stat

Jak wybrać odpowiedni hotel dla psa?

9 stycznia 2019, 7:00
Dagmara Gradolewska

Opiekunowie psów zazwyczaj zabierają ze sobą czworonogi wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Niestety czasami zdarzają się sytuacje, w których zwierzak musi zostać w domu, a nikt z rodziny czy znajomych nie jest w stanie pomóc w opiece. Wtedy z pomocą przychodzą hotele dla psów oraz kotów. Czym się kierować podczas wyboru?Profesjonalna opiekaIstnieją dwa rodzaje hoteli dla zwierząt. Dzielą się na domowe oraz kojcowe. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, oferują opiekę w domu. Natomiast hotele kojcowe przewidują miejsca dla psów w specjalnych kojcach z wybiegiem. Z hoteli kojcowych korzystają zazwyczaj opiekunowie psów dużych oraz przebywających większość dnia na dworze.

Hotele dla zwierząt oferują całodobową opiekę. Dodatkowo podczas pobytu zwierzak ma zapewnione spacery, zabawę, pielęgnację oraz żywienie, które wcześniej jest ustalane z opiekunem.


- Prowadzę hotel domowy, co oznacza, że psy nie są zamykane w klatkach ani nie są odizolowane. Według mnie najważniejsze rzeczy dla zwierzaka to jest kontakt z człowiekiem, ruch, a następnie jedzenie - mówi Sylwia Drażba z hotelu dla zwierząt Smartdog.

Kryteria wyboruPrzed zostawieniem psa w obcym miejscu musisz dokładnie się z nim zapoznać. Dla psa rozstanie z opiekunem bywa dużym przeżyciem, więc musi mieć zapewnioną jak najlepszą opiekę.
Koniecznie zapoznaj się z osobą prowadzącą hotel. Zapytaj się o jej kwalifikacje, doświadczenie i przygotowanie.


Wybieranie hotelu należy rozpocząć od wyboru miejsca. Jeżeli dla psa podróż jest stresem, to hotel powinien znajdować się jak najbliżej miejsca zamieszkania.

Niezbędną procedurą jest wizyta adaptacyjna. Ma ona na celu zapoznanie pupila z nowym miejscem, osobami i innymi psami. Dodatkowo w tym samym czasie mamy możliwość dokładnego obejrzenia placówki. Warto zwrócić uwagę na rozkład dnia hotelu, pomieszczenie, w którym przebywają psy, wybieg i miejsce przeznaczone na zabawy.

Zobacz także: Jak dbać o psie łapy zimą?

- Konieczna jest wcześniejsza aklimatyzacja, sprawdzenie, czy pupil odnajduje się w nowym miejscu oraz jak sobie radzi w kontakcie z innymi psami. W grupach psów powyżej trzech powstaje już dość skomplikowana hierarchia - jest to stresująca sytuacja dla psa. Bardzo rzadko przyjmuję więcej niż trzy psiaki, ponieważ zależy mi, żeby mogły się poczuć jak w swoim drugim domu. Jeżeli hotel przyjmuje większą liczbę, proszę się dowiedzieć, w jaki sposób psy są od siebie rozdzielane. Z psiakami jest jak z ludźmi - nie wszystkie muszą się lubić. Warto się upewnić, że w przypadku, gdy mamy spokojnego czworonoga, a będzie przebywał w towarzystwie nadaktywnego szczeniaka, jego prawo do wypoczynku i "świętego spokoju" zostanie uszanowane i nikt mu nie będzie przeszkadzać - mówi Małgorzata Głuszczak z hotelu Leśne Łapki w Gdańsku.
W przypadku braku miejsca do swobodnego biegania dla psów, właściciel hotelu powinien zaoferować długie spacery w ciągu dnia.


Dobrym rozwiązaniem jest stały kontakt z hotelem. Można poprosić o wysyłanie codziennie kilku zdjęć czy filmików z relacjami z pobytu naszego psa na wakacjach.
Dobry hotel zawsze oferuje wizytę adaptacyjną.


W przypadku psów starszych lub schorowanych, warto zapytać o opcję całodobowej opieki weterynaryjnej, a przede wszystkim nadzór całodobowy.

- Najważniejsze, by spełnić wszystkie potrzeby psa (a w zależności od rasy, temperamentu itp. nieco się one od siebie różnią, więc nowi opiekunowie muszą naszego psa poznać), podejść do niego z szacunkiem i miłością, pozwolić na swobodę, do niczego nie zmuszać oraz nie stawiać go w sytuacjach, które byłyby dla niego dodatkowo stresujące. Spełnienie tych wszystkich warunków wcale nie jest łatwe. Mówię tylko o psach, ponieważ hotel dla zwierząt nie jest odpowiednim wyborem dla właścicieli kotów. Taka zmiana jest dla nich ogromnym stresem i kosztuje dużo zdrowia, a choroby wychodzą zazwyczaj długo po wakacjach pupila i nie są wiązane z tym wydarzeniem. Dla kota jedyną odpowiednią opieką jest opieka poprzez wizyty w jego własnym domu - kontynuuje Małgorzata Głuszczak z hotelu Leśne Łapki.
Zobacz także: W Trójmieście powstał bank krwi dla zwierząt

Nie należy godzić się na to, aby pupil spędzał całe dnie w kojcu czy zamknięciu

O czym warto pamiętać?Pamiętaj, aby koniecznie przekazać pracownikowi wszelkie niezbędne informacje dotyczące zwierzaka. W przypadku zaniedbania tej czynności może dojść do problemów zdrowotnych pupila lub problemów behawioralnych. Hotel powinien wiedzieć o:  • wszelkich problemach zdrowotnych zwierzaka;

  • nawykach żywieniowych;

  • problemach behawioralnych i wszelkich fobiach;

  • potrzebach dziennych;

  • złych doświadczeniach, jeżeli takie istnieją.


Zachowanie psa, które dla ciebie jest znane i normalne, może zaniepokoić obcą osobę. Pracownik hotelu nie zna twojego pupila. W dobrym hotelu zostanie przeprowadzony wywiad środowiskowy, jednak im więcej informacji przekażesz opiekunowi, tym lepiej.

Zobacz także: Jak podróżować z psem komunikacją miejską?

Dodatkowo powinna zostać sporządzona umowa hotelowa oraz przekazana książeczka zdrowia zwierzaka z aktualnymi szczepieniami. Unikaj ogłoszeń na portalach, w których brak jest niezbędnych informacji o placówce. Niech zbyt niska cena również będzie podejrzana: lepiej wybrać sprawdzony hotel z mnóstwem dobrych opinii, profesjonalną opieką i zapłacić więcej, ale mieć pewność, że nasz czworonożny przyjaciel pozostaje w dobrych rękach.

Imprezy dla zwierzaków w Trójmieście

Co robisz ze zwierzakiem podczas urlopu?
38%

zabieram go ze sobą

13%

zostawiam w domu, ktoś do niego przychodzi

36%

oddaję tymczasowo do znajomych/rodziny

13%

umieszczam go w hotelu dla zwierząt

łącznie głosów: 299