Czego zimą potrzebują schroniska? Praktyczne pomysły i imprezy dla zwierzaków

10 grudnia 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Skutkiewicz

Okres świąt to dla wielu wyjątkowy czas. Rodzinne spotkania, wzajemna serdeczność i prezenty nastrajają pozytywnie na kolejne tygodnie. Można przy okazji podzielić się tym dobrem i otworzyć serca przed bezpańskimi zwierzakami, dla których przetrwanie zimy jest wyjątkowo trudne. Z tej okazji trójmiejskie schroniska zapraszają do udziału w specjalnych imprezach. Podpowiadamy również, co naprawdę jest potrzebne bezdomnym zwierzakom, a czego się lepiej wystrzegać - poniżej lista darów, którą warto poznać. Pomagajmy psom i kotom, ale świadomie.Pośród wielu imprez i akcji okolicznościowych związanych z charytatywnością, znajdują się także takie, dzięki którym możemy realnie pomóc bezdomnym psom i kotom. Miłośnicy zwierząt mogą wziąć udział w przedsięwzięciach, które odbywają się na miejscu lub pomóc schroniskom na odległość.

Świąteczne imprezy ze zwierzakami15 grudnia w gdyńskim Ciapkowie odbędzie się finał przedsięwzięcia Zwierzęta też chcą mieć święta. Coroczna akcja za każdym razem cieszy się większą popularnością, co niewątpliwie zawdzięcza ciekawej formule. Każdy może stać się na chwilę świętym Mikołajem - skompletować paczkę świąteczną dla wybranego przez siebie zwierzaka i przywieźć mu ją do schroniska. Więcej informacji o potrzebnych rzeczach tutaj.

Również zachęcamy do wzięcia udziału w przedsięwzięciu zorganizowanym na rzecz Ciapkowa w lokalu KolejNa Kolejka w Sopocie. 15 grudnia w ramach imprezy Zwierzak to nie kolejna zabawka będą zbierane dary dla psów i kotów, ponadto będzie można wziąć udział w specjalnej aukcji charytatywnej. Na gości czeka wiele atrakcji i przyjemności: poczęstunek od firm współpracujących, wspólne pieczenie i ozdabianie ciasteczek oraz warsztaty plastyczne dla najmłodszych, spotkanie z wolontariuszką schroniska i koncert kolęd.

Wydarzenia dla zwierzaków w Trójmieście


Z kolei w gdańskim Promyku już po raz siódmy będzie odbywać się akcja pod tytułem Wigilia Braci Mniejszych. 16 grudnia w schronisku zorganizowane zostanie wydarzenie, podczas którego zaplanowano m.in. wspólne ubieranie choinki własnoręcznie stworzonymi ozdobami, quizy i konkursy, a przede wszystkim możliwość spędzenia czasu z podopiecznymi schroniska.

To nie wszystko - 4 stycznia 2019 roku w Protokulturze zagra cała grupa undergroundowych trójmiejskich artystów, a cały dochód z koncertu Protokultura dla Schroniska Promyk zostanie przeznaczony na potrzeby schroniska Promyk.


Dary dla schroniska - nie wszystko służy zwierzakomOsoby, które na te dni mają już inne plany, mogą wspomóc zwierzaki finansowo, wpłacając na konto schroniska dowolną kwotę, lub materialnie. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach dotyczących darów przywożonych do schroniska:

- Karmy. Gorąco zachęcamy, aby w tym wypadku nie stawiać na ilość, lecz na jakość. Pracownicy schronisk są tutaj zgodni: lepiej przywieźć kilogram specjalistycznej karmy niż dwa worki najtańszej. Niestety wiele psów po tanich karmach zakupionych w supermarkecie choruje. Rezultatem jest kiepskie samopoczucie zwierzaka, stres związany z wizytą u weterynarza i obciążenie schroniska kosztem lekarstw. Schroniska w większości przypadków mają zapewnioną karmę bytową dla swoich zwierzaków, są natomiast w potrzebie, jeśli chodzi o karmy specjalistyczne. Wysokiej jakości, markowe karmy wysokobiałkowe, dla seniorów, zwierząt z chorobami nerek lub stawów - tego typu jedzenie zawsze przyda się w schroniskach.

- Zabawki dla psów i kotów. Apelujemy, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo zabawek. Muszą to być artykuły wykonane z mocnego, pewnego materiału, atestowane. Choć psy w schroniskach nie dostają rzeczy do samodzielnej zabawy, gdy nie są pod okiem opiekuna, to w ich przypadku obowiązuje ta sama zasada jak przy kupowaniu zabawek dla swoich własnych zwierząt.

- Posłania. Nie każdy wie, że kołdry z pierzem są zupełnie nieprzydatne w schronisku. Po pierwsze, są niezwykle nietrwałe i łatwe do zniszczenia. Po drugie - zamiast ogrzewać, wręcz chłodzą zwierzaki. Obecnie jedynie schronisko w Gdyni potrzebuje tego typu darów.

- Obroże i smycze. Ważne jest, aby obroże i smycze były wykonane z mocnych materiałów. Odpadają tanie obroże z zapięciem na plastikową klamrę - zbyt często są one zawodne, a w przypadku psów schroniskowych gwałtowne oswobodzenie się z obroży może skończyć się tragedią. Często psy wychodzące na spacer z wolontariuszami nie są do nich tak przywiązane, jak pies w domu do swojego właściciela. Łatwo wówczas o to, aby pies uciekł, wpadł na ulicę lub wszedł w konflikt z innym psem. Zalecamy, aby obroże zawożone do schroniska były zapinane na klamrę, taką jak w pasku do spodni.

Zobacz także: Mięso z bizona i kangura. Nietypowe karmy dla zwierząt

Co przywieźć do schroniska?Zebraliśmy dla was listę najpilniejszych potrzeb materialnych trójmiejskich schronisk.

Schronisko Promyk w Gdańsku prosi o:

- karmy: mokra karma dla psich seniorów oraz sucha karma specjalistyczna: na stawy (Royal Canin Mobility) i hipoalergiczna dla psów i kotów;
- suplementy: tran, niemielone siemię lniane;
- obroże, smycze, szelki dla psów;
- zabawki dla psów (pełne piłki kauczukowe) i kotów (wędki, myszki, zabawki interaktywne).

Dary finansowe można zaś wysyłać na konto: Bank Pekao S.A 18124012681111001038597629 z dopiskiem: darowizna na Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt "PROMYK" w Gdańsku.

Schronisko Sopotkowo w Sopocie prosi o:

- karmy specjalistyczne: firm Royal Canin, Eukanuba, Hills: dla psów z chorymi stawami (karma Mobility), z problemami żołądkowymi (Gastro) i z chorobami nerek (Renal); karm suchych dla psów i kotów firm Animonda - Gran Carno dla psów i Carny dla kotów, Bosch, Brit, Josera; karmy dla seniorów Brit Care Senior;
- obroże różnych rozmiarów;
- kocie akcesoria: budki, kuwety, klatki, zabawki (wędki, piłeczki).

Dary pieniężne można wpłacać na konto: PKO BP/O Sopot: 80 1020 1853 0000 9102 00 10 14 85

Schronisko Ciapkowo w Gdyni prosi o:

- karmy wysokobiałkowe oraz dla seniorów;
- obroże i smycze;
- suplementy diety: na choroby stawów, skóry (Vetoskin) i wspomagające odporność (Immunodol);
- posłania: koce, ręczniki, kołdry (nie z pierzem).

Konto do wpłat darów pieniężnych to: PKO BP 50 1440 1026 0000 0000 0452 8344 z dopiskiem "Pomagam zwierzętom".

Zobacz także: By było ciepło - ubranka dla psów na zimę

Czy włączasz się w akcje mające na celu pomoc bezdomnym zwierzętom na święta?
52%

tak, robię to regularnie

30%

w tym roku zamierzam zrobić to po raz pierwszy

6%

kiedyś tak, dziś już nie

12%

nie, nie angażuję się w akcje tego typu

zakończona

łącznie głosów: 233