Młode sokoły w Gdyni zaobrączkowane

7 maja 2021, 9:15
Joanna Skutkiewicz

W czwartek, 6 maja, ornitolodzy ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" zaobrączkowali cztery młode sokoły wędrowne, które wykluły się w połowie kwietnia w Gdyni. Pisklęta Bryzy i Bosmana nie mają jeszcze swoich imion, ale to niedługo się zmieni - imiona zostaną wyłonione w wyniku konkursu.Pierwsze tegoroczne pisklę gdyńskich sokołów wykluło się 15 kwietnia, a jego rodzeństwo dzień i dwa dni później. To dwie samice i dwóch samców. Rodzicami są 11-letni Bosman i 9-letnia Bryza. W zeszłym roku również stali się rodzicami czworga piskląt, które otrzymały imiona Gdynka, Perła, Rafa i Sztorm.

6 maja, w czwartek, odbyła się akcja obrączkowania przeprowadzona przez sokolników ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół". Przy tej okazji specjaliści sprawdzili również stan zdrowia ptaków i pobrali im próbki krwi do badań.

Wykluło się pisklę gdyńskich sokołów- Cieszymy się, że sokoły wędrowne polubiły Gdynię i dobrze czują się na kominie naszej elektrociepłowni - powiedziała Katarzyna Dudzin z PGE Energia Ciepła. Same wybrały to miejsce na swoje gniazdo, a wykorzystanie kamer pozwala być przy ptakach niemalże jak na wyciągnięcie ręki.

Po dwie obrączki dla każdegoSokoły otrzymały po dwie obrączki. Pierwsza to tzw. obrączka ornitologiczna, która zawiera numer indywidualny oraz informacje o kraju obrączkowania i stacji ornitologicznej. Na drugiej nodze umieszczana jest obrączka obserwacyjna z dużymi literami i cyframi, dzięki której można z dużej odległości obserwować ptaka.

Na stronie internetowej peregrinus.pl jak co roku odbywał się konkurs na imiona dla sokolątek wyklutych w tym roku. Nie znamy jeszcze jego rozstrzygnięcia.

Poczynania sokołów, nie tylko z Gdyni, lecz także z całej Polski, można podglądać na żywo dzięki kamerom umieszczonym w gniazdach.
Czy widziałe(a)ś kiedyś na żywo ptaka drapieżnego?
31%

tak, widuję takie regularnie

57%

tak, widziałe(a)m

6%

nie jestem pewny(a)

6%

nie, nigdy

zakończona

łącznie głosów: 238