Znieczulenie i zabiegi w ciąży - można czy nie?

26 stycznia 2015 (artykuł sprzed 7 lat)
Agata Rudnik
Najbardziej odpowiednim momentem do wszelkich zabiegów stomatologicznych u kobiet ciężarnych jest II trymestr. Więcej zdjęć (1)

Najbardziej odpowiednim momentem do wszelkich zabiegów stomatologicznych u kobiet ciężarnych jest II trymestr.

fot. ©fotolia/Vladimir Melnik

Najbardziej odpowiednim momentem do wszelkich zabiegów stomatologicznych u kobiet ciężarnych jest II trymestr.

fot. ©fotolia/Vladimir Melnik

W ciąży nie wolno leczyć zębów, a znieczulenie w ogóle nie wchodzi w grę - to jeden z powszechnie panujących mitów. Rozwijająca się próchnica znacznie gorzej wpływa bowiem na rozwijające się dziecko niż obecnie proponowane metody przeciwdziałania bólowi. Z niektórymi zabiegami, także tymi kosmetycznymi, warto jednak poczekać aż do rozwiązania.Nie pójdę do dentysty, bo będzie bolało i tylko się zdenerwuję, a przecież teraz mi nie wolno się denerwować - tak myśli wiele kobiet będących w ciąży. Rzeczywiście zarówno silny ból, jak i stres nim wywołany mogą wpływać negatywnie na płód. Najbardziej odpowiednim momentem do wszelkich zabiegów stomatologicznych jest II trymestr. W przypadku jednak zbyt dużych ubytków, leczenia kanałowego, czy ekstrakcji zęba, miejscowe znieczulenie stosowane jest także w I trymestrze.

Szukasz stomatologa? Skorzystaj z katalogu trojmiasto.pl

- Najważniejszy jest odpowiedni dobór znieczulenia. Dlatego też o fakcie, że jesteśmy w ciąży, należy poinformować stomatologa już na samym początku wizyty - podkreśla lek. dent. Honorata Sroczyńska z kliniki Dental Spa.

Przyszłym mamom nie podaje się standardowych środków znieczulających, a więc tych zawierających adrenalinę lub noradrenalinę, które powodują obkurczanie się naczyń krwionośnych. Dobór odpowiedniego preparatu poprzedzony jest wcześniejszym wywiadem z pacjentką (by wykluczyć wszelkie przeciwwskazania), a jego ilość jest minimalna.

Skuteczne domowe sposoby na bolące zęby- W przypadku leków podawanych do miejscowego znieczulenia, jak np. lidokaina, może dojść do nasilonej reakcji uczuleniowej. Ryzyko jest wręcz skrajnie małe, jednak taka sytuacja może się zdarzyć. Dlatego też w trakcie ciąży wykonujemy tylko te zabiegi, które są konieczne, a ich odroczenie może spowodować niekorzystne następstwa dla samej ciąży, np. w przypadku istotnych ubytków w uzębieniu - tłumaczy ginekolog dr Sambor Sawicki.

Ciąża odwapnia zęby, prowadząc do pogorszenia ich stanu - to kolejny mit. Większy rozwój próchnicy w tym czasie spowodowany jest rozpulchnieniem dziąseł, wywołanym hormonami ciążowymi. Dziąsła są bardziej przekrwione, a także wrażliwe na urazy. Podczas mycia zębów często mogą krwawić, a wówczas zaczynamy czyścić uzębienie delikatniej i mniej starannie. Osadzające się resztki jedzenia i krwi sprzyjają rozmnażaniu bakterii i, co się z tym wiąże, rozwojowi próchnicy. Stąd tak ważna jest odpowiednia higiena.

Kobiety w ciąży nie powinny poddawać się zabiegowi wybielania zębów, a także profilaktycznej fluoryzacji oraz leczeniu zębów przy użyciu ozonu, który może mieć działanie toksyczne. Z zabiegami medycyny estetycznej również należy zaczekać i wykonać je już po urodzeniu dziecka i po okresie karmienia piersią.

Czytaj również: Znieczulenie, jest się czego bać?

- Generalnie w okresie ciąży nie wykonujemy zabiegów ze wskazań kosmetycznych czy estetycznych. W przypadku zmian, które powinny być usunięte niezależnie od ciąży, np. kłykciny kończyste, brodawki wirusowe czy zmiany ropne, stosujemy znieczulenie miejscowe bądź przewodowe. W tych przypadkach używamy jednak minimalnej skutecznej dawki leku, dobieramy również takie leki znieczulające, które są bezpieczne dla płodu i przebiegu ciąży - mówi dr Mikołaj Pernak, chirurg, lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Piękno i Medycyna Dr Pernak w Gdańsku.

Dla poprawy samopoczucia i ogólnej kondycji skóry, panie zawsze mogą skorzystać z nieinwazyjnych zabiegów oferowanych w gabinetach kosmetycznych.

- Przyszłym mamom proponujemy zabiegi oczyszczające i nawilżające, delikatne masaże oraz manicure i pedicure. Nie pracujemy na sprzętach, które mogłyby mieć zły wpływ na dziecko, ani też nie stosujemy "agresywnych" kosmetyków - podkreśla kosmetolog Dagmara Rembiszewska z New Skin Clinic.

Spodziewając się dziecka bez przeszkód można korzystać m.in. z henny do farbowanie brwi i rzęs, zabiegów dotleniających oraz zapobiegających rozstępom i cellulitowi. Należy jednak zawsze upewnić się, jakie preparaty zostaną użyte w trakcie naszej wizyty i czy ich skład nie zaszkodzi ani nam, ani rozwijającemu się dziecku.
Czy w czasie ciąży miałaś problemy z zębami?
37%

tak, musiałam odbyć kilka wizyt u dentysty, ale moje zęby nigdy nie były mocne

19%

zdarzały się jakieś stany zapalne, ale to nie było nic poważnego

44%

nie, całe szczęście nic złego się nie działo

zakończona

łącznie głosów: 75

Opinie (8) 3 zablokowane

 • Przed zajściem w ciążę (4)

  pytałam swojego ginekologa, co powinnam "zreperować". Zęby to było pierwsze, co usłyszałam. A tu piszą, że w 2 trymestrze można bez obaw wciąż chodzić do dentysty. Jak to w końcu jest?

  • 2 3

  • Najlepiej załatwić wszystko przed, ale nie zawsze jest to możliwe, a w trakcie ciąży też różne niespodzianki się pojawiają, wtedy dobrze poczekać do II trym.

   • 8 0

  • "Niezreperowane" zęby, stany zapalne dziąseł itd mogą skutecznie utrudniać zajście w ciążę, wiec chociażby dlatego warto zainwestować w stomatologa planując dziecko.

   • 2 0

  • A weź pomyśl chwilę : jak zachodzisz w ciążę z zaskoku to co?

   • 3 0

  • Jak planujesz ciążę, to lepiej zadbać o to żeby wszystkie zęby były wyleczone. Mój dentysta z cmp dent co prawda powiedział mi żebym się nie bała, bo w czasie ciąży również może mi zaleczyć zęba, a nawet są specjalne bezpieczniejsze materiały do leczenia kanałowego, jednak obyło się bez leczenia podczas ciąży.

   • 0 0

 • próchnica to siedlisko bakterii

  a to nigdy nie zadziała dobrze na płód. Zęby koniecznie trzeba leczyć, właśnie w ciąży. Zapewniam że kobieta w ciąży jest jak nadczlowiek i jest w stanie wytrzymać wiele więcej. Ale jeżeli trzeba to znieczulenie można

  a to nigdy nie zadziała dobrze na płód. Zęby koniecznie trzeba leczyć, właśnie w ciąży. Zapewniam że kobieta w ciąży jest jak nadczlowiek i jest w stanie wytrzymać wiele więcej. Ale jeżeli trzeba to znieczulenie można zastosować, tak jak piszą w artykule, najlepiej w II trymestrze.
  tego czego nie można robić to RTG.
  Niech na zachętę podziała fakt że dla ciężarnych część zabiegów leczniczych jest za free (na NFZ). Oczywiście w gabinecie który ma kontrakt.
  pozdrawiam wszystkie przyszłe mamy dbające o zdrowie

  • 4 1

 • znieczulenie a wplyw na płòd

  Miałam zabieg usuwanie torbiela nad okiem na początku ciąży co o niej jeszcze nie wiedzieliśmy później okazało się że jestem w ciąży cieszyliśmy się bo długo nie mogłam zajść a to znieczulenie wpłynęło na płòd bo nasze dziecko zmarło do dziś nie mogę się z tym pogodzić

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.