuszki 23, tel. 663399599

Graniczna SSE w Gdyni ul. Kontenerowa 69, tel. 608358721
Korzystałe(a)ś z telefonicznej porady lekarskiej lub wizyty domowej?
37%

tak, to bardzo pomocne

13%

tak, ale tylko wtedy, kiedy potrzebowałe(a)m recepty

34%

nie, ale jeśli będę potrzebował(a) pomocy, skorzystam

16%

nie, wolę wizytę u lekarza, to pewniejsza pomoc

zakończona

łącznie głosów: 283

Opinie (44) 2 zablokowane

 • A nie tak dawno plakali zeby do nich nie przychodzić a teraz (8)

  sami przyjdą byle przychodów nie stracić. Co za hipokryzja.

  • 9 24

  • Za 180 zl przychodza (3)

   • 9 2

   • Masz rację. Pazerniaki. Pan od pralki przyjdzie przecież za 150 zł.

    • 13 0

   • (1)

    Temat mamy już ogarnięty.
    Siostra dla chorego syna zamówiła pediatrę, skasował 250 zł.
    ponieważ choroba nie ustała, po 4 dniach wezwali innego, co za 100 zł rozpoznał temat, dobrał leki tak, ze dzieciak

    Temat mamy już ogarnięty.
    Siostra dla chorego syna zamówiła pediatrę, skasował 250 zł.
    ponieważ choroba nie ustała, po 4 dniach wezwali innego, co za 100 zł rozpoznał temat, dobrał leki tak, ze dzieciak zdrowy.

    Także rozpiętość jest dość spora...

    Na szczęście może sobie pozwolić na taki wydatek, ale nie każdy ma taką możliwość :/

    • 2 0

    • skoro siostra woli korzystać z prywatnej opieki i płacić to niech się teraz nie użala gdyby lekarz z przychodni z kontraktem z nfz podczas rozmowy tel. stwierdził że potrzebna jest wizyta domowa to by przyjechał za darmo

     • 1 3

  • kto niby chce do pacjentow jezdzic? Ta Zakrzewska jak chce niech sama jezdzi

   • 6 4

  • to jest ze strony tej Zakrzewskiej nieodpowiedzialne

   i glupie po prostu.Jak ona smie proponowac wizyty domowe,skoro sama jest osoba podwyzszonego ryzyka! Chce rozsiewac te infekcje wsrod chorych ludzi?? Co za glupota!

   • 6 1

  • Są tacy co przyjdą, a są tacy co się boją. Ci co się nie boją, nie chcą stracić dochodów. Rzeczywiście hipokryzja, bo przecież "służba zdrowia" to samo w sobie znaczy, że robią za darmo. Sprawdzimy Twój wpis, jak Cię wezwą do pomocy w szpitalach- pogadasz o tym w cztery oczy z lekarzami

   • 4 0

  • poz ma płacone od pacjenta czy korzysta czy tez nie z porady tak więc nie pie.... głupot w po rozmowie telefonicznej lekarza z pacjentem jeżeli jest taka potrzeba odbywa się wizyta domowa zresztą tak było i przed pandemią

   • 0 1

 • Ta, jasne. (2)

  WIzyta domowa zamówiona w NCM (nieważne, że na NFZ) - internista 150zł. Już zamawiam dziesięć wizyt.

  • 23 3

  • 150 zł, tyle bierze "złota rączka" za wizytę w domu (1)

   A nie jedzie do osoby podejrzanej o Covid

   • 17 4

   • "złota rączka" nie wie do kogo idzie a dziś każdy jest zagrożony chorobą
    a jednak mimo iż "złota rączka" nie składała przysięgi Hipokratesa to jedzie pomagać
    a może to była przysięga Hipokryta?

    • 0 0

 • promocja nie na czasie

  może to jest jakas alternatywa, ale obecnie przy pandemii za chwilę lekarz będzie chory.
  I będzie zarażał innych

  • 15 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.