stat

Linka treningowa jako alternatywa dla smyczy

5 października 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Dagmara Gradolewska
Najnowszy artukuł na ten temat

Czym zająć psa, aby w domu się nie nudził?

Linka treningowa z powodzeniem może zastąpić smycz, zwłaszcza gdy nie możemy puścić psa luzem, w okolicy nie ma dla niego specjalnego wybiegu lub gdy zwierzak jest w trakcie szkolenia. Jak jej właściwie używać i czym różni się od klasycznej smyczy? Wyjaśniamy w cyklu "Cztery łapy".Charakterystyka linki treningowejPrzede wszystkim od smyczy różni ją długość - jej długość może wynosić od 5 do 20 m.

Linki, stworzone z myślą o treningach i ćwiczeniach, wykonane są z mocnych i wytrzymałych materiałów typu polipropylen, dzięki czemu są odporne na zniszczenia oraz wilgoć.

Zobacz także: rowerowy spacer z psem

Do czego używać?Przede wszystkim linka treningowa świetnie nadaje się do nauki przywołania. Dzięki niej pies ma dużą swobodę, a właściciel kontrolę nad pupilem. Trening najlepiej zacząć od znalezienia miejsca z jak najmniejszą ilością "rozproszeń", tak, aby pies mógł się skupić na właścicielu.

Kiedy pies znajduje się blisko nas, wołamy go radośnie (najlepiej wybrać jedną komendę typu "do mnie" czy "chodź") i sowicie nagradzamy przyjście jego ulubionym przysmakiem. Możemy się także z nim pobawić. Z czasem psiak będzie przychodził chętniej i kojarzył komendę z czymś przyjemnym.


Następnym krokiem będzie wołanie psa, gdy jest nieco dalej od nas. Jeżeli psiak już radośnie do ciebie wraca, spróbuj puścić linkę i pozwól mu przemieszczać się z ciągnącym się za nim sznurkiem. Teraz wydaj komendę - jeżeli psiak nie wraca, nadepnij sznurek.

Poziom trudności oraz rozproszenia zwiększamy stopniowo i powoli.

Z czasem uda nam się odwołać psa od czegoś atrakcyjnego, jednak wymaga to dużo pracy, ćwiczeń oraz cierpliwości.

Linka treningowa doskonale sprawdzi się również przy nauce aportowania, tropienia, czy komend " zostań" i "wracaj".

Dodatkowo linka jest świetną alternatywą dla smyczy w miejscach, w których nie można spuszczać psa. Dzięki niej pies zyska więcej swobody, a właściciel nadal będzie posiadał nad nim kontrolę i zachowa odpowiednie bezpieczeństwo.

Zobacz także: Kiedy kaganiec powoduje cierpienie

Jak wybrać?Przede wszystkim należy zastanowić się, jak długiej linki potrzebujemy. Gdzie zamierzasz ćwiczyć z pupilem? Jaką przestrzeń planujesz mu dać?

Kolejnym kryterium jest jakość produktu. Należy dobrać linkę odpowiednio do gabarytów zwierzaka, czyli im pies jest silniejszy, tym linka powinna być grubsza i bardziej wytrzymała. Dodatkowo musi być gładka, aby nie haczyła o elementy otoczenia.

Materiał nie powinien obcierać lub ranić dłoni. Ważne jest również, aby linka była zakończona pętlą, za którą możemy złapać. Najlepiej wybrać jaskrawy kolor, który w razie potrzeby pozwoli odróżnić linkę od podłoża i ułatwi znalezienie pupila.

Zobacz także: jak walczyć z lękiem separacyjnym u psa?

Jak się nie zaplątać?Linka treningowa może mieć nawet z 20 metrów, a zatem łatwo się plącze. Problem rozwiązać mogą... rękawiczki - latem używamy rowerowych, zimą grubszych.

Porada: linkę należy trzymać za sobą, czyli najpierw puszczamy psa przodem, następnie ciągnie się niewielki kawałek linki, a resztę trzymamy za plecami. Dzięki temu możemy dozować psiakowi odpowiednią długość linki oraz szybko zwijać w razie potrzeby.

Zobacz także: Agresja psów na spacerze - co robić?
Co sądzisz o lince treningowej?
29%

świetna alternatywa dla smyczy

12%

używam do treningu

15%

dzięki niej mój pies może swobodnie biegać

11%

za bardzo plącze się pod nogami

22%

nigdy nie stosowałem(a)m, ale spróbuję

11%

próbowałe(a)m, ale się nie sprawdziła

zakończona

łącznie głosów: 150