Kolejne domki trafią do bezdomnych kotów w Gdańsku

18 lutego 2021 (artykuł sprzed 1 roku)
Agnieszka Majewska
Najnowszy artukuł na ten temat Tona darów dla fundacji Koty spod Bloku
Tegoroczna akcja, w której miasto pomaga wolno bytującym kotom, to zakup aż 70 budek "dwu-" lub "czteropokojowych". Więcej zdjęć (4)

Tegoroczna akcja, w której miasto pomaga wolno bytującym kotom, to zakup aż 70 budek "dwu-" lub "czteropokojowych".

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Tegoroczna akcja, w której miasto pomaga wolno bytującym kotom, to zakup aż 70 budek "dwu-" lub "czteropokojowych".

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

To już kolejny rok, w którym miasto Gdańsk aktywnie pomaga wolno bytującym kotom. Po niedawnej akcji, w której koci opiekunowie mogli bezpłatnie odebrać kilkaset porcji suchej karmy, realizowana jest już kolejna. Ufundowano 70 kocich budek. Część z nich została już odebrana, a od poniedziałku ruszą dowozy kocich domków, których społeczni opiekunowie nie byli w stanie osobiście odebrać. Transport sfinansowano ze środków Wydziału Środowiska.


Z okazji wczorajszego Dnia Kota (17.02) Wydział Środowiska przyszedł z pomocą wszystkim tym, którzy wyrazili chęć otrzymania budki dla wolno bytujących kotów, ale nie byli w stanie samodzielnie jej odebrać i przetransportować. To ponad połowa zamawiających.

W tym roku sfinansowanych zostało aż 70 kocich domów (20 sztuk małych i 50 sztuk dużych), dlatego wolontariusze z Regionalnego Centrum Wolontariatu od najbliższego poniedziałku, 22 lutego, będą rozwozić i ustawiać kilkadziesiąt budek zamówionych przez społecznych opiekunów dla ich futrzastych podopiecznych.


- Dla wielu opiekunów dużym wyzwaniem jest transport oraz montaż kocich domków - mówi Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Pracownicy Wydziału Środowiska dostrzegli ten problem i postanowili wesprzeć mieszkańców również w zakresie transportu budek. Udało się wygospodarować blisko 5 tys. zł, dzięki czemu wolontariusze z RCW od najbliższego poniedziałku będą dowozić i montować, w miejscach wskazanych przez opiekunów, wszystkie nieodebrane do tej pory budki.
Oprócz budki każdy opiekun na okres zimowy otrzyma również przydział karmy dla swoich czworonożnych podopiecznych.


Ponad 1500 kocich domkówPrzypomnijmy, że Gdańsk od 2006 r. pomaga kotom, finansując zakup karmy oraz budek "dwu-" lub "czteroosobowych". Każdy kot otrzymuje pomieszczenie na wyłączność, z odrębnym wejściem. Projekt kociego domu jest owocem konsultacji miasta z miłośnikami i znawcami kociej natury. Warunkiem przyznania budki jest zgoda administratora na jej ustawienie oraz zobowiązanie do utrzymania porządku oraz czystości w jej otoczeniu. Podobnie jak w latach ubiegłych, również w tym roku Miasto Gdańsk zakupiło budki dla bezdomnych kotów. Odpowiadając na bardzo liczne wnioski gdańszczan, zakupiono 50 dużych oraz 20 małych budek. Każda budka została wypełniona słomą.

Światowy Dzień Kota. Tych domowych i tych, które szukają domuW 2013 r. Gdańsk jako pierwszy w Polsce wprowadził Kartę Społecznego Opiekuna Bezdomnych Kotów. Obecnie liczba zarejestrowanych osób zbliża się do 1000, jednak według szacunków Wydziału Środowiska znacznie więcej osób regularnie pomaga zwierzętom.
Czy budki dla kotów przeszkadzałyby ci, gdyby były ustawione w twojej okolicy?
81%

nie, uważam że ustawianie ich to bardzo dobry pomysł

5%

wolał(a)bym nie mieć ich w swojej okolicy, ale wiem, że to potrzebne kotom

14%

tak, przeszkadzałyby mi, nie chcę ich w swoim pobliżu

0%

nie mam zdania

zakończona

łącznie głosów: 429

Opinie wybrane


wszystkie opinie (208)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.