Kokosanka, pingwin albinos, obchodzi pierwsze urodziny

12 grudnia 2019, 15:00
Arnold Szymczewski

Urosła 12 cm, przytyła ponad kilogram i choć wygląda nieco inaczej, to dobrze dogaduje się ze swoimi rówieśnikami. Kokosanka, pingwin albinos z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, obchodzi właśnie pierwsze urodziny.Kokosanka przyszła na świat 12.12.2018 r. Od samego początku była dużym zaskoczeniem, bo jak się potem okazało, jest to prawdopodobnie jedyny taki osobnik na świecie, który zamieszkuje ogród zoologiczny. Po czterech miesiącach, w marcu br., władze ogrodu postanowiły pochwalić się tym wyjątkowym ptakiem, a w czerwcu, w wyniku internetowego głosowania, nadano mu imię.

- Dokładnie rok temu w naszym zoo urodziła się albinotyczna samica pingwina przylądkowego. Była to wielka niespodzianka. Kokosanka jest prawdopodobnie jedynym pingwinem albinosem na świecie. Istniała obawa, że pozostałe pingwiny nie zaakceptują od razu Kokosanki, dlatego na wybiegu wydzieliliśmy dla niej osobny sektor, na którym przebywała ze swoimi rodzicami i kilkoma najspokojniejszymi osobnikami. Po kilku tygodniach z powodzeniem połączyliśmy stado - mówi Zbigniew Kowalski, opiekun ptaków w zoo.
Czytaj także: Pingwin albinos w gdańskim zoo. Prawdopodobnie jedyny na świecie

Kokosanka w ciągu roku urosła z 28 do 40 cm i nabrała wagi z 1,6 do 2,8 kg. Dziś czuje się dobrze w stadzie, chociaż ma swoje kaprysy: ryby je tylko z ręki opiekuna, a nie - tak jak inne pingwiny - z miski.

- Kokosanka bardzo lubi zażywać długich kąpieli w ciepłe dni. Podejrzewam, że to przez białe upierzenie - pozostałe pingwiny mają czarne pióra na grzbiecie i przed ostrym słońcem chowają się do cienia. A Kokosance mocne słońce nie przeszkadza. Inną ciekawostką jest to, że w przeciwieństwie do pozostałych osobników ona nie chce jeść ryb z misek, tylko podaną z ręki od opiekuna. Aktualnie Kokosanka waży około 2,8 kg i ma niecałe 40 cm wzrostu - kończy Zbigniew Kowalski.
Zobacz relację z marcowej prezentacji pingwina albinosa w gdańskim Zoo

Czy interesujesz się życiem zoo?
7%

nie, to nie dla mnie

7%

raczej nie, mało jest ciekawych wydarzeń

57%

raczej tak, jeśli jest coś interesującego

29%

tak, na bieżąco śledzę życie zoo

zakończona

łącznie głosów: 289