stat

Mały Ludwik znalazł dawcę szpiku

7 listopada 2019, 15:00
Wioleta Stolarska

Mały Ludwik, który choruje na ostrą białaczkę szpikową, odnalazł swojego dawcę szpiku, zgodnego w 100 procentach. Przeszczep ma się odbyć jeszcze przed świętami. W całej trójmiejskiej akcji poszukiwania dawcy do bazy DKMS zarejestrowało się aż 2087 potencjalnych dawców, którzy mogą uratować czyjeś życie.- Dawca znaleziony i zgodny na 100 procent, i to wybrany spośród kilku kandydatów. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję. A my zaczynamy się pakować do Bydgoszczy, bo przeszczep w pierwszej połowie grudnia - poinformowała Agata Wójtowicz-Kania, mama Ludwika.

Chcesz zobaczyć więcej? Kliknij tutaj.


Ludwik od kilku miesięcy jest najmłodszym pacjentem Oddziału Onkologii gdańskiego UCK. Chłopiec po serii chemioterapii czekał na przeszczepienie szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy. Odnaleziony "bliźniak genetyczny" jest dla chłopca szansą na zdrowie.

- W sierpniu dowiedzieliśmy się, że Ludek choruje na ostrą białaczkę szpikową. We wrześniu skończył rok - mówiła mama chłopca podczas październikowej akcji poszukiwania dawcy.

Ponad 2 tys. nowych dawców w bazieCo piąty chory nie znajduje swojego dawcy. Prawdopodobieństwo znalezienia "bliźniaka genetycznego" (osoby, której antygeny zgodności tkankowej są takie same jak nasze) jest bardzo niskie - wynosi 1:20 tys., a w przypadku rzadkiego genotypu to nawet 1 do kilku milionów. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby jak najwięcej osób rejestrowało się jako potencjalni dawcy.

Dzięki akcji poszukiwania dawcy szpiku dla Ludwika do bazy DKMS zarejestrowało się 2087 nowych, potencjalnych dawców szpiku.

Zarejestrowanie się jako potencjalny dawca to szansa na uratowanie czyjegoś życia. W Polsce co godzinę, a na świecie co 35 sekund, ktoś dowiaduje się, że cierpi na białaczkę lub inny nowotwór krwi. W bazie Fundacji DKMS w Polsce zarejestrowanych jest 1 mln 610 tys. 261 osób.