Bałwan odwiedził zebry w zoo i skończył... bez ręki

13 stycznia 2021, 14:00
Ewelina Oleksy

Chwila nieufności, następnie sprawne otoczenie przeciwnika i atak poprzez odgryzienie ręki! To nie opis mrożącej krew w żyłach historii kryminalnej, a zabawnej sytuacji, do której doszło w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. W rolach głównych wystąpiły zebry i śnieżny bałwan ulepiony na ich wybiegu.Mimo zimy i pandemii gdańskie zoo jest czynne codziennie w godz. 9-15. Można w nim zobaczyć m.in. zebry, które w zimowy sen z pewnością nie zapadły. Co więcej, w nietypowy sposób korzystają z ostatniej śnieżnej aury.

Świadczy o tym nagranie, na którym widać zapoznanie zwierząt z... bałwanem, którego pracownicy ogrodu ulepili na ich wybiegu. Trzy zebry zaciekawione śnieżnym gościem w moment go otaczają, a następnie jedna z nich ze smakiem zajada się odgryzioną bałwanowi ręką z marchewki. Gdy na boku trwa uczta, pozostałe dwie zebry podejrzliwie obwąchują bałwana.

Zima w TrójmieścieMimo straty ręki bałwan spotkanie z zebrami przeżył. A to, że zwierzęta połasiły się na marchewkę, pracowników zoo nie zdziwiło, bo jest ona jednym z ich przysmaków. Zimową porą zebry zajadają się sianem, specjalnym, pełnowartościowym granulatem, owsem z marchwią i burakami, a czasami również sieczką z lucerny jako dodatek.

- Zebry, podobnie jak wiele innych gatunków zwierząt, mają stały dostęp zarówno do wybiegu, jak i do pawilonu. Same decydują, gdzie spędzają czas. Przed nadejściem pierwszych chłodów otrzymują większe porcje jedzenia, żeby uzupełnić karmą ewentualne ubytki termiczne. Gdy na zewnątrz leży śnieg, zebry mają dla siebie cały wybieg, ponieważ nie towarzyszą im wtedy żyrafy - mówi Beata Kuźniar, kierownik sekcji zwierząt drapieżnych z gdańskiego ZOO.
Paweł Ciesielski, opiekun zwierząt z ZOO Gdańsk, dodaje, że bałwan był jednym z elementów urozmaicenia zimowego czasu zebrom w ogrodzie.

- Choć bardziej niż sam śnieg ich zainteresowanie wzbudziły warzywa użyte do budowy tego bałwana - wspomina.
Czy odwiedzisz zoo zimą?
15%

tak, mam to w planach

5%

już tam byłe(a)m, gdy tylko spadł pierwszy śnieg

19%

może się wybiorę w najbliższym czasie

61%

nie, nie mam tego w planach

zakończona

łącznie głosów: 222

Opinie (12)

Wszystkie opinie

  • Boki zrywać

    • 9 8

  • biedny bałwanek :(

    • 8 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.