stat

Żywienie przy zaburzeniach hormonalnych. Jaka dieta w PCOS?

9 sierpnia 2018, 8:00
Joanna Puchala

Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń hormonalnych, dieta przy PCOS, czyli zespole policystycznych jajników, jest jednym z kluczowych elementów leczenia. Właściwe żywienie poprawia tolerancję glukozy i odpowiedź tkanek na insulina. Pomaga wyeliminować nadwagę i otyłość lub ogranicza ryzyko ich wystąpienia w przyszłości. Odpowiednio skomponowane posiłki zapobiegają także zaburzeniom lipidowym. Jak powinna zatem wyglądać dieta przy PCOS?- Właściwie przeprowadzona dietoterapia świetnie wspomaga farmakoterapię. Osoby borykające się z PCOS mają mniejszą zdolność antyoksydacyjną. Ich organizm gorzej radzi sobie z usuwaniem wolnych rodników. W związku z tym ważne jest, aby w diecie chorej osoby znalazła się odpowiednia ilość przeciwutleniaczy, które wspomogą funkcje antyoksydacyjne. Znajdziemy je w świeżych warzywach i owocach, przede wszystkim pomarańczowych, fioletowych i czerwonych, a także zielonych warzywach liściastych - podkreśla dietetyk Magdalena Oleś z Poradni dietetycznej Slimfood.
Samo PCOS objawia się głównie nieregularnymi miesiączkami, trądzikiem i nadmiernym owłosieniem. To dosyć złożona choroba, której przyczyny nie są ściśle sprecyzowane. Najczęściej leczeniu farmakologicznemu towarzyszy odpowiednio dopasowana dieta, która ma na celu poprawę gospodarki hormonalnej, uregulowanie poziomu insuliny, zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie, obniżenie poziomu testosteronu, uregulowania miesiączek czy owulacji.

- Na przywrócenie regularności cykli miesiączkowych świetnie sprawdzają się kwasy omega-3, które można znaleźć w tłustych rybach, orzechach i siemieniu lnianym. Składnikiem, który doskonale poprawia odpowiedź jajników na leczenie i polepsza aktywność receptorów estrogenowych w endometrium jest L-arginina. Można ją znaleźć w sezamie, maku czy pestkach dyni - dodaje Magdalena Oleś.

Indeks glikemicznyJedną z najważniejszych kwestii w przypadku właściwego odżywiania przy zespole policystycznych jajników, czyli PCOS, jest indeks glikemiczny. Odpowiednia dieta w przypadku tego rodzaju zaburzeń hormonalnych powinna się opierać na ograniczaniu produktów o wysokim IG.

- Osoby cierpiące na to zaburzenie powinny z diety wykluczyć lub w znacznym stopniu ograniczyć pieczywo pszenne, słodkie napoje, piwo, makarony pszenne, kaszę manną, płatki kukurydziane, słodycze. Głównym zadaniem diety jest wyregulowanie poziomu cukru i insuliny, a w przypadku kobiet z nadwagą czy otyłością, celem diety jest redukcja masy ciała - mówi dietetyk Dominika Dietrich.
Jeżeli zauważymy niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego, powinnyśmy zrobić także badania pod kątem nadwrażliwości pokarmowych.

- Kobiety, u których występują takie objawy jak wzdęcia, zaparcia, biegunki czy objawy skórne powinny zrobić badania w kierunku nadwrażliwości pokarmowych. Niestety nietolerowane produkty mogą wzmagać stan zapalny w organizmie, co nie sprzyja poprawie stanu zdrowia. Ważne jest, aby zadbać o mikroflorę jelitową przyjmując odpowiedni probiotyk, pomoże to w tzw. uszczelnieniu jelita i zapobieganiu stanom zapalnym w organizmie - podkreśla Dominika Dietrich.

Unikanie węglowodanów - czy to dobra droga?Często słyszy się, że w przypadku zespołu policystycznych jajników powinno się unikać węglowodanów w diecie.

- Trzeba jednak uważać, aby ilość węglowodanów w diecie nie była zbyt niska, ponieważ doprowadzimy do tego, że nadnercza będą czynnie uczestniczyły w regulacji glukozy. Zbyt wysoki poziom kortyzolu we krwi powoduje zwiększenie poziomu cukru i ryzyko coraz to większego spadku wrażliwości na insulinę. Oporność na insulinę powoduje odkładanie tłuszczu w okolicach talii, ud i pośladków - dodaje Dominika Dietrich.
Ogólne zasady, których powinno się przestrzegać w PCOS według dietetyk Dominiki Dietrich:

- ograniczenie lub eliminacja nietolerowanych produktów (warto wykonać odpowiednie badania)
- wyeliminowanie produktów o wysokim IG i żywności w znacznym stopniu przetworzonej
- ograniczenie tłuszczów omega-6 i wprowadzenie produktów zawierających tłuszcze omega-3
- zadbanie o mikroflorę jelit
- wprowadzenie racjonalnej diety, wyeliminowanie diet restrykcyjnych i głodówek
Czy słyszałaś kiedyś o PCOS?
29%

tak, ale nie dotyczy mnie ten problem

11%

tak, jestem w grupie ryzyka

18%

tak, mam i wspieram leczenie odpowiednią dietą

19%

tak, mam, ale nie odżywiam się jakoś specjalnie zdrowo

16%

nie, nie miałam o tym pojęcia

7%

nie słyszałam do tej pory, ale myślę, że może mnie to dotyczyć

łącznie głosów: 235