Gdańsk uruchamia Animal Patrol dla zwierząt

24 czerwca 2021, 9:20
Joanna Skutkiewicz
Straż Miejska w Gdańsku uruchomi Animal Patrol na początku przyszłego roku. Więcej zdjęć (2)

Straż Miejska w Gdańsku uruchomi Animal Patrol na początku przyszłego roku.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Straż Miejska w Gdańsku uruchomi Animal Patrol na początku przyszłego roku.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Na początku 2022 roku Gdańsk uruchomi Animal Patrol. Będzie to część Referatu Ekologicznego Straży Miejskiej w Gdańsku. Funkcjonariusze nowej jednostki mają pomagać chorym i rannym zwierzętom oraz reagować w przypadkach znęcania się nad nimi.O inicjatywie poinformowała dziś rano prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.


Chcesz zobaczyć więcej? Kliknij tutaj.


Animal Patrol ma zajmować się nie tylko bezpańskimi psami i kotami, lecz także zwierzętami egzotycznymi. Będzie to możliwe dzięki współpracy z fundacją Help4Herps, która rozpoczyna działania już w lipcu.

Dla tych, które gasną po cichu. W Gdańsku powstaje azyl dla gadówRozpoczęcie działalności Animal Patrolu w Gdańsku zaplanowane jest na 15 stycznia 2022 roku.

Sytuacja w Gdańsku ulegnie poprawie?Jak na razie mieszkańcy Gdańska miewają trudności ze zgłaszaniem spraw związanych ze zwierzętami. Nie ma jednej instytucji, która zajmuje się pomocą zwierzętom. Wynikają z tego liczne nieporozumienia, bowiem osoby proszące o interwencję często są odsyłane od jednego podmiotu do drugiego.

Przepychanka o usunięcie martwej sarnyJest szansa, że ta sytuacja wreszcie ulegnie zmianie. Sekcja, która będzie częścią Referatu Ekologicznego, będzie składała się z sześciorga funkcjonariuszy. Rekrutacja odbędzie się głównie spośród obecnych pracowników Straży Miejskiej, jednak możliwa jest także aplikacja z zewnątrz od osób, które chcą pomagać zwierzętom i mają ku temu odpowiednie kwalifikacje.

Na terenie Gdyni od lat działa Ekopatrol, zajmujący się pomocą zwierzakom każdego gatunku. Więcej zdjęć (2)

Na terenie Gdyni od lat działa Ekopatrol, zajmujący się pomocą zwierzakom każdego gatunku.

fot. Joanna Kurkowska

Na terenie Gdyni od lat działa Ekopatrol, zajmujący się pomocą zwierzakom każdego gatunku.

fot. Joanna Kurkowska


Ambulans dla zwierzakówKoszt funkcjonowania Animal Patrolu w pierwszym roku działalności ma wynieść 821 tys. zł, a w kolejnych latach - 441 tys. zł rocznie. Większe wydatki na początku są związane z koniecznością wyposażenia sekcji w niezbędny sprzęt.

- Podczas dzisiejszej sesji radni zdecydują, czy część środków pochodzących z Wydziału Środowiska zostanie przeznaczona na zakup samochodu specjalistycznego z wyposażeniem, który ma być podstawowym narzędziem Animal Patrolu - informuje Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - To pojazd z nadwoziem typu furgon z częścią przystosowaną do transportu zwierząt. Samochód ma być wyposażony w specjalistyczny sprzęt przeznaczony do odławiania i transportu zwierząt: transportery różnej wielkości, chwytaki, podbieraki i sieci weterynaryjne, żywołapki, drabinę teleskopową, nosze dla zwierząt, rękawice ochronne i inne. Jego zakup, wyposażenie oraz eksploatacja będą kosztować 363 tys. zł.
Pozostałe wydatki, poza zakupem ambulansu, to koszty osobowe (m.in. wynagrodzenie i umundurowanie funkcjonariuszy) oraz specjalistyczne szkolenia dla mundurowych z nowej sekcji.

Gdańsk zadziała na wzór GdyniW Gdyni od lat funkcjonuje Ekopatrol Straży Miejskiej, który zajmuje się interwencjami w sprawie zwierząt na terenie całego miasta. Strażnicy pomagają zwierzakom każdego gatunku, zarówno domowym, jak i dzikim.

Najciekawsze interwencje Ekopatrolu

Czy uważasz, że Animal Patrol w Gdańsku jest potrzebny?
90%

tak, bardzo brakowało tej inicjatywy w Gdańsku

3%

nie jestem pewny(a)

7%

nie

zakończona

łącznie głosów: 652

autor

Joanna Skutkiewicz

j.karjalainen@trojmiasto.pl

Opinie wybrane


wszystkie opinie (82)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.