Nie potwierdził się przypadek koronawirusa w Trójmieście

10 marca 2020, 19:00
Ewa Palińska, Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Raport sanepidu. 12.08.2020 (środa)

Koronawirus na szczęście wciąż omija Trójmiasto. Podejrzenie zarażenia wirusem COVID-19 u pacjentki, która we wtorek, 10 marca 2020 r. rano trafiła na Kliniczny Oddział Ratunkowy UCK w Gdańsku nie potwierdziło się. Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna poinformowała o negatywnym wyniku przeprowadzonego badania.Kobieta z podejrzeniem koronawirusa do UCK w Gdańsku zgłosiła się we wtorek przed południem. Oddział został poddany dezynfekcji, a pacjentka trafiła do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy. Służby sanitarne natychmiast pobrały od niej próbkę, na podstawie której można było potwierdzić lub wykluczyć obecność wirusa COVID-19.

- Szczęśliwie próbkę zdążyliśmy dołożyć do badań, które właśnie się zaczynały, dlatego wynik uzyskaliśmy teraz, a nie późno w nocy - mówi Anna Obuchowska, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, podkreślając, że nie potwierdzono, aby kobieta została zarażona koronawirusem.
Ujemny wynik próbki to także dobra wiadomość dla pacjentów, którzy w momencie zgłoszenia się kobiety na KOR przebywali na oddziale. Przypomnijmy: wszystkie osoby, które były na KOR, gdy kobieta zgłosiła się do szpitala, zostały wpisane na listę nadzoru epidemiologicznego, by - w sytuacji gdyby badanie potwierdziło zarażenie - mogły zostać objęte kwarantanną.

Dyrektor UCK o podejrzeniu koronawirusa w Gdańsku: Wdrożono standardową procedurę- Wdrożyliśmy standardową w tej sytuacji procedurę - tłumaczy podjęte działania Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. - Chora została odizolowana. Częściowo zamknęliśmy Kliniczny Oddział Ratunkowy.
Co ważne, nadal przyjmowani byli pacjenci z podejrzeniem udaru lub urazów wielonarządowych, dla których przewidziane jest odrębne wejście, niepowiązane z miejscem, w którym przebywała pacjentka z podejrzeniem koronawirusa. W tej chwili gdański KOR działa w sposób normalny.

KORONAWIRUS GDAŃSK - GDYNIA. Sprawdź aktualny RAPORT SANEPIDU

Gdańscy lekarze podkreślają, że choć w tym przypadku nie potwierdziło się zakażenie COVID-19, są gotowi do działania w sytuacji potwierdzenia obecności wirusa.

- Pacjent u którego rozpoznany zostanie koronawirus, będzie przewieziony do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, chyba że wystąpią u niego choroby współistniejące, które mogę być leczone tylko w naszej placówce. Jesteśmy przygotowani na taką ewentualność - zaznacza Jakub Kraszewski.

22 przypadki COVID-19 w Polsce. Trójmiasto bez koronawirusaJak do tej pory w Polsce zarażenie koronawirusem potwierdzono u 22 osób. Ministerstwo Zdrowia informuje jednak, że liczba ta będzie dynamicznie wzrastała. W gronie zarażonych jest dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych Jarosława Mika.

Jak się zachować, jeśli podejrzewamy zarażenie koronawirusem?

  • z podejrzeniem koronawirusa nigdy nie powinniśmy zgłaszać się do lekarza rodzinnego ani na szpitalne oddziały ratunkowe
  • każda osoba, która w ciągu ostatnich 14 dni przebywała w krajach aktywnej transmisji zakażeń SARS-CoV-2 (w Chinach, Korei Południowej, Północnych Włoszech, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie), powinna telefonicznie skontaktować się z właściwą ze względu na miejsce zamieszkania/obecnego pobytu Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną
  • do szpitali zakaźnych powinni zgłaszać się wyłącznie pacjenci, którzy w ciągu ostatnich 14 dni byli na obszarach, w których rozprzestrzenia się wirus (informacje na bieżąco zamieszcza na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny) i u których jednocześnie występują: wysoka gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem
  • w przypadku wątpliwości zadzwonić na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590
  • Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w Trójmieście:

WSSE w Gdańsku
ul. Dębinki 4, tel. 605 602 195

PSSE Gdańsk

ul. Wałowa 27, tel. 698 941 776

PSSE Gdynia

ul. Starowiejska 50, tel. 605 462 480

PSSE Sopot

ul. Kościuszki 23, tel. 663 399 599

Graniczna SSE w Gdyni

ul. Kontenerowa 69, tel. 608 358 721