stat

Adoptuj kociaka: ponad 50 maluchów w Ciapkowie

10 lipca 2019, 17:00
Agata Łapińska

Trwają wakacje, czas odpoczynku, relaksu i wyjazdów. Niestety, jest to też czas, kiedy najwięcej zwierząt traci dom, trafia na ulice lub do schroniska. Obecnie w gdyńskim Ciapkowie na opiekunów czeka ponad 50 małych kociaków.Problem bezdomności zwierząt nie dotyczy wyłącznie psów, ofiarami są także koty. Liczba młodych bezdomnych kociaków jest zatrważająca, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim.

Schroniska w okresie wakacyjnym pękają w szwach. Bezdomne niewysterylizowane koty rozmnażają się bez kontroli. Część z nich ginie pod kołami samochodów, część zapada na choroby. Te, które mają odrobinę szczęścia, trafiają do schroniska lub domu tymczasowego, jeśli im się powiedzie i nie zachorują, to znajdują nowych właścicieli. Jeśli mają mniej szczęścia, to dorastają w schronisku i spędzają tam kolejne lata życia.

Cykl Adopcje zwierzaków


- W naszym schronisku przebywa obecnie 55 kociąt. Kociaki są w wieku od trzech do 12 tygodni. Część z nich niestety choruje - mówi Aleksandra Botur ze schroniska Ciapkowo w Gdyni. - Kociaki trafiają do nas pojedynczo lub całymi miotami. Osierocone, dwutygodniowe maluszki bez opieki matki nie miałyby szansy na przeżycie. Kocięta wymagają troskliwej opieki, karmienia, masowania brzuszków. Gdy już nauczą się samodzielnie jeść i zaczynają brykać, wszyscy marzymy o tym, aby się nie rozchorowały.
Kocięta narażone są na duże ryzyko zachorowania. Przebywają w schronisku, które mimo opieki i najlepszych chęci, nie jest bezpiecznym dla nich domem, a miejscem przejściowym, przez które przechodzi ogromna liczba zwierząt.

Masowe porzucanie zwierząt w wakacje


- Malutki organizm kociaka jest bardzo wrażliwy. Ich układ odpornościowy jest często zbyt słaby, aby radzić sobie ze stresem związanym z pobytem w schronisku. Przykładowo Kalinka trafiła do nas z mocno zaropiałym oczkiem. Taki stan wywołują powikłania kociego kataru, na który zapada wiele maluchów. U kocurka o imieniu Pirat choroba oczka była tak dalece posunięta, że konieczne było usunięcie gałki ocznej. Koteczka Mizia ma ubytek w czaszce. Z tego powodu prawe oczko jest nieco zapadnięte. Mimo tego Mizia funkcjonuje jak zdrowy kot. Dodatkowo dziewiątka kociąt przebywa obecnie w domach tymczasowych. One również oczekują na adopcje - opowiada Aleksandra Botur.

Schronisko, mimo że pełne empatycznych pracowników o wielkim sercu, nigdy nie zastąpi zwierzęciu własnego domu i osobistej ręki do głaskania. Z tego względu, jeśli zdecydujesz się powiększyć swoją rodzinę o zwierzaka, zajrzyj do najbliższego schroniska. Można tam znaleźć psy i koty o różnej historii, charakterze i wyglądzie. Istnieje ogromna szansa, że znajdziesz tam wymarzonego czworonożnego przyjaciela i uratujesz mu życie.

- Poszukujemy domów stałych dla tych wszystkich kociaków. Wakacje nie są popularnym okresem adopcyjnym. W połączeniu z ogromną liczbą urodzonych w minionym czasie maleństw, w schronisku mamy pełne ręce pracy. Niemal codziennie trafiają do nas nowe znajdy - podsumowuje Aleksandra Botur.