Zmarszczki mimiczne. Polubić je czy z nimi walczyć?

13 maja 2021, 8:00
Monika Bielkiewicz
Zmarszczki mimiczne powstają pod wpływem nieustannego ruchu mięśni naszej twarzy - to ślady po naszych emocjach: złości, zdziwieniu, gniewie, radości. Więcej zdjęć (45)

Zmarszczki mimiczne powstają pod wpływem nieustannego ruchu mięśni naszej twarzy - to ślady po naszych emocjach: złości, zdziwieniu, gniewie, radości.

fot. domenicogelermo/123rf

Zmarszczki mimiczne powstają pod wpływem nieustannego ruchu mięśni naszej twarzy - to ślady po naszych emocjach: złości, zdziwieniu, gniewie, radości.

fot. domenicogelermo/123rf

Pojawiają się na naszej twarzy, ponieważ żyjemy i odczuwamy. Zmarszczki mimiczne są jak mapa naszych emocji - zostawiają na twarzy ślady złości, smutku i radości. Nie można ich uniknąć, ale można też się z nimi pożegnać lub zmniejszyć ich widoczność.Na początek zła wiadomość - nie mamy wpływu na powstawanie zmarszczek mimicznych. Powstają na skutek nieustannej pracy mięśni naszej twarzy, a te mają naprawdę ręce pełne roboty - każdego dnia. Każdy nasz uśmiech, zmrużenie oczu, zmarszczenie brwi czy zrobienie "dzióbka" do selfie pozostawiają trwały ślad na naszej twarzy. Skóra cały czas pracuje - kurczy się, rozkurcza, w efekcie tej ciągłej pracy pod kątem prostym do linii naprężenia mięśnia tworzy się zmarszczka.

- Skąd nazwa "mimiczne"? Mimiczne, bo ich geneza związana jest z ekspresją twarzy - to powtarzanie ruchów, często nieświadome, powoduje stopniowe osłabianie struktur skóry - wyjaśnia lekarz medycyny estetycznej Marcin Nowak. - Emocje, które generują najczęstsze typy zmarszczek, to gniew - lwia zmarszczka lub inaczej zmarszczka marsowa; zdziwienie - zmarszczki poprzeczne czoła i śmiech/radość - kurze łapki. Mamy jeszcze sympatycznie nazywane króliczkami zmarszczki na nosie - dodaje ekspert.
Czytaj też: Skuteczna walka ze zmarszczkami

Emocje, które generują najczęstsze typy zmarszczek, to: gniew (lwia zmarszczka lub zmarszczka marsowa), zdziwienie (zmarszczki poprzeczne czoła) i śmiech/radość - kurze łapki. Więcej zdjęć (45)

Emocje, które generują najczęstsze typy zmarszczek, to: gniew (lwia zmarszczka lub zmarszczka marsowa), zdziwienie (zmarszczki poprzeczne czoła) i śmiech/radość - kurze łapki.

fot. fizkes/123rf

Emocje, które generują najczęstsze typy zmarszczek, to: gniew (lwia zmarszczka lub zmarszczka marsowa), zdziwienie (zmarszczki poprzeczne czoła) i śmiech/radość - kurze łapki.

fot. fizkes/123rf

Jak powstają zmarszczki mimiczne- Zmarszczki mimiczne powstają na skutek skurczów mięśni mimicznych - wyjaśnia Agnieszka Kujawa, top expert Yasumi College, trener. - Tzw. lwia zmarszczka (pionowa, pomiędzy brwiami) to efekt częstego marszczenia brwi, a konkretniej skurczu mięśnia marszczyciela brwi. Z kolei kurze łapki to efekt pracy mięśni okrężnych oka. Poziome linie na czole to z kolei praca brzuśca czołowego mięśnia potyliczno-czołowego - dodaje ekspertka.
Dodatkowo zmarszczki mimiczne pojawiają się również tuż nad łukiem kupidyna, a także w okolicach ust (to bruzdy nosowo-wargowe). Z kolei tzw. "zmarszczki palacza" to te, które pojawiają się wokół ust, nad górną wargą. Na utrwalone zmarszczki mimiczne mówimy statyczne - trudno je ukryć, ponieważ nie znikają nawet wtedy, gdy rozciągamy skórę.

Każdego dnia mięśnie naszej twarzy kurczą się ok. 15 tysięcy razy
Czy mamy wpływ na ich powstawanie? I tak, i nie. Za powstawanie zmarszczek mimicznych odpowiadają np. czynniki, na które mamy realny wpływ - to te wynikające z naszego stylu życia - fakt, czy się opalamy, jak się odżywiamy, czy palimy papierosy, nadużywamy alkoholu oraz sposób, w jaki codziennie dbamy o skórę. Z drugiej strony to upływ czasu i uwarunkowania genetyczne mają tu decydujący głos.

Wiadomo, że z czasem skóra traci zdolność odbudowy, wiązania wody i utrzymywania jej w naskórku, a także kolagen i elastynę czy wspomagające nawilżenie związki, jak kwas hialuronowy. W efekcie staje się wysuszona, mniej elastyczna, a naskórek coraz cieńszy i podatny na zmarszczki.

Jak zapobiegać zmarszczkom mimicznym?Powstają - to pewne, ale jesteśmy w stanie wpłynąć na ich widoczność i głębokość. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry, zdrowemu trybowi życia, a nawet ćwiczeniom mięśni twarzy istniejące zmarszczki mimiczne mogą być płytsze i mniej widoczne. Odpowiednie zabiegi medycyny estetycznej mogą natomiast sprawić, że ponownie się nie pojawią - przynajmniej przez jakiś czas.

- Utrzymanie prawidłowej kondycji i struktury skóry dzięki właściwej pielęgnacji, mając na uwadze delikatne obszary skóry twarzy, które narażone są w znacznym stopniu na powstawanie zmarszczek, pozwala zdecydowanie opóźnić proces ich powstawania - zauważa Claudia Musiał, kosmetolog i trycholog z Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku. - Jednak powstanie zmarszczek mimicznych, przy zachowaniu naturalnej ekspresji twarzy, jest nieuniknione - mówi ekspertka.
W codziennej pielęgnacji bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków przeciwzmarszczkowych, nawilżających i np. niwelujących działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych na skórę. Więcej zdjęć (45)

W codziennej pielęgnacji bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków przeciwzmarszczkowych, nawilżających i np. niwelujących działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych na skórę.

fot. Dean Drobot/123rf

W codziennej pielęgnacji bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków przeciwzmarszczkowych, nawilżających i np. niwelujących działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych na skórę.

fot. Dean Drobot/123rf

- Kiedy nie zapanujemy nad tym w odpowiednim czasie - kontrola mimiki lub skorzystanie z zabiegów - dochodzi do uszkodzenia włókien kolagenu w tych miejscach i tworzą się utrwalone i widoczne nawet w spoczynku zagłębienia w skórze. To zagniecenia, głębsze zmarszczki i ostatecznie bardzo mocno widoczne bruzdy - dodaje Marcin Nowak.

Eksperci medycyny estetycznej w Trójmieście


Oprócz odpowiedniego dbania o skórę ważny jest odpowiednio długi i spokojny sen, ale także aktywność fizyczna i regularne dotlenianie organizmu. Warto też zadbać o całoroczną ochronę przeciwsłoneczną. Kosmetyki pielęgnacyjne, które stosujemy na co dzień, powinny zawierać filtry UV.

Czytaj też: Opalanie "na skwarkę" wyszło z mody. Latem bez kremu z filtrem ani rusz

- Warto dodać, że pewne modyfikacje stylu życia pozwalają nam zmniejszyć tendencję do tworzenia zmarszczek mimicznych - mówi Marcin Nowak. - Należy pić dużo wody (skóra odwodniona jest bardziej podatna na tworzenie zmarszczek), wysypiać się (sen to również odpoczynek dla skóry), unikać opalania i przesuszania skóry (kremy z wysokim filtrem, niewystawianie twarzy na bezpośrednie działanie słońca, unikanie solarium), unikać używek (np. palenie papierosów uszkadza skórne mikrokrążenie i dostarcza do organizmu toksyny negatywnie oddziałujące na skórę). Pacjentkom zalecam również obserwację mimiki w codziennych sytuacjach - codzienna pielęgnacja skóry, nakładanie makijażu, mycie zębów. Jeżeli w pewnych sytuacjach obserwujemy nadmierne, niepotrzebne dla osiągnięcia danego celu ruchy mimiczne - unikajmy ich! - zaleca ekspert.
Czytaj też: Woda to najlepszy naturalny kosmetyk

Pielęgnacja, która dużo możeDomowa pielęgnacja skóry powinna koncentrować się na trzech podstawowych elementach, które zna każda kobieta. To przede wszystkim:
 • dokładne oczyszczanie twarzy,
 • regularne złuszczanie naskórka,
 • właściwe nawilżenie - zarówno na dzień, jak i na noc, gdy skóra się regeneruje i odpoczywa.

Już na pierwszym etapie pielęgnacji warto stosować mleczka, olejki, które nie tylko radzą sobie z zanieczyszczeniami skóry, ale również dogłębnie ją nawilżą i zregenerują oraz zahamują proces jej wiotczenia.

- W codziennej pielęgnacji bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków przeciwzmarszczkowych, nawilżających i np. niwelujących działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych na skórę (to np. kosmetyki o działaniu antyoksydacyjnym lub wzmacniające bariery ochronne skóry) - zaleca Marcin Nowak. - Bardzo ważne jest zwłaszcza odpowiednie nawilżenie skóry oraz działanie stymulujące/wzmacniające ją - odpowiednie kosmetyki zwiększają wytrzymałość skóry na odkształcenia i ją odmładzają. Na rynku dostępne są również kosmetyki zawierające peptydy, które w wyraźny sposób osłabiają mimikę na kilkadziesiąt minut do kilku godzin po ich zastosowaniu (kosmetyki te stosujemy często jako wspomaganie leczenia toksyną botulinową) - dodaje.
Czego szukać w preparatach na zmarszczki mimiczne:
 • witamina A (retinol),
 • bakuchiol (roślinna wersja retinolu),
 • witaminy C, B3 (niacynamid), E (tokoferol),
 • koenzym Q10 (ubichinon),
 • resweratrol, peptydy, kwas hialuronowy,
 • wyciągi z roślin, beta-glukany.

- Ponadto w prewencyjnej pielęgnacji przeciwstarzeniowej świetnie sprawdzą się peptydy biomimetyczne o działaniu rozkurczającym - dodaje Claudia Musiał. - Skutecznie blokują one przepływ impulsów wywołujących skurcz mięśni odpowiedzialnych za powstawanie i pogłębiane się zmarszczek mimicznych. To pentapeptyd-3 acetyl, hexapeptide-8, acetyl hexapeptide-3, acetylo-oktapeptyd-1, dipeptide diaminobutyroyl benzylamide diacetate, znany też jako SYN-AKE®. Warte uwagi są również peptydy sygnałowe - hexapeptide-10, które stymulują powstawanie czynników wzrostu, a także peptydy transportujące, jak copper tripeptide-1, odpowiadający za regenerację komórek macierzystych skóry - wyjaśnia ekspertka.

Gimnastyka dla urodyĆwiczenia mięśni to doskonały domowy sposób na zmarszczki. Warunek ich skuteczności? Systematyczność! Potrzeba 15 minut dziennie, aby zobaczyć ich efekty i dzięki temu opóźnić procesy starzenia. Ćwicząc mięśnie podtrzymujące skórę, wzmacniamy je, a tym samym zapobiegamy wiotczeniu skóry. Równie skuteczne są odpowiednie masaże twarzy.

Czytaj też: Wiotka skóra po odchudzaniu. Jak poprawić jej wygląd?

- Dla fanek mniej inwazyjnych rozwiązań proponuję masaż Yasumi Kob, czyli Kobido Tapes - masaż cesarzowej Japonii połączony z wklejaniem fizjoplastrów, czyli profesjonalną terapię w gabinecie Yasumi - mówi Agnieszka Kujawa. - W efekcie mięśnie mimiczne są mocno rozluźnione, a zmarszczki spłycone. Dodatkowym atutem jest ogólna poprawa mikrokrążenia, przepływu krwi i limfy, co skutkuje redukcją obrzęków i poprawą gęstości skóry - wyjaśnia ekspertka.
Gimnastyka-profilaktyka:
 • Kurze łapki Palcami wskazującymi unosimy brwi i na zmianę otwieramy oraz zamykamy oczy. Powtarzamy ten ruch 15 razy w 5 seriach.
 • Lwia zmarszczka Odchylamy głowę do tyłu i nasadę dłoni umieszczamy między brwiami. Ruchem dociskającym i delikatnie unoszącym do góry staramy się wgnieść nasadę dłoni w zmarszczkę do środka.
 • Poziome zmarszczki na czole Nakładamy na czoło gęsty, najlepiej półtłusty krem. Środkowym i wskazującym palcem robimy delikatny masaż czoła od brwi ku górze.

Pomoc w gabinecieCo zrobić, kiedy nasze zmarszczki mimiczne przeszkadzają nam, a kremy nie poprawiają sytuacji? Najpopularniejszym sposobem ich niwelowania jest zastosowanie toksyny botulinowej, czyli botoksu. Podawany w konkretne miejsca osłabia ruch w zakresie "ostrzykniętych" mięśni, dzięki czemu dochodzi do zniwelowania zmarszczek na kilka miesięcy. Skóra w tym czasie odpoczywa i odbudowuje swoją strukturę.

- Pamiętajmy, że nasz wygląd bezpośrednio wpływa na podniesienie jakości życia, dlatego jeżeli istnieje taka potrzeba, należy skonsultować się ze specjalistą w celu ustalenia spersonalizowanej terapii przeciwstarzeniowej - dodaje Claudia Musiał. - Należy jednak podkreślić istotę naszego stylu życia, diety oraz prawidłowej pielęgnacji i to powinien być nasz bazowy punkt, od którego powinnyśmy zaczynać zmiany na lepsze - podkreśla ekspertka.
Kto jednak boi się popularnego botoksu, może wybrać dla siebie alternatywę. W gabinetach na klientki czeka szereg nieinwazyjnych zabiegów.

Pierwsze zmarszczki mimiczne powstają między 20. a 30. rokiem życia w okolicy oczu - to tzw. "kurze łapki"
- Drugim najczęściej wybieranym przez klientki gabinetów Yasumi w całej Polsce zabiegiem jest Mamushi ARG, czyli terapia wykorzystująca specjalistyczne kosmetyki z argireliną, czyli kosmetyczną, nieiniekcyjną alternatywą dla toksyny botulinowej - mówi Agnieszka Kujawa. - Składnik ten powoduje mikrorozprężenie, które w połączeniu z technologią zabiegową łagodnie rozluźnia mięśnie mimiczne, zapobiegając utrwalaniu się zmarszczek. Uzupełnieniem terapii gabinetowej będzie codzienne stosowanie kosmetyków z serii Yasumi Mamushi ARG z argireliną w stężeniu nawet 5 proc. - zaleca ekspertka.
Jeżeli jednak dojdzie już do utrwalenia zmarszczek mimicznych i będą one widoczne na twarzy nawet podczas spoczynku, działania zabiegowe powinny być zintensyfikowane.

Najpopularniejszym sposobem na zniwelowanie zmarszczek mimicznych i pozbycie się ich na kilka miesięcy jest zastosowanie toksyny botulinowej, czyli botoksu. Więcej zdjęć (45)

Najpopularniejszym sposobem na zniwelowanie zmarszczek mimicznych i pozbycie się ich na kilka miesięcy jest zastosowanie toksyny botulinowej, czyli botoksu.

fot. Elena Volf/123rf

Najpopularniejszym sposobem na zniwelowanie zmarszczek mimicznych i pozbycie się ich na kilka miesięcy jest zastosowanie toksyny botulinowej, czyli botoksu.

fot. Elena Volf/123rf

- W tym przypadku mamy już do czynienia z uszkodzeniem struktury skóry i tylko konkretne działania dają szansę na uzyskanie konkretnych i satysfakcjonujących efektów - wyjaśnia Marcin Nowak. - W terapię utrwalonych zmarszczek, poza doborem pielęgnacji oraz zastosowaniem toksyny botulinowej, włącza się zabiegi z zakresu medycyny regeneracyjnej. Naszym celem jest kontrolowane uszkodzenie struktury skóry w miejscu zmarszczek, co umożliwi jej regenerację (tym samym zmniejszy nasilenie zmarszczek), a przy okazji wzmocni skórę poprzez stymulację produkcji elastyny i kolagenu skórnego oraz wyreguluje pracę komórek skóry. Stosujemy połączenie botoksu z zabiegami fali radiowej mikroigłowej, laserem frakcyjnym, mikronakłuwaniem, mezoterapią z kwasem hialuronowym i składnikami aktywnymi lub z osoczem bogatopłytkowym i/lub komórkami macierzystymi. Nie ma rzeczy niemożliwych, ale do problemu musimy podejść bardzo realnie - wyprowadzanie/niwelowanie zmarszczek mimicznych to proces, który może potrwać kilka miesięcy, a nawet lat. Zmarszczki tego typu tworzą się latami i nie da się odwrócić tego procesu jednym magicznym zabiegiem - wyjaśnia ekspert.
Korzystasz z zabiegów wygładzania/usuwania zmarszczek?
19%

tak, od dłuższego czasu

14%

zdarzyło mi się raz czy dwa

28%

nie, ale zamierzam

39%

nie i nie zamierzam

zakończona

łącznie głosów: 165

Opinie wybrane


wszystkie opinie (42)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.